Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Przetestowaliśmy 18 modeli uniwersalnych akumulatorków typu AA, tzw. paluszków, różnej pojemności i klasy. Wskazujemy, które baterie będą najdłużej zasilać twój sprzęt i radzimy, jak dbać o ich żywotność.


Z pozoru akumulatorki są tanie - komplet składający się z 4 przyzwoitych ogniw można kupić już za około 30 zł. Producenci deklarują czasem niesamowite pojemności i bardzo dużą trwałość sięgającą tysiąca czy nawet ponad 2000 cykli. Można zatem teoretycznie zakładać, że przeciętny użytkownik kupuje akumulatorki raz na wiele lat. W naszym laboratorium testy akumulatorków AA przeprowadzamy od około 8 lat. Ogniwa, które zostają po testach są później intensywnie wykorzystywane zarówno w urządzeniach stanowiących wyposażenie naszego labu, jak również lampach błyskowych fotografów obsługujących konferencje. Nasze doświadczenia wskazują wyraźnie, że zarówno deklaracje dotyczące pojemności, jak i trwałości akumulatorów, mówiąc oględnie, nie zawsze odpowiadają prawdzie.

Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Akumulatorki, które wzięły udział w teście

Po pierwsze rzadko się zdarza, że ogniwa mają rzeczywistą pojemność równą znamionowej, po drugie już po kilkudziesięciu cyklach (ładowanie / rozładowanie) właściwości ogniwa pogarszają się. W zależności od sposobu eksploatacji w mniejszym lub większym stopniu (o czym dalej). Zatem nawet jak któreś z ogniw by jakimś cudem "dożyło" tysięcznego cyklu, jego pojemność może być na tym etapie śladowa i wynosić np. 40 czy nawet 100 mAh, co czyni je zupełnie bezużytecznym. Tylko na początku roku wyrzuciliśmy około 30 ogniw, które pojawiły się w naszym labie na przełomie 2011 i 2012 roku. Ich rzeczywista pojemność po 3 latach eksploatacji wynosiła od 0 do 140 mAh. Osoby, które zawodowo wykorzystują akumulatorki i efektywność ich pracy w dużym stopniu zależy od sprawności zasilania, powinny okresowo sprawdzać stan swoich ogniw (dalej będziemy pisać jak) i niestety odświeżać swój arsenał nawet raz w roku. Zakładając, że wymienia się kilka kompletów może to już powodować istotny element budżetu. Warto dobrze wydać pieniądze.

Zobacz również:

  • Tesla boi się koronawirusa. Nowe zasady funkcjonowania fabryk
  • Samsung i samochody elektryczne? Nowy plan technologicznego giganta

Kilka słów o rodzajach ogniw

Baterie i akumulatory są rozwijane już od ponad 200 lat. W tym czasie zostało opracowanych bardzo dużo różnych technologii. Eksperymentowano i nadal eksperymentuje się z różnymi substancjami chemicznymi i metalami, po pierwsze po to by nadal zwiększać wydajność energetyczną akumulatorów i dostosowywać je do różnych potrzeb użytkowych. Obecnie do najpowszechniej stosowanych ogniw odnawialnych (akumulatorów) można zaliczyć modele kwasowo-ołowiowe (Pb), litowo-jonowe (Li-ion) oraz zasadowe: niklowo-wodorkowe (Ni-MH), występujące najczęściej w postaci mniejszych i większych "paluszków" oznaczanych np. jako AA, AAA, C, D itd. Mniej popularne są wydajne, ale uznawane za dość niebezpieczne akumulatory litowo-polimerowe (używają ich na przykład modelarze budujący samoloty RC) i coraz rzadziej używa się zasadowych ogniw niklowo-kadmowych Ni-Cd (ze względu na mniejszą pojemność i zawartość toksycznego kadmu ustępują miejsce ogniwom Ni-MH).

Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Ogniwo typu Ni-MH osobiście rozprute przez autora artykułu. W trosce w Wasze zdrowie zalecamy akumulatorów nie demontować i nie czynić eksperymentów z przegrzewaniem ogniw czy zwieraniem styków. Skutki mogą być niebezpieczne.

Podstawową różnicą między typami akumulatorów z punktu widzenia użytkowników jest tak zwana gęstość energii, wyrażana w jednostkach Wh/kg. Chodzi o wydajność energetyczną względem masy. Spośród wyżej wymienionych najpopularniejszych ogniw najsłabiej pod tym względem wypadają ciężkie i duże akumulatory ołowiowe (ok. 30 Wh/kg). Najlepsze są drogie akumulatory litowo-jonowe (ok. 100 Wh/kg). Popularne "paluszki" Ni-MH plasują się między nimi - ich gęstość energii wynosi około 55 Wh/kg. Oczywiście właściwości poszczególnych typów akumulatorów przekładają się na ich cenę. Dlatego ciężkie akumulatory ołowiowe wykorzystuje się w urządzeniach, gdzie masa nie jest bardzo istotna. W samochodach czy zasilaczach UPS potrzebna jest duża wydajność energetyczna, a wielkość i masa są zdecydowanie mniej istotne niż cena. Dlatego z powodzeniem stosuje się tam ciężkie akumulatory ołowiowe (jakbyśmy mieli używać w autach baterii składających się z ogniw litowo-jonowych lub "paluszków" cena akumulatora byłaby wielokrotnie wyższa).

