Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Core i7: opinie redakcji PC Worlda

Nie ulega wątpliwości, że w rankingu wydajności najwyżej stoją nowe procesory Intela - Core i7. Start Nahalema padł naszym zdaniem ofiarą zbyt daleko idących oczekiwań. Spodziewaliśmy się cudu, a dostaliśmy "zaledwie" najwydajniejszy z obecnie produkowanych procesorów do komputerów osobistych.

Pewne jest, że Core i7 na pewno nie powtórzy zawrotnego sukcesu Core 2. Przede wszystkim inne są realia wprowadzenia nowych procesorów. Core 2, mimo swej rewolucyjności pasował do podstawki poprzednika, a więc, jeśli dysponowało się względnie nową płytą główną, można było bez problemu zamienić Pentium 4/D na Core 2.

Zobacz również:

  • Procesory Core 10 generacji na emeryturę!
  • Rocket Lake wylądował! Co oferują nowe procesory Intela? Oto zmiany.
  • Intel Core i7-11800H w teście Geekbench - jest moc!

Co za tym idzie - aktualizacja ograniczała się tylko do zakupu nowego procesora. Obecnie nie mamy tej możliwości - Core i7 wymaga zupełnie nowych płyt z nowymi podstawkami - LGA1366. W przypadku zakupu przed laty nawet nowej płyty wraz z Core 2 Duo, nie byliśmy skazywani na horrendalne wydatki - najlepsze konstrukcje z P965 kosztowały około 600 zł.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Intelowska płyta główna z chipsetem X58. Do testów nowych procesorów używaliśmy jednak modelu ASUSA, kóry daje dużo większe możliwości manipulacji podczas podkręcania

Obecnie płyt pod Core i7 jest niewiele, a co gorsza porażają ceną - konstrukcje, które my sprawdziliśmy kosztowały grubo ponad 1000 zł. To nie koniec - zintegrowany kontroler RAM wymusza używanie wyłącznie pamięci DDR3. Ich cena jest wyraźnie wyższa niż DDR2. Jednakże nawet posiadacz modułów DDR3 nie pocieszy się Core i7 w pełni - trzykanałowa obsługa pamięci, aby działać wymaga trzech modułów.

Core i7 to procesor bardzo dobry, lecz jak widać póki co przeznaczony dla użytkowników o sporym budżecie. Jego popularność będzie rosła tym bardziej im bardziej będą spadały ceny komponentów będących składnikami platformy Core i7.

Zaprezentowany test jest niewielkim wycinkiem dużego zestawu procesorów jaki znajdziecie w magazynie PC World 1/2009 (w kioskach dostępne od połowy grudnia). W zestawieniu tym zaprezentujemy wyniki 44 procesorów Intela i AMD, dokładnie opiszemy poszczególne modele Core i7 oraz pokażemy jak układy te radzą sobie z obsługą pamięci dwu- i trzykanałowych oraz HT.