Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

W czasach, gdy nawet rozbudowane pakiety Internet Security nie zawsze zaspokajają wszystkie potrzeby użytkowników, instalowanie oddzielnej zapory sieciowej wydaje się ekstrawagancją. To rozwiązanie docenią jednak osoby, którym zależy na pełnej kontroli ustawień bezpieczeństwa komputera. Gruntownie sprawdziliśmy możliwości firewalli dostępnych na rynku i wytypowaliśmy dziesięć najlepszych.


Przeglądając listę zapór sieciowych, nietrudno zauważyć, że są wśród nich programy mniej znanych producentów, brak natomiast największych marek, jak Norton czy Kaspersky. Duzi producenci oprogramowania już dawno postawili na droższe i cieszące się większą popularnością pakiety Internet Security. Gwarantują one kompletne bezpieczeństwo, ale nie zawsze dają dostęp do zaawansowanych ustawień i funkcji zapory sieciowej. Dlatego nie brak osób, które decydują się na samodzielne skompletowanie pary antywirus-zapora sieciowa, doceniając możliwości swobodnej konfiguracji.

Czym jest zapora sieciowa?

Test 10 zapór sieciowych - wybierz najlepszy firewall dla swojego PC

Firewall stale monitoruje aplikacje próbujące uzyskać dostęp do Sieci i w razie wątpliwości prosi użytkownika o decyzję.

Zapory sieciowe mogą być zarówno urządzeniami działającymi w sieci lokalnej, jak i programami. Użytkownik domowy wybierze to drugie rozwiązanie.

Rolą zapory sieciowej jest blokowanie dostępu za pośrednictwem sieci do komputera, w którym został zainstalowany. Cała sztuka konfiguracji firewalla polega na tym, aby potrafił odróżnić niepożądany ruch sieciowy od pożądanego. Odpowiednio ustawiony zablokuje także zainstalowane w systemie operacyjnym programy próbujące łączyć się z serwerem bez wiedzy użytkownika.

Co ważne, w przeciwieństwie do programu antywirusowego sama zapora nie wykryje wirusów, trojanów ani keyloggerów - chyba że zostanie wyśledzona ich aktywność sieciowa. Bardziej zaawansowane firewalle potrafią jednak monitorować zaufane aplikacje, wychwytując zmiany w ich plikach - np. w razie infekcji - i dopiero wtedy zablokować im dostęp do Internetu. Dodatkowo bywają one wyposażane w moduł ochrony proaktywnej, który pomaga w wykryciu zagrożeń.

Na rynku są zarówno płatne, jak i bezpłatne zapory sieciowe, oferowane często przez tych samych producentów. To skłania do eksperymentów, ale może też wprowadzać w błąd. Początkujący użytkownik nie z trudem pojmuje, czym dwie wersje programu różnią się od siebie. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Internet Security zamiast firewalla

BitDefender

Kaspersky Internet Security 2010

Norton Internet Security 2010

Jeżeli zgłębianie tajników konfiguracji firewalla ci nie odpowiada, wybierz gotowy pakiet Internet Security. Tym mianem określa się oprogramowanie zawierające wbudowany firewall i program antywirusowy. W ostatnim czasie pakiety Internet Security zyskały dodatkowe funkcje, takie jak narzędzia do ochrony rodzicielskiej lub ochrony tożsamości.

W testach PC Worlda zwycięzcą okazał się pakiet BitDefender Internet Security 2010. Poza kompletną ochroną oferuje bogaty zestaw dodatków, których nie znajdziesz u konkurencji, np. moduł szyfrowania plików. Wyróżnia się także bardzo przystępnym interfejsem, dającym się dopasować do poziomu zaawansowania użytkownika.

Drugie miejsce w naszym teście zajął Kaspersky Internet Security 2010. To również jeden z lepiej wyposażonych pakietów - z ciekawych dodatków warto wymienić klawiaturę ekranową (chroniącą przed keyloggerami) czy doskonały moduł wirtualnej piaskownicy do uruchamiania potencjalnie niebezpiecznych programów.

Trzecia lokata przypadła edycji pakietu Norton Internet Security na rok 2010. Program zaskakuje szybkim działaniem i bajecznie prostym interfejsem. Dodatkowo bardzo ułatwia codzienne korzystanie z Sieci, np. dzięki automatycznemu menedżerowi haseł do stron internetowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: