Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

WD My Book 3.0 to jeden z pierwszych dysków zewnętrznych, który wyposażono w interfejs USB 3.0. Testowana przez nas model o pojemności 1 TB sprzedawany jest z dodatkowym kontrolerem USB 3.0 (dwa gniazda). Kupując taki zestaw możemy w prosty sposób stać się posiadaczami nie tylko szybkiego dysku ale również poszerzyć możliwości naszego komputera o obsługę urządzeń wykorzystujących interfejs USB SuperSpeed.


Testy dysków twardych znajdziesz w dziale testy PC World

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

WD My Book 3.0

Wystarczy że na płycie głównej będziemy mieli wolne gniazdo PCI Express 2.0. Warto z tego rozwiązania skorzystać, bo My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 okazuje się kilkukrotnie szybszym nośnikiem od dysków zewnętrznych wykorzystujących interfejs USB 2.0.

Zobacz również:

  • Jeszcze w tym roku pojawi się standard USB4 Version 2.0 i będzie szybki jak błyskawica
  • Najlepsze dyski SSD M.2 powyżej 400 złotych. Który warto kupić?

Seria dysków My Book obejmuje różnorakie modele ale z jedną cechą wspólną, wszystkie wykorzystują większe 3,5 calowe twarde dyski. My Book 3.0 dostępny jest w dwóch pojemnościach 1 i 2 TB, oba wykorzystują jeden dysk i najnowszy interfejs USB 3.0. Opisywany przez nas model o pojemności 1 TB wykorzystuje szybki twardy dysk WD Caviar Black WD1001FAES (SATA 3 Gb/s, 7500 obr./min, 32 MB).

Budowa

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do gniazda USB 3.0 na płycie ASUSA P7P55D-E PRO

WD My Book 3.0 wyposażony jest w plastykową obudowę o wielkości (165x135x45 mm - wys./gł./szer.), nie jest to specjalnie duży nośnik, ale daleko mu do lekkości i mobilności typowych dysków zewnętrznych wykorzystujących mniejsze 2,5 calowe dyski. Przystosowany jest do pracy w pionie, odpowiednią stabilność zapewniają mu dwie duże gumowe stopki - które dodatkowo tłumią drgania wywołane pracą dysku.

Obudowa nie pozwala na szybką wymianę dysku, pozbawiona jest też wentylatorów - jest więc cicha. Z przodu urządzenia zamontowano diodę, która sygnalizuje pracę nośnika, z tyłu znajdziemy wyłącznik zasilania, gniazdo do zasilacza i gniazdo USB 3.0. Całość wygląda prosto ale stylowo. To typowy dysk do stacjonarnej pracy na biurku, waży ok. 1,2 kg, wymaga też podłączenia zewnętrznego zasilacza (jest w zestawie).

Kontroler USB 3.0

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book 3.0 podłączony do dołączanego kontrolera USB 3.0 (PCI Express 2.0).

Dołączany do urządzenia kontroler USB 3.0 wyposażony jest w układ NEC D720200F 1, który często wykorzystywany jest w najnowszych płytach głównych z obsługą interfejsu USB 3.0.

Podłączamy go do slotu PCI Express najlepiej drugiej generacji (PCI Express 2.0 -500 MB/s, PCI Express 1.0 - 250 MB/s), bo tylko wtedy będziemy mogli wykorzystać szybkość USB SuperSpeed (600 MB/s).

Sam kontroler wyposażony jest w dwa gniazda USB 3.0, możemy więc oprócz My Book 3.0 podłączyć do komputera jeszcze jedno urządzenie wykorzystujące najnowszy interfejs USB.

Wydajność

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Wyniki testu mierzone programem HD Tach - WD My Book Studio Edition II podłączony do USB 2.0.

WD My Book 3.0 testowaliśmy zarówno z wykorzystaniem starszej płyty głównej bez obsługi USB 3.0, do której podłączaliśmy dołączany do urządzenia kontroler jak i na płycie głównej z obsługą USB 3.0. Niezależnie, z którego rozwiązania skorzystamy wydajność będzie prawie identyczna (mieści się w błędzie pomiarowym). To dobra informacja, szczególnie dla użytkowników starszej generacji płyt głównych bez obsługi interfejsu USB 3.0.

Testy programem HD Tach potwierdzają wysoką wydajność tego urządzenia, który w porównaniu do modelu WD My Book Studio Edition II - 2 TB wykorzystującego interfejs USB 2.0 jest kilkukrotnie szybszy.

Prędkość odczytu WD My Book Studio Edition II (34 MB/s) jest ponad trzykrotnie wolniejsza, co istotne zapis również jest kilkukrotnie szybszy gdy korzystamy z WD My Book 3.0 (92 MB/s, WD My Book Studio Edition II - 30,4 MB/s) .

W praktyce

Co znajdziemy w zestawie

WD My Book 3.0 dostarczany jest z kablem USB 3.0, zasilaczem oraz dodatkowym kontrolerem USB 3.0, który podłączamy do slotu PCIe. Komplet kosztuje 599 zł

W praktyce wysoka prędkość mierzona programem HD Tach jest bardzo trudna do uzyskania, bo wiele zależy od tego z jakimi plikami pracujemy.

Jednak i tutaj gdy porównamy wydajność nośników wykorzystujących interfejs USB 2.0 z najnowszym produktem WD przewaga My Book 3.0 jest wyraźna.

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu małych plików -2000 plików o objętości 772 MB

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu średniej wielkości plików - 1663 plików MP3 o objętości 10,02 GB

Test: WD My Book 3.0 z kontrolerem USB 3.0

Prędkość zapisu większych plików - 38 filmów DivX o objętości 10,02 GB