Test Optoma HD142X - bardzo dobra jakość, niska cena

Optoma HD142X to jeden z lepszych testowanych przez nas ostatnio projektorów służących domowej rozrywce. Wyświetla jasny obraz, jest cichy, nieźle odwzorowuje kolory i oferuje dobrze dobrany zestaw predefiniowanych ustawień. Wprowadza nieduże, akceptowalne przez graczy opóźnienie sygnału i zużywa niewiele energii. Ma oczywiście wady, ale stają się one nieistotne w zestawieniu z naprawdę niską ceną, jaką trzeba zapłacić za ten model, i tym, co on oferuje. HD142X to doskonała propozycja dla graczy i osób, które szukają niedrogiego projektora do prostych zestawów kina domowego.

HD142X to projektor korzystający z technologii DLP pracujący w rozdzielczości Full HD 1080p. Nie jest to jednak typowy model przeznaczony do kina domowego, a raczej do szeroko rozumianej domowej rozrywki. Oferuje przede wszystkim wysoką jasność. 3000 ANSI lumenów to wystarczająco dużo, by nie trzeba było dbać rygorystycznie o pełne zaciemnienie pomieszczenia. Jest też szybki. Wprowadzenie przez urządzenie opóźnienie wynosi 33ms. Nie jest to na pewno rekordowy wynik, ale w zupełności wystarczy większości graczy.

Zwarta, lekka konstrukcja powoduje, że łatwo przenosić go z miejsca na miejsce, a 8000 godzin pracy lampy w trybie oszczędnym pozwala nie ograniczać zbytnio czasu jego używania. Testowany model Optomy to jednocześnie jedno z najoszczędniejszych urządzeń na rynku. I choć wszystkie modele tego producenta nie należą do energochłonnych, to pobór mocy na poziomie 230 watów przy tak dużej jasności bije wszystkie na głowę.

Budowa i sterowanie

Materiały użyte do produkcji Optomy są bardzo dobrej jakości ale niska cena musiała odbić się w jakiś sposób na konstrukcji. Brakuje przede wszystkim wielu gniazd wejściowych. W HD142X znalazło się miejsce jedynie na dwa porty HDMI (w tym jedno z obsługą MHL). Trochę szkoda. To znacząco ogranicza możliwości wykorzystania projektora, zwłaszcza w różnych domowych zastosowaniach. Najbardziej odczuwalne może być usunięcie tradycyjnego portu komputerowego. Interfejs HDMI nie zawsze jest przecież dostępny. Na otarcie łez musi wystarczyć tylko wyzwalacz 12V. W zestawie nie przewidziano też choćby najprostszej osłony obiektywu. Dodatkowy minus to również światło lampy wydobywające się z obudowy w kierunku ekranu. Choć nie razi za mocno, to przeszkadza, gdy w pomieszczeniu panują ciemności.

Za pomocą trzech regulowanych nóżek łatwo jest dobrać prawidłowe ustawienie projektora. Przyciski na obudowie pracują bardzo dobrze i są wygodne. Pierścienie regulacyjne ustawia się precyzyjnie i płynnie. Na pochwałę zasługuje pilot. Ułożenie, wielkość i konstrukcja przycisków zostały dokładnie przemyślane. Bardzo przydaje się także podświetlenie sterownika, choć mogłoby być ono nieco mniej intensywne. Dzięki wbudowanemu w projektor głośnikowi nie trzeba polegać na zewnętrznym nagłośnieniu. Należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie zastępcze. Powyżej pewnego poziomu głośności wydobywające się z urządzenia dźwięki są mocno zniekształcone.

Możliwości

Interfejs programowy Optomy jest czytelny i zrozumiały. Oprócz podstawowych ustawień znalazło się tu miejsce na całkiem zaawansowany system zarządzania kolorami, który umożliwia kalibrację urządzenia. Jest opcja regulacji gammy i temperatury barwowej. HD142X pracuje także bardzo cicho. Nawet po przejściu do trybu dużej jasności, szum wentylatora nie jest uciążliwy.

