Tesla rozpoczyna dostawy Modelu Y - pierwszego kompaktowego crossover'a marki

Model Y bazuje na odmianie 3 i oferuje modne nadwozie typu crossover. Cena zaczyna się od niespełna 50 tysięcy dolarów.

Tesla Model S okazała się strzałem w dziesiątkę. Miliony osób na całym świecie pokochały samochód Elon'a Musk'a, który wyróżnia się świetnymi osiągami, przyzwoitym zasięgiem oraz mnóstwem nowinek technologicznych.

Tesla rozpoczyna dostawy Modelu Y - pierwszego kompaktowego crossover'a marki

Na rynek co jakiś czas trafiają nowe modele. Po Modelu S zadebiutował Model X będący SUV'em, a z czasem do sprzedaży trafił tańszy Model 3.

Zobacz również:

  • Pali się gigantyczna bateria Tesli! Co na to Elon Musk?
  • Jedno słowo Muska i Bitcoin wystrzelił w górę. Ile jest wart obecnie?
  • Tesla Model 3 ponownie bezpieczna! Kryzys zażegnany?

Teraz Tesla rozpoczyna dostawy Modelu Y, który bazuje na Modelu 3, ale oferuje nieco przestronniejsze wnętrze i z miejsca został okrzyknięty mniejszą wersją znacznie droższego Modelu X.

Pierwsi szczęśliwcy otrzymali swój egzemplarz Tesli Model Y jeszcze w piątek 13 marca 2020 roku. Podczas, gdy rozpoczęcie dostaw poprzednich modeli zawsze było nagłaśnianie w mediach, tak premiera Modelu Y przeszła praktycznie bez echa.

Zamiast specjalnie zorganizowanego wydarzenia i przemówienia Elon'a Musk'a rozpoczęcie dostaw zainaugurowano za pomocą krótkiego nagrania udostępnionego na YouTube. Nagranie pokazuje fabrykę samochodów Tesli w Kalifornii.

Model Y podobnie, jak Model X jest większą i podwyższona wersją swojego protoplasty. Za bazę do budowy nowego samochodu posłużył Model 3. Oba samochody dzielą między sobą płytę podłogową oraz praktycznie całe wnętrze. Model Y charakteryzuje się większą wysokością kabinie oraz nieco zwiększonym rozstawem osi.

Tesla sprzedawać będzie Model Y jako 5 osobowy oraz 7 osobowy (za dopłatą) crossover.

Model dostępny jest obecnie w dwóch wersjach - Long Range oraz Performance. Obie wykorzystują dwa silniki i oferują napęd na wszystkie koła. Uwzględniając dopłaty rządu Stanów Zjednoczonych najtańszy egzemplarz kosztuje 46690 dolarów (około 190 tysięcy złotych netto).

Podstawowy model przyśpiesza od 0 do 60 mil (96 km/h) w zaledwie 4,8 sekundy. Model Performance robi to jeszcze szybciej - w 3,5 sekundy. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi nawet 315 mil (około 500 km).

Sprawdź, ile kosztuje jeden z najbardziej opłacalnych wideorejestratorów.

Źródło: digitaltrends.com