Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC


Obowiązkowe funkcje

Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

Wygodną opcją w zaporze sieciowej jest możliwość automatycznego skonfigurowania zaufanych sieci lokalnych (np. w pracy lub w domu).

Użytkownik zapory sieciowej powinien mieć możliwość ustalenia indywidualnych reguł filtrowania ruchu sieciowego dla każdej aplikacji z osobna, przy czym pomocna jest funkcja automatycznego rozpoznawania wiarygodnych programów, takich jak przeglądarka internetowa lub pakiet biurowy. Unikniesz w ten sposób ręcznego zatwierdzania uprawnień każdego programu oddzielnie przy pierwszej próbie połączenia, co po dłuższym czasie bywa irytujące.

Bardziej zaawansowane firewalle zawierają moduł HIPS (ang. Host-based Intrusion Prevention System), pozwalający monitorować funkcjonowanie procesów systemowych. Jest to tzw. ochrona proaktywna. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji zapora sieciowa decyduje o blokowaniu aplikacji.

Poza aplikacjami firewall monitoruje porty sieciowe. W ten sposób możliwe jest blokowanie komunikacji przez nietypowe porty, inne niż wykorzystywane do przeglądania stron WWW lub przesyłania plików na serwery FTP. Możesz się o tym przekonać, uruchamiając na komputerze z zainstalowaną zaporą sieciową program P2P - takie aplikacje działają z reguły na niestandardowych portach i trzeba je wtedy ręcznie odblokować.

Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

Każda zapora sieciowa pozwala na monitorowanie na bieżąco ruchu sieciowego prowadzącego z i do komputera. Ułatwia to wykrycie podejrzanych zdarzeń.

Poza monitorowaniem aplikacji i ruchu sieciowego podstawowe znaczenie ma możliwość zapisywania w logach aktywności sieciowej na danym komputerze. Chodzi nie tylko o wszystkie próby ataków, ale również o aktywność zainstalowanych aplikacji i o dostępność statystyk na żywo. Powinno być również możliwe całkowite ukrycie obecności komputera w Sieci.

Jeżeli masz kilka komputerów w domu, przyda się funkcja definiowania zaufanych sieci lokalnych i maszyn. Gdy domyślnie skonfigurowana zapora sieciowa uniemożliwi wymianę plików między domowymi komputerami, będziesz mógł. Możesz wtedy nadać dodatkowe uprawnienia drugiej maszynie, podając jej adres IP, bądź też uwiarygodnić całą domową sieć lokalną. Jest to wygodne, bo pozwala uniknąć ręcznego dodawania adresów IP za każdym razem, gdy dołączasz nowy komputer, lub po restarcie domowego rutera, co powoduje przydzielenie adresów IP w nowej kolejności.

Niektóre z zapór sieciowych przejęły funkcje oferowane przez programy antywirusowe. Potrafią blokować wykonywanie podejrzanych skryptów na stronach WWW i wyskakujące okna. Inne, jak np. Ashampoo FireWall FREE, mogą usunąć z komputera ślady aktywności internetowej użytkownika.

Ostatnią ważną opcją, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość blokowania dostępu do ustawień programu na hasło. W ten sposób będziesz miał pewność, że nikt z pozostałych użytkowników nie zmieni bezpiecznej konfiguracji, o co łatwo, gdy z komputera korzystają dzieci, którym zapory sieciowe mogą przeszkadzać w trybie multiplayer.

Najlepsze zapory sieciowe

Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

Comodo Firewall to najlepiej wyposażony bezpłatny firewall w naszym zestawieniu. Zawiera moduł HIPS, a także wirtualną piaskownicę, służącą do lepszej kontroli aplikacji.

Nasz test wygrał bezpłatny program Comodo Firewall. Jako jeden z nielicznych zawiera moduł HIPS. Ma polską wersję językową, dodatkowo producent wyposażył go w bardziej zaawansowane opcje, np. tworzenie listy zaufanych sieci.

Drugie miejsce zajął płatny Outpost Firewall Pro, którego można uznać za jeden z najbardziej rozbudowanych firewalli. W konkurencji z programami bezpłatnymi przegrał w kategorii stosunku ceny do możliwości, ale wysokie piąte miejsce zajęła bezpłatna edycja Outpost Firewall FREE 2009 tego samego producenta.

Trzecie miejsce przypadło płatnemu Sunbelt Personal Firewallowi. Ma on wszystko to, czego można wymagać od zapory sieciowej, a w uzyskaniu wyższej pozycji przeszkodziła tylko stosunkowo wysoka cena.

Oprogramowanie dla majsterkowiczów

Jeżeli nie odpowiadają ci zautomatyzowane pakiety Internet Security wybierz oddzielną zaporę sieciową i antywirusa. Pamiętaj jednak, że trzeba poświęcić czas na odpowiednią ich konfigurację, w przeciwnym wypadku twój komputer stanie się łakom kąskiem dla internetowych wandali. Stąd wniosek, że ten typ oprogramowania najbardziej przypadnie do gustu software’owym majsterkowiczom.

Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

Firewalle

Jak ocenialiśmy?

Na końcową ocenę w teście składały oceny za: możliwości, łatwość używania, współczynnik cena / możliwości oraz wygląd.

Możliwości to cecha, która w 60% wpływała na ocenę końcową. Ocenialiśmy, ile funkcji podstawowych, zaawansowanych i dodatkowych zawiera zapora.

Łatwość używania miała wpływ w 15% na ocenę końcową. Samodzielne zapory sieciowe z zasady są skierowane do bardziej wymagających użytkowników, ale nie znaczy to, że powinny być trudne w użyciu.

Współczynnik cena / możliwości również wpływał w 15% na ocenę końcową. Braliśmy pod uwagę to, czy program jest udostępniany bezpłatnie lub - w wariancie płatnym - czy producent przewidział licencję nie na jedno, a na trzy stanowiska.

Wyglądowi nadaliśmy wagę 10% oceny końcowej.