Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Core i7: Turbo mode

W Core i7 wprowadzono także znane z notebooków dynamiczne zarządzanie zasilaniem. Nosi ono nazwę Nehalem Turbo Mode. Co ważne, cały system zasilania jest bardzo elastyczny. Każdy moduł procesora, chodzi tu zarówno o same rdzenie, jak i pozostałe jednostki, takie jak np. pamięć cache L3 czy systemy I/O takie jak kontroler pamięci RAM bądź QPI, są zasilane oddzielnie.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Wizualnie Core i7 nie różni się od modeli starszej generacji

W ramach każdej jednostki można niezależnie regulować napięcie zasilające oraz częstotliwość jej taktowania. Do zarządzania całym systemem zasilania zaprojektowano programowalną jednostkę Power Control Unit. Dzięki temu, że jest ona programowalna w przyszłości będzie istniała możliwość zmiany schematów zasilania w zależności od pojawiających się w przyszłości potrzeb.

Zobacz również:

Dzięki technologii Nehalem Turbo Mode, każdy z rdzeni może być niezależnie zwalniany lub wyłączany - może np. sam przejść w tryb głębokiego uśpienia C6, niezależnie od pozostałych jednostek. Prędkość działania pozostałych rdzeni może zaś zostać w tym czasie przyspieszona, co ma za celu zwiększenie wydajności przetwarzanych przez nie zadań, przy jednoczesnym zachowaniu ogólnego bilansu wydzielanego dla całego procesora ciepła. System ten działa w sytuacjach, gdy nie ma potrzeby wykorzystania mocy obliczeniowej wszystkich rdzeni, gdyż np. uruchomiono tylko dwa jednowątkowe programy, które i tak byłyby wykonywane na dwóch rdzeniach, a dla sprawnego ich działania liczy się najbardziej częstotliwość zegara.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Core i7 w pełnej okazałości

Turbo Model uruchamiany jest na bazie bardzo precyzyjnej analizy działania procesora - w nim znajdziemy kilkanaście sensorów na bieżąco monitorujących jego obciążenie i temperaturę. Jeśli zatem procesor będzie kiepsko chłodzony (obudowa nie będzie dostatecznie wentylowana lub po prostu układ chłodzenia nie będzie wydajny) to "dopalacze" nie zostaną uruchomione lub tez nie dodadzą tyle mocy ile mogłyby dać w optymalnych warunkach.