Test Netia Player

Netia Player to stylowy dekoder telewizyjny, który zmienia telewizor w multimedialne centrum z dostępem do internetu i serwisów społecznościowych. Urządzenie pełni też funkcje odtwarzacza multimedialnego, który można wykorzystać do oglądania filmów z dysków zewnętrznych czy pamięci USB. Przetestowaliśmy Netia Player i sprawdziliśmy jakie możliwości oferuje.

Pierwsze wrażenie

Obudowa Netia Player wykonana z czarnego plastyku świetnie pasuje do nowoczesnego salonu i telewizora. Jest przy tym sztywna i starannie wykonana. Góra wykonana jest na wysoki połysk natomiast boki i spód są, matowe. Z przodu odtwarzacza umieszczono gniazdo USB (HOST) do którego można podłączyć dyski czy pamięci USB. Znajduje się tam też czujnik podczerwieni, przycisk do restartowania (przywracania ustawień fabrycznych). Główne gniazda, jak: HDMI, LAN, dodatkowe gniazdo USB, wyjście analogowe, gniazda antenowe czy S/PDIF umieszczono z tyłu odtwarzacza. Takie wyposażenie pozwala na bezproblemową pracę dekodera z każdym z obecnie sprzedawanych telewizorów, bo wszystkie wyposażone są w gniazdo HDMI a dodatkowe gniazdo S/PDIF przyda się do podłączenia zestawu audio. Netia Player nie ma niestety możliwości zamontowania dysku twardego w obudowie, dlatego trzeba posiłkować się zewnętrznymi nośnikami wykorzystującymi interfejs USB. Przejrzysty schemat z różnymi możliwościami podłączenia Netia Player do telewizora dostępny jest na stronie internetowej Netii.

netia player_tył

netia player_tył

Internet to podstawa

W Netia Player do wyboru są dwa sposoby podłączenia internetu do odtwarzacza: za pomocą przewodowego interfejsu LAN (producent dodaje do odtwarzacza też kabel LAN) lub bezprzewodowo z wykorzystaniem standardowego protokołu IEEE 802.11n. W przypadku korzystania z przewodowego połączenia wystarczy połączyć kablem odtwarzacz z ruterem i po paru sekundach można korzystać z Internetu. Podłączanie odtwarzacza za pomocą interfejsu Wi-Fi również jest bardzo proste i nie różni się od podłączania smartfona czy laptopa do domowej sieci bezprzewodowej.

Netia Player kompatybilny jest z technologią WPS (Wi-Fi Protected Setup), co pozwala na szybkie podłączenie odtwarzacza do bezprzewodowej sieci bez konieczności wpisywania hasła. Wystarczy tylko w opcjach ustawień i konfiguracji połączenia sieciowego wybrać opcję "Podłącz korzystając z WPS" i nacisnąć przycisk WPS w ruterze. Po uzyskaniu połączenia z Internetem urządzenie automatycznie sprawdza dostępne aktualizacje i je instaluje.

Po podłączeniu do internetu można skorzystać z szerokiej gamy serwisów jak, np: IPLA, GAZETA.PL, YOUTUBE, TVN METEO, SPORT.TVP.PL,  TUBA.FM, KINOPLEX, TVN PLAYER, FACEBOOK, PLOTEK. Po uiszczeniu stosownej również  z HBO GO, czy np. FILBOX Live. Jest wiec w czym wybierać, chociaż osoby przyzwyczajone do innych serwisów mogą się czuć zawiedzeni, bo brakuje możliwości instalowania dodatkowych serwisów.

Telewizja cyfrowa i internetowa

Netia Player ma wybudowany dekoder DVB-T MPEG4 i bez problemów odbiera synał naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Wymagane jest tylko podłączenie zewnętrznej anteny, która powinna nakierowana być na najbliższy nadajnik. Wówczas można cieszyć się z darmowej telewizji w cyfrowej jakości. Po podłączeniu zewnętrznego dysku można też nagrywać programy. Funkcjonalność jest identyczna jak w przypadku zewnętrznych dekoderów DVB-T, ale Netia ma bardziej przyjazny i nowocześniejszy interfejs od większości tanich dekoderów DVB-T, które mieliśmy okazję testować.

hbogo_24

hbogo_24

Co istotne Netia Player umożliwia dostęp zarówno do cyfrowej telewizji naziemnej, jak i IPTV, czyli sygnału telewizyjnego przesyłanego przez sieć internetową. Z pewnością nie jest to rozwiązanie, które działa tak dobrze  jak telewizja kablowa czy satelitarna, bo nie oferuje jeszcze takiej jakości i stabilności połączenia. Wiele zależy jednak od szybkości  połączenia internetowego.

