Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Core i7: nowa architektura, mniej cache L2, więcej cache L3

To nie jedyne usprawnienia związane ze zmniejszeniem prawdopodobieństwa nie trafienia przewidywanego kodu z faktycznie wykonywaną kolejnością rozkazów. A trzeba pamiętać, że takie nie trafienie wymaga wyczyszczenia całego potoku wykonawczego i załadowania nowych instrukcji i danych co wiąże się co często nawet z kilkudziesięcioma cyklami zegarowymi, w których procesor nie wykonuje zadanego programu, tylko oczekuje na nowe dane. Kolejną nowością jest nowy bufor BTB (Branch Target Buffer) drugiego poziomu odpowiedzialny za sprowadzanie danych do pamięci cache oraz bufor RSB (Return Stack Buffer). Ten ostatni zapobiega błędnemu przewidywaniu pojawiających się w trakcie wykonywania programu instrukcji powrotnych.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Podstawka procesorów Core i7 ma 1366 nóżek, a nie 775 jak w modelach Core 2

Pamięć cache L1 procesora Nehalem ma pojemność 64 KB (po 32 KB dla instrukcji i danych) dla każdego rdzenia. Pamięć podręczna drugiego poziomu to zaś po 256 KB przypadających na jeden rdzeń. Pamięć ta charakteryzuje się krótkimi czasami opóźnień. Co ciekawe, komórki pamięci cache składają się z ośmiu, a nie jak do tej pory z sześciu tranzystorów. Nowa ośmiotranzystorowa pamięć wymaga bowiem niższych napięć zasilających, co, mimo zwiększenia samej powierzchni zajmowanej przez pamięć, upraszcza w znaczny sposób konstrukcje procesora i ułatwia zarządzanie energią.

Zobacz również:

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Dane techniczne procesorów

Do tego dochodzi jeszcze współdzielona przez wszystkie rdzenie pamięć cache L3, która w wypadku procesora czterordzeniowego ma aż 8 MB. Dzięki zastosowaniu pamięci cache trzeciego poziomu zmniejszone zostaje bezpośrednia ilość odwołań procesora do pamięci głównej, co przyczynia się do zwiększenia wydajności procesora i zmniejszenia zużycia energii.

Nowe gniazda procesora

Zastosowanie w Nehalemie nowej magistrali systemowej i wbudowanie w CPU kontrolera pamięci oznaczają, że nowy procesor potrzebuje nowej podstawki, która zastąpi obecnie używane gniazdo LGA775. Taka podstawka została już skonstruowana i nosi oznaczenie LGA 1366. Będzie ona stosowana w procesorach desktopowych.