Test Panda Internet Security 2007

Postanowiliśmy przetestować skuteczność silnika antywirusowego najnowszej Pandy. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nowego programu do ochrony komputera, sprawdź skuteczność i funkcjonowanie aplikacji. Nowa edycja posiada kilka asów w rękawie - między innymi poprawiono szybkość skanowania systemu, dodano nowe moduły ochronne oraz teoretycznie zmniejszono obciążenie komputera. Atrakcyjna jest również możliwość instalacji jednego pakietu na trzech niezależnych stanowiskach komputerowych. Przeczytaj nasz test i oceń sam.

Test Panda Internet Security 2007
Wprowadzenie nowej serii produktów zabezpieczających przez Panda Software nie powinno nikogo dziwić. Od dłuższego czasu producenci tego typu programów sygnują swoje pudełka rokiem, aby po 12 miesiącach zachęcić klienta do zakupu 'najnowszego modelu". Taka polityka firm może budzić różne emocje, jednak pamiętając o upływającym okresie licencyjnym (najczęściej owe 12 miesięcy) warto zerknąć co nowego mają firmy do zaoferowania. Niewątpliwą zaletą jest dostępność do najnowszych silników skanujących oraz mechanizmów chroniących komputer.

Test Panda Internet Security 2007

Główne okno programu pozwala na szybki dostęp do wszystkich elementów

Wydanie 2007 ma być odpowiedzią na rosnące zagrożenia ze strony złośliwego oprogramowania mającego na celu kradzież informacji poufnych (dane osobowe, numery kart kredytowych, hasła logowania do bankowości elektronicznej i dane firm), a następnie uzyskanie korzyści finansowych. W najnowszej wersji pojawił się kolejny składnik technologii TruPrevent do walki z nieznanymi zagrożeniami - Genetic Heuristic Engine - nowatorski silnik do skanowania profilu genetycznego plików oraz specjalne moduły chroniące poufne dane użytkownika. Tak naprawdę niewiadomo co to dokładnie oznacza, ale brzmi dość profesjonalnie i zapewnia - przynajmniej w świadomości użytkownika - bezpieczne korzystanie z komputera. Niestety jest to jedyna poważna zmiana w pakiecie antywirusowym, co dowodzi, że producenci nie mają pomysłów na rozbudowę (i tak przecież gigantycznych) aplikacji.

Składniki

Test Panda Internet Security 2007

Moduł skanowania

Po instalacji programu użytkownik ma dostęp do dość prostego i intuicyjnego okna głównego. Stąd można wydawać wszystkie polecenia związane w ochroną systemu. Przypomnijmy, że w skład tej najbardziej wszechstronnej aplikacji ze znaczkiem Pandy wchodzi silnik antywirusowy, technologie heurystyczne, których zadaniem jest wykrywanie nowych zagrożeń, moduł Antispyware/AntiAdware - chroniący przed oprogramowaniem szpiegowskim i reklamowym, ochrona przed oszustwami internetowymi, TruPrevent (analiza behawioralna), zapora sieciowa (firewall), blokowanie niebezpiecznych stron internetowych, system zapobiegający włamaniom (IPS), ochrona danych osobowych, filtr antyspamowy oraz moduł kontroli rodzicielskiej. Po zakupieniu licencji użytkownik może liczyć na aktualizacje oraz pomoc techniczną dostępną przez 24 godziny przez pocztę elektroniczną.

Przy projektowaniu nowych produktów Panda Software na rok 2007, uwzględniono sugestie użytkowników, dzięki czemu programy w minimalnym stopniu obciążają zasoby systemowe. - przeczytaliśmy w informacji prasowej. Niestety jest to nieporozumienie, ponieważ wciąż Panda spowalnia system - samo ładowanie Windows trwa kilka razy dłużej. Trzeba jednak oddać sprawiedliwość producentowi, że samo skanowanie systemu jest bardzo szybkie i bardzo sprawne. Należy również pamiętać o rozbudowanych funkcjach aplikacji, które muszą obciążać system.