Wrażenia z użytkowania

Netia Player pracuje bardzo cicho, co jest bardzo dużą zaletą urządzenia. Główna w tym zasługa pasywnej konstrukcji obudowy, która pozbawiona jest dodatkowych wentylatorów. Dla niektórych minusem tego rozwiązania może być to, że obudowa robi się ciepła gdy korzystamy z odtwarzacza. Z naszych testów jednoznacznie wynika jednak, że w żaden sposób nie wpływa to na stabilność działania Netia Player. Odczuwalny skok temperatury zaważyć można dopiero podczas oglądania wymagających filmów o bardzo dobrej jakości (wysoki bitrate).

Urządzeniem Netia Player steruje się za pomocą dołączanego pilota. Niestety jest on dosyć mały i zasilany dwoma barterami "zegarkowymi" a nie popularnymi bateriami AAA czy AA.  To niezbyt optymalne rozwiązanie, bo tego typu baterie nie są zbyt popularne. Przyciski pilota są dosyć małe, ale ich układ jest logiczny, także sterowanie nie stanowi większego problemu. Warto jednak dodać, że dla osób o dużych dłoniach z pewnością wygodniejszy byłby standardowy, duży pilot.

Warto docenić Netię za bardzo szczegółowe materiały edukacyjne związane z działaniem, instalacją i obsługą urządzenia Netia Player. Netia zapewniła wszystkim zainteresowanym nie tylko standardowy zbiór porad na stronie internetowej, ale także dużo filmów wideo na YouTube, na których pokazano wszystko krok po kroku. Na tym polu Netia wyraźnie wyszła o krok naprzód, nawet w stosunku do firm, których główną osią działalności jest jest produkcja i sprzedaż urządzeń elektronicznych.

pilotlupa

pilotlupa

Interfejs odtwarzacza jest nowoczesny i intuicyjny. Główne opcje pogrupowane są w czytelne ikono-grafiki, po których nawiguje się za pomocą pilota. Po wybraniu, którejś z opcji jak np. przeglądania  serwisu można szybko przełączyć się na inny serwis czy usługę przyciskając przycisk "MENU" bo wyświetla on z boku ekranu skróty do głównego menu urządzenia. Niestety, jest jedna denerwująca cecha, którą zauważyliśmy, bo np., aby wyjść z np.  przeglądanego serwisu trzeba nacisnąć strzałkę powrotu, jednak nie daje to zamierzonego efektu (powrót do głównego menu urządzenia) wyświetla się po prostu czarny ekran i dopiero naciśnięcie przycisku Menu powoduje wyświetlenie głównego "okienka".

Zewnętrzne dyski

Chcąc skorzystać z opcji nagrywania i odtwarzani filmów z zewnętrznych nośników należy podłączyć do Netia Player dyski USB lub pamięci zewnętrzne Nie zauważyliśmy żadnych problemów zarówno z rozpoznaniem pamięci USB czy dysków zewnętrznych 2,5 czy 3,5 calowych, niezależnie czy były to starsze urządzenia wykorzystujące interfejs USB 2.0 czy nowsze z USB 3.0. Ważną cechą odtwarzacza jest wyprowadzone gniazdo USB z przodu obudowy, które pozwala na szybkie podłączanie zewnętrznych nośników bez konieczności wyciągania odtwarzacza.

Odtwarzanie filmów

Obecnie każdy z multimedialnych odtwarzaczy powinien pozwalać na odtwarzanie różnorakich kodeków wideo i szerokiej gamy napisów. Niestety Netia Player nie spełnia tych warunków, bo chociaż filmy zapisane w popularnych formatach AVI czy MKV odtwarza bez żadnych problemów, to sprawa wygląda gorzej z niektórymi kodekami audio (np. Dolby TrueHD 7.1). Netia Player nie odtwarzał też płynnie filmu MKV (Format profile High@L5.1) o wysokim bitrate do 45 000 Mbps, z którym doskonale radzi sobie większość obecnie sprzedawanych odtwarzaczy mutimedilanych. Netia Player dobrze radzi sobie natomiast z napisami TXT, co wbrew pozorom nie jest standardem dla tego typu urządzeń. Nie przeszkadza też zbytnio brak osobnego przycisku na pilocie do włączania napisów, bo wystarczy podczas odtwarzania filmu nacisnąć przycisk OK, aby pojawiło się okienko z ustawieniami, w którym można wybrać odpowiedni plik z napisami.


Zobacz również