Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Oto jest: Core i7 znany dawniej jako Nehalem! Intel właśnie oficjalnie zaprezentował nowe procesory Core i7 bazujące na całkowicie nowej mikroarchitekturze niosącej szereg zmian w konstrukcji CPU. Jest ona wyjątkowo ciekawa integrując w sobie najlepsze rozwiązania znane z procesorów nie tylko "błękitnej" marki lecz także elementy, które sprawdziły się w układach AMD. Przeprowadziliśmy testy Core i7 - pierwszymi 4-rdzeniowymi układami monolitycznymi z nową podstawką LGA1366, zintegrowanym kontrolerem pamięci oraz obsługą HyperThreadingu znanego już z Pentium 4. W redakcyjnym laboratorium sprawdziliśmy wydajność wszystkich trzech nowych modeli Core i7 Extreme 965, Core i7 940 i Core i7 920. Wyniki testów porównaliśmy z osiągami Intel Core 2 Quad i AMD Phenom X4.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji
Konfiguracje platform testowych

AMD

Płyta główna: Asus M3A79-T Deluxe

RAM: DDR2 2 x 1 GB PDP Patriott XBLK+

Karta graficzna: Asus EN8800GTX Aquatank

HDD: Segate Barracuda 7200.11 320 GB

Napęd optyczny: Pionner DVD-116

Zasilacz: OCZ GXS600

Intel Core 2

Płyta główna: Asus Maximus Formula

RAM: DDR2 2 x 1 GB PDP Patriott XBLK+

Karta graficzna: Asus EN8800GTX Aquatank

HDD: Segate Barracuda 7200.11 320 GB

Napęd optyczny: Pionner DVD-116

Zasilacz: OCZ GXS600

Intel Core i7

Płyta główna: Asus P6T Deluxe

RAM: DDR3 3 x 1 GB Qimonda PC3-8500F IMSH1GU03A1F1C-10F

Karta graficzna: Asus EN8800GTX Aquatank

HDD: Segate Barracuda 7200.11 320 GB

Napęd optyczny: Pionner DVD-116

Zasilacz: OCZ GXS600

Procesor o kodowej nazwie Nehalem to następca produkowanych obecnie układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn. Core i7 został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany w Szanghaju w kwietniu bieżącego roku na poprzedniej edycji konferencji Intel Developer Forum. Informowaliśmy was o tym w artykule "Intel odkrywa karty - powrót HT, wbudowana grafika i koniec FSB". Wówczas to, Intel zademonstrował komputery z pierwszymi działającymi egzemplarzami tych procesorów - kości te pracowały z częstotliwością 3,2 GHz.

Procesor z klocków

Nehalem zaprojektowany został w zupełnie nowej architekturze. Intel nazywa ją czwartą generacją architektury Core. Jej podstawę stanowi modułowa budowa, dzięki czemu cała konstrukcja cechuje się bardzo dużą elastycznością, zwłaszcza pod względem liczby stosowanych w niej rdzeni. Bez problemu można w niej, w zależności od rynkowych potrzeb wykonać zarówno procesory dwu-, trzy-, cztero-, sześcio- jak i ośmiordzeniowe. Co ważne, wszystkie typy procesorów, niezależnie od liczby rdzeni, będą monolityczne, a nie jak w niektórych czterordzeniowych układach obecnej generacji łączone we wspólnej obudowie.

Zobacz również:

  • Recenzja: Czy i7 coś jeszcze znaczy – test Intel Core i7-12700K
  • ASUS ExpertBook B1 - ekonomiczne i wydajne komputery do pracy z możliwością łatwej rozbudowy
  • Procesory Core 10 generacji na emeryturę!

Podstawowa wersja Nehalema to układ czterordzeniowy. Architektura Nehalemów pozwala również na budowanie wielopoziomowych pamięci cache - w zależności od potrzeb procesor może mieć cache trzeciego, a nawet czwartego poziomu - choć ta możliwość dotyczyć będzie procesorów serwerowych i tych stosowanych w wysokowydajnych stacjach roboczych.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Budowa wewnętrzna Core i7

Modułowość ta jest bardzo mocno rozbudowana. W zależności od potrzeb można do procesora dodawać i odejmować elementy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, pojawią się wersje układu Core i7 pozbawione kontrolera pamięci, inne z kolei będą wyposażone w więcej linii Quick Path Interconnect. Pojawią się też procesory z wbudowanym rdzeniem graficznym.

Modułową strukturę procesora Core i7 podzielić można na dwie części - część rdzenia (Core) i pozostałą (Uncore). W ramach każdej z nich, w zależności od potrzeb można dodawać, jak i odejmować komponenty. Wszystkie układy z tej rodziny początkowo produkowane będą w 45 nanometrowym procesie technologicznym. W przyszłym roku Intel wprowadzi proces 32 nm i wtedy Core i7 pokażą się w nowych odsłonach. W nowych procesorach każdy rdzeń może jednocześnie przetwarzać dwa wątki, co daje możliwość sumarycznego obsłużenia 16 różnych wątków na pojedynczym układzie. Oznacza to, że Intel wrócił do technologii współbieżnej wielowątkowości, znanej we wcześniejszej generacji układach Pentium 4 pod nazwą Hypher-Threading.

Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji

Procesor Core i7 ze zdjętym radiatorem

Wielowątkowość będzie zaletą w aplikacjach umożliwiających odniesienie z tego korzyści (kodowanie wideo, rendering grafiki 3D, itp). W szczególnej sytuacji gdy aplikacja będzie skoncentrowana na pracy jednowątkowej zastosowanie HT może przynieść niewielki spadek wydajności procesora. Jest to taka sama sytuacja jak miało to miejsce w procesorach Pentium 4. Istniała będzie możliwość wyłączenia HT w procesorach Core i7 z poziomu BIOS-u. Intel przekonuje jednak, że obecne HT to nie to samo co starsze rozwiązanie i w nowych procesorach ma pracować znacznie wydajniej. Nowy układ ma też rozszerzoną liczbę rozkazów SSE, która nosi teraz nazwę SSE 4.2.