Terminator vs. toksyczne odtwarzacze MP3

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii producenci telefonów komórkowych, odtwarzaczy MP3 i innych elektronicznych gadżetów już niedługo będą mieli bardzo utrudnione życie. W stanie rządzonym przez Arnolda Schwarzeneggera weszła w życie nowa ustawa, która zakazuje stosowania wszelkich toksycznych materiałów do wytwarzania elektroniki.

Póki co, firmy mają czas do 2008 roku na przygotowanie się do nowych warunków i wprowadzenie nowych technik produkcji. Jeśli nie zdążą przed wyznaczoną przez "Terminatora" datą, będą miały poważne problemy - po upływie tego terminu stosowanie szkodliwych dla środowiska technologii i wykorzystywanie toksycznych materiałów będzie traktowane jak przestępstwo. Naukowcy szacują, że obecnie ponad 70% wszystkich metali ciężkich trafiających na kalifornijskie wysypiska śmieci pochodzi z urządzeń elektronicznych. Do najbardziej niebezpiecznych pierwiastków należą ołów, kadm, chrom i rtęć, które, podobnie jak inne niebezpieczne substancje znajdujące się w obecnie produkowanej elektronice, mają działanie rakotwórcze, a w dodatku mogą powodować uszkodzenia układu nerwowego i nerek.

Naukowcy i ekolodzy uważają, że próba wyeliminowania tych niebezpiecznych związków z procesu produkcji urządzeń elektronicznych w Kalifornii jest niezwykle ważną inicjatywą, tym bardziej, że w Stanach Zjednoczonych problem ochrony środowiska jest traktowany raczej z przymrużeniem oka i uważany za zdecydowanie mniej ważny od rozwoju przemysłowego. Producenci elektroniki też zaczynają zdawać sobie z tego sprawę - w zeszłym roku firma Apple przeprowadziła dużą akcję, podczas której wymianie podległy stare egzemplarze odtwarzaczy iPod na nowsze, znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.