Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

WD My Book 3.0 to jeden z pierwszych dysków zewnętrznych, który wyposażono w interfejs USB 3.0. Testowana przez nas model o pojemności 1 TB sprzedawany jest z dodatkowym kontrolerem USB 3.0 (dwa gniazda). Kupując taki zestaw możemy w prosty sposób stać się posiadaczami nie tylko szybkiego dysku ale również poszerzyć możliwości naszego komputera o obsługę urządzeń wykorzystujących interfejs USB SuperSpeed.


Testy dysków twardych znajdziesz w dziale testy PC World

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

WD My Book 3.0

Wystarczy że na płycie głównej będziemy mieli wolne gniazdo PCI Express 2.0. Warto z tego rozwiązania skorzystać, bo My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 okazuje się kilkukrotnie szybszym nośnikiem od dysków zewnętrznych wykorzystujących interfejs USB 2.0.

Seria dysków My Book obejmuje różnorakie modele ale z jedną cechą wspólną, wszystkie wykorzystują większe 3,5 calowe twarde dyski. My Book 3.0 dostępny jest w dwóch pojemnościach 1 i 2 TB, oba wykorzystują jeden dysk i najnowszy interfejs USB 3.0. Opisywany przez nas model o pojemności 1 TB wykorzystuje szybki twardy dysk WD Caviar Black WD1001FAES (SATA 3 Gb/s, 7500 obr./min, 32 MB).

Budowa

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 na płycie ASUSA P7P55D-E PRO

WD My Book 3.0 wyposażony jest w plastykową obudowę o wielkości (165x135x45 mm - wys./gł./szer.), nie jest to specjalnie duży nośnik, ale daleko mu do lekkości i mobilności typowych dysków zewnętrznych wykorzystujących mniejsze 2,5 calowe dyski. Przystosowany jest do pracy w pionie, odpowiednią stabilność zapewniają mu dwie duże gumowe stopki - które dodatkowo tłumią drgania wywołane pracą dysku.

Obudowa nie pozwala na szybką wymianę dysku, pozbawiona jest też wentylatorów - jest więc cicha. Z przodu urządzenia zamontowano diodę, która sygnalizuje pracę nośnika, z tyłu znajdziemy wyłącznik zasilania, gniazdo do zasilacza i gniazdo USB 3.0. Całość wygląda prosto ale stylowo. To typowy dysk do stacjonarnej pracy na biurku, waży ok. 1,2 kg, wymaga też podłączenia zewnętrznego zasilacza (jest w zestawie).

Kontroler USB 3.0

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do dołączanego kontrolera USB 3.0 (PCI Express 2.0).

Dołączany do urządzenia kontroler USB 3.0 wyposażony jest w układ NEC D720200F 1, który często wykorzystywany jest w najnowszych płytach głównych z obsługą interfejsu USB 3.0.

Podłączamy go do slotu PCI Express najlepiej drugiej generacji (PCI Express 2.0 -500 MB/s, PCI Express 1.0 - 250 MB/s), bo tylko wtedy będziemy mogli wykorzystać szybkość USB SuperSpeed (600 MB/s).

Sam kontroler wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0, możemy więc oprócz My Book 3.0 podłączyć do komputera jeszcze jedno urządzenie wykorzystujące najnowszy interfejs USB.

Wydajność

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book Studio Edition II podłączony do USB 2.0.

WD My Book 3.0 testowaliśmy zarówno z wykorzystaniem starszej płyty głównej bez obsługi USB 3.0, do której podłączaliśmy dołączany do urządzenia kontroler jak i na płycie głównej z obsługą USB 3.0. Niezależnie, z którego rozwiązania skorzystamy wydajność będzie prawie identyczna (mieści się w błędzie pomiarowym). To dobra informacja, szczególnie dla użytkowników starszej generacji płyt głównych bez obsługi interfejsu USB 3.0.

Testy programem HD Tach potwierdzają wysoką wydajność tego urządzenia, który w porównaniu do modelu WD My Book Studio Edition II - 2 TB wykorzystującego interfejs USB 2.0 jest kilkukrotnie szybszy.

Prędkość odczytu WD My Book Studio Edition II (34 MB/s) jest ponad trzykrotnie wolniejsza, co istotne zapis również jest kilkukrotnie szybszy gdy korzystamy z WD My Book 3.0 (92 MB/s, WD My Book Studio Edition II - 30,4 MB/s) .

W praktyce

Co znajdziemy w zestawie

WD My Book 3.0 dostarczany jest z kablem USB 3.0, zasilaczem oraz dodatkowym kontrolerem USB 3.0, który podłączamy do slotu PCIe. Komplet kosztuje 599 zł

W praktyce wysoka prędkość mierzona programem HD Tach jest bardzo trudna do uzyskania, bo wiele zależy od tego z jakimi plikami pracujemy.

Jednak i tutaj gdy porównamy wydajność nośników wykorzystujących interfejs USB 2.0 z najnowszym produktem WD przewaga My Book 3.0 jest wyraźna.

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu małych plików -2000 plików o objętości 772 MB

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu średniej wielkości plików - 1663 plików MP3 o objętości 10,02 GB

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu większych plików - 38 filmów DivX o objętości 10,02 GB