Test: iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU

Wysokiej klasy sprzęt gamingowy nie musi być kosztowny. Wystarczy niespełna 700 złotych aby stać się posiadaczem zaawansowanego monitora, którego matryca spełni oczekiwania nawet wymagających graczy.

iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU

Budowa: 7,9

Wyposażenie: 7,4

Wydajność: 6,8

Ocena końcowa: 7,3

Monitor iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU to urządzenie skierowane do użytkowników, którzy oczekują pełni e-sportowych doznań bez zbędnego nadwyrężania budżetu. Gamingowa matryca o przekątnej 24,5 cala została wyceniona na 699 złotych. Tymczasem lista oferowanych udogodnień obejmuje między innymi czas reakcji GTG na poziomie 1ms oraz technologię synchronizacji obrazu FreeSync. Oferta tego typu musi predysponować do tytułu hitu rynkowego.

Niepozorna konstrukcja

Matryca została zamknięta w niewielkiej obudowie z dość wyraźnie wyeksponowanymi ramkami. Elementy konstrukcyjne są wykonane z czarnego, matowego tworzywa. Ogranicza ono ryzyko wystąpienia odbić światła, które mogłyby dekoncentrować użytkownika. Podstawa monitora jest regulowana w jednej płaszczyźnie, pozwalając na delikatne wychylanie matrycy względem podstawy. Niestety zabrakło tu regulacji wysokości czy obrotowej podstawy. Tylna część obudowy kryje imponujący zestaw złącz. Producent zadbał o obecność gniazd DisplayPort i HDMI czyli tych, które zapewniają transfer sygnału w najwyższych rozdzielczościach. Nie zabrakło również analogowego wtyku D-Sub oraz dwóch gniazd USB, które pozwolą na podpięcie myszy i klawiatury bez sięgania do panelu komputera. Listę uzupełniają dwa gniazda audio umożliwiające szybką instalację słuchawek z mikrofonem. Miłym udogodnieniem jest również obecność wbudowanych głośników. Nie zapewnią one wprawdzie takich doznań jak zewnętrzne słuchawki, ale sprawdzą się w kryzysowych sytuacjach. Wraz z monitorem użytkownik otrzymuje zestaw akcesoriów obejmujący przewód HDMI, przewód USB (Typ-B) oraz przewód zasilający.

Parametry obrazu

Zgodnie ze specyfikacją monitor dysponuje matrycą TN. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w monitorach gamingowych. Jego atutem jest efektywna praca z dynamicznym obrazem, natomiast największe ograniczenie stanowią niewielkie kąty widzenia (160/170 stopni). Rozdzielczość wyświetlanego obrazu może wynosić maksymalnie 1920 x 1080 px, co przy tych rozmiarach ekranu, przekłada się na wielkość plamki na poziomie 0,283 mm. Częstotliwość synchronizacji obrazu wynosi w tym wypadku 75 Hz.

Podczas testów z wykorzystaniem kolorymetru zweryfikowaliśmy jasność monitora, która wynosi 218 cd/m2, co jest wartością bardzo bliską do deklarowanego 250 cd/m2. Weryfikacji został poddany również punkt bieli. Wynik na poziomie 6600K jest wartością niemal idealną wobec optymalnych 6500K. Odwzorowanie barw określane za pomocą parametry deltaE wyniosło poziom 4,13 co można uznać za wartość poprawną w przypadku monitora do gier. Pokrycie palety barw RGBs zostało zmierzone na poziomie 97%, natomiast odchylenia rozkładu jasności nie przekraczają 14 % i nie powinny być widoczne gołym okiem. Kontrast osiąga wartość 171:1. Stosunkowo niski wynik nie odbiega od standardów w tej klasie produktów.

Podsumowując

Monitor iiyama G-Master Black Hawk G2530HSU to świetny wybór dla użytkowników poszukujących rozwiązania o optymalnym stosunku jakości do ceny. Wydając 699 złotych otrzymujemy matrycę o niezłych parametrach z kilkoma gamingowymi dodatkami. Również jakość wykonania konstrukcji monitora nie wzbudza zastrzeżeń. Co niezwykle istotne iiyama udziela aż 3 letniej gwarancji na swój produkt.

Kup teraz!