Test AMD Phenom II X6 1090T. Sześć rdzeni w dobrej cenie

AMD wprowadziło na rynek procesor AMD Phenom II X6 1090T - sześciordzeniowy model Phenoma II uzbrojony w tryb Turbo i oprawiony w nowe chipsety firmy. AMD Phenom II X6 1090T to pierwszy sześciordzeniowy procesor od AMD przeznaczony dla domowych użytkowników. Wraz z procesorem na rynek trafiła cała rodzina nowych chipsetów do płyt głównych. Prezentujemy testy podzespołów.

AMD Phenom II X6 1090T - odsłonięty chip

Zobacz ranking PC World: procesory

Technologia Phenom II X6 1090T

Phenom II X6 1090T - odsłonięty chip

Phenom II X6 1090T - diagram procesora

Tryb Turbo

Diagram możliości chipsetu AMD 890FX/SB850

Premiera Phenom II X6 1090T oraz dedykowanych dla tego procesora nowych chipsetów płyt głównych ma umożliwić AMD skuteczną rywalizację z Intelem. Mimo to, choć testy nowego układu są obiecujące, widać jeszcze, że AMD w najbliższym czasie czeka bardziej wojna podjazdowa niż bezpośrednie starcie.

Sześć rdzeni od AMD

Najważniejszą z nowości jest sześciordzeniowa odmiana Phenoma II. Procesory AMD po kilku udoskonaleniach i przeniesieniu w proces technologiczny 45 nm stały się groźnymi rywalami dla układów Intela. Dobra wydajność, o wiele niższy niż w starszych seriach pobór mocy i niezwykle atrakcyjna cena szybko zjednały im duże grono zwolenników. Co ciekawe podczas gdy rywal dysponował układami dwu- i czterordzeniowymi, AMD miało w swojej ofercie także procesory trzyrdzeniowe. Kilka tygodni temu Intel wyrównał ten bilans, ale jednocześnie wygrywał pod względem liczby rdzeni gdyż zaprezentował niezwykle wydajny procesor sześciordzeniowy. Odpowiedź AMD nastąpiła bardzo szybko i oto możemy nabyć najnowszego Phenoma II X6.

Phenom II X6 1090T nie jest składanką - wykonuje się go z jednego kawałka krzemu, jest jednak rozwinięciem wcześniejszych Phenomów. Tak jak i one wyposażono go w trzypoziomową pamięć cache o identycznej z prostszymi układami strukturze. Każdy z rdzeni wyposażono w oddzielną pamięć cache pierwszego i drugiego poziomu. Cache L1 ma pojemność 128 KB dla każdego rdzenia (łącznie 768 KB), zaś cache L2 - 512 KB dla rdzenia czyli łącznie 3072 KB. Pamięć cache trzeciego poziomu - cache L3, jest już wspólna dla wszystkich rdzeni i ma pojemność 6144 KB.

Procesor Phenom II X6 1090T, tak jak wszystkie inne układy AMD od czasu Athlona 64, wyposażono w zintegrowany kontroler pamięci. Może on obsługiwać zarówno moduły DDR3 jak i starsze DDR2, jedne i drugie także w trybie dwukanałowym. Oznacza to, że nowe Phenomy będzie można instalować zarówno na najnowszych płytach z podstawką AM3, jak i starszych AM2+, lub Nawe AM2 o ile tylko producenci udostępnią odpowiednie BIOSy. Maksymalna częstotliwość pamięci DDR2 to 1066 MHz, zaś DDR - 1333 MHz.

Procesor Phenom II X6 1090T obsługuje zarówno instrukcje 32- jaki i 64-bitowe co jest normą we współczesnych, nowoczesnych skaldach, podobnie jak wirtualizacja.

Okazuje się, że nowe sześciordzeniowe Phenomy nie są wyłącznie mutacją słabszych modeli. Producent po raz pierwszy w przypadku AMD wyposażył je w rozwiązanie będące dotąd domeną Intela - tryb Turbo. AMD podaje, że technologia działa identycznie jak w produktach Intela - podbijany jest mnożnik. Wartości podbić uzależnione są od procesora, ale mogą być także dobierane przez użytkownika w narzędziach AMD OverDrive.

Gwiazda programu - AMD Phenom II X6 1090T

Testowany przez nas AMD Phenom II X6 1090T to najwyższy z obecnie dostępnych modeli. Częstotliwość pracy dla aktywnych sześciu rdzeni to w jego przypadku 3200 MHz, zaś w trybie turbo ze wspomnianym wyżej zastrzeżeniem - 3600 MHz. TDP procesora to według producenta 125 W.