Zubożono za to bardzo korektor zniekształceń trapezowych. Poprawki dostępne są tylko w pionie. Zabrakło miejsca na mechanizm poprawy płynności obrazu i jakiekolwiek funkcje podłączenia do sieci. Nie ma także opcji modyfikacji ułożenia osi optycznej. Konstrukcja toru optyki wprowadza również ograniczenia zakresu powiększenia. Jest ono właściwie tylko symboliczne.

Obraz

Kolory reprodukowane przez Optomę HD142X są ładne, naturalne i dobrze nasycone. Obraz jest czysty i kontrastowy. W ciemnych partiach brakuje trochę szczegółów, ale czarny jest głęboki i przyjemny dla oka. Zaskakująco dobrze i czytelnie, nie tylko jak na tę klasę urządzeń, wyświetlane są w najciemniejszych scenach kolory. U konkurencji widać w podobnej sytuacji tylko różne poziomy szarości i sporo "szumu".

Zaprogramowane fabrycznie ustawienia zostały doskonale zoptymalizowane do przypisanych im zastosowań i wystarczają do codziennego użytkowania. Jeżeli jednak ktoś chce więcej, może samodzielnie skalibrować projektor. Jest to wskazane w zastosowaniach kina domowego i pozwala uzyskać jeszcze lepszy niż standardowo obraz. Model HD142X jest przystosowany by pokrywać przestrzeń koloru barw Rec.709. Najtrudniej jest zoptymalizować barwę zieloną i czerwoną, czyli te, na które oko jest najbardziej czułe. Większe rozbieżności występują także w przypadku częściowo nasyconych kolorów niż dla nasycenia pełnego.Te wszystkie różnice nie są jednak bardzo widoczne. Szwankuje minimalnie również geometria obrazu, co jest kłopotliwe w przypadku braku pełnych możliwości korekcyjnych w tym zakresie.

Werdykt

Poza nielicznymi brakami większość zauważonych w teście mankamentów nie ma zasadniczego wpływu na użytkowanie Optomy HD142X. Widać, że balans pomiędzy usuniętymi i pozostawionymi funkcjami został dokładnie przemyślany w fazie projektowania. W efekcie Optomie udało się skonstruować naprawdę niezły projektor w stosunkowo niskiej cenie.

Do projektora producent zapewnia opcje komunikacji bezprzewodowej oraz akcesoria dostępne na stronie.

https://www.optoma.pl/projectorproduct/hd142x#Accessories

+ rewelacyjny stosunek ceny do jakości

+ dobre odwzorowanie kolorów

+ cichy

+ małe opóźnienie sygnału

+ bardzo mały pobór energii

- niewielka elastyczność instalacji

- bardzo ograniczona liczba gniazd wejściowych

- brak funkcji sieciowych

- błędy geometrii

Specyfikacja
Parametry techniczne
Technologia DLP
Rozdzielczość (piksele) 1920 x 1080
Jasność,(ANSI) 3000
Kontrast (On/Off) 23000
Żywotność lampy (godz) 5000
Żywotność lampy tryb eco (godz) 8000
Pobór mocy (W) 230
Pomór mocy w trybie czuwania (W) 0,5
Głośność,(dB) 26
Obiektyw i obraz
Zoom (typ) ręczny
Zoom (krotność) 1,1
Regulacja ostrości ręczna
Regulacja położenia obiektywu brak
Korekcja geometrii obrazu pionowa
Odległość od ekranu (m): minimalna - 1
maksymalna - 10,7
3D TAK
Gniazda Composite - NIE
D-Sub - NIE
Component - NIE
LAN - NIE
USB - NIE
DisplayPort - NIE
HDMI - TAK
12V - TAK
Obudowa
Masa (kg) 2,4
Wymiary (szer./wys./gł. – mm) 298/97/230
Osłona obiektywu brak
Głośnik TAK
Interfejs i wyposażenie
Regulacja temperatury barwowej TAK
Regulacja Gamma TAK
System poprawy płynności obrazu NIE
Transmisja bezprzewodowa NIE
Sterowanie przez sieć NIE
Pilot z podświetleniem

Recenzja powstała przy współpracy z firmą Optoma.