Najdroższe akumulatory (Li-ion) stosuje się w mobilnych urządzeniach elektronicznych - aparatach cyfrowych, telefonach komórkowych czy laptopach. Niestety nie opracowano uniwersalnych typów ogniw litowo-jonowych, zatem zmuszeni jesteśmy kupować dedykowane modele do danego urządzenia. Ze względu na wysoką cenę dedykowanych "li-jonów" na rynku pojawiło się mnóstwo zamienników i podróbek, które mają zastępować oryginalne ogniwa dostarczane przez producentów sprzętu. To właściwie temat na osobny artykuł, ponieważ w tej grupie produktów powstał spory chaos. Przy okazji przygotowywania niniejszego testu wykonaliśmy pomiary kilku zamienników do popularnego modelu aparatu cyfrowego (Panasonic Lumix GH3). Wyniki okazały się zatrważające. Oryginalny akumulator Panasonica DMW-BLF19E trzyma parametry i rzeczywiście "oddaje" mniej więcej tyle energii ile widnieje w jego specyfikacji (1860 mAh). Dwa testowane przez nas markowe zamienniki nie deklarują już aż tak dużej pojemności - Ansmann A-Pan BLF 19E: 1600 mAh, Hähnel HL-PLF19: 1630 mAh. Po zmierzeniu okazało się, że model Ansmanna ma 1550 mAh, Hähnel jest nieco lepszy oddając 1624 mAh. I właściwie nie można mieć tu do tych produktów żadnych pretensji tym bardziej, że akumulatory te kosztują około 120-130 zł, więc są przeszło dwa razy tańsze od oryginału.

Zupełnie inaczej jest w przypadku sprawdzonych przez nas jeszcze tańszych modeli zakupionych w sklepach fotograficznych przez Allegro. Dwa kosztujące około 40 zł modele (na ilustracji) wykazują pojemność rzędu 600-700 mAh (a na etykiecie widnieje pojemność 1800 mAh!). Oczywiście nie możemy źle oceniać wszystkich akumulatorków kosztujących około 40 zł, a jedynie te, które testowaliśmy. Nie mniej jednak podejrzewamy, że zakup za tę kwotę dedykowanego akumulatora tego typu o przyzwoitej pojemności raczej graniczy z cudem. Wielu sprzedawców akumulatorów na Allegro, zapytanych o rzeczywistą pojemność oferowanych przez siebie produktów nie jest w stanie jej podać, bądź nie odpowiada wcale. To musi dawać do myślenia...

Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Akumulatory Li-ion do aparatu Panasonic Lumix GH3. Od lewej: najwydajniejszy oryginał, następnie markowe zamienniki Hahnel oraz Ansmann. Na końcu bardzo słabe zamienniki oferujące pojemność rzędu 600-700 mAh (na etykietach widnieje zaś 1800 czy nawet 1950 mAh). Optymalnym rozwiązaniem jest zakup zamienników markowych, które kosztują 120-130 zł. Będąc znacznie tańsze od oryginału niewiele mu ustępują.

Należy bardzo uważać tu także na tak zwane podróbki. Dokonaliśmy kontrolowanego zakupu popularnego modelu Sony (NP-F970) na jednej z aukcji Allegro. Produkt był kilkakrotnie tańszy od oryginału, ale na pierwszy rzut oka nosił wszelkie znamiona produktu Sony - łącznie z hologramem naklejonym na blistrze. Pomiary wykazały wydajność poniżej 1/3 pojemności oryginału - około 2000 mAh. Tymczasem kilkadziesiąt złotych droższy zamiennik marki Zoom wykazuje pojemność przekraczającą 6800 mAh.

Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Podróbka akumulatora Li-ion Sony zakupiona od użytkownika o nicku "Plumalik" poprzez serwis Allegro. Produkt ten jest także dostępny na aukcjach innych użytkowników.

Test akumulatorków AA. Najlepsze baterie Ni-MH wielokrotnego ładowania

Aukcja z podróbką Sony NP-F970

Aż tak dużych rozbieżności nie ma na szczęście w przypadku popularnych i uniwersalnych "paluszków", wykonanych w technologii Ni-MH. Informacje na ich etykietach są najczęściej nieco "zaokrąglone w górę", ale poziom nieścisłości oscyluje na ogół w granicach kilku procent (patrz tabela pozycja: " Pojemność względem znamionowej"). Rekordzista ma podrasowane parametry znamionowe o 13%, najbardziej "prawdomówny" okazał się autor etykiety ogniw Duracell, które są w stanie oddawać nawet nieco więcej energii niż widnieje na oznaczeniu (ale tylko o 4 mAh).