Test kolorowych drukarek laserowych - którą wybrać?


OKI C530dn

Diody za laser

Cena 1823 zł, Test: OKI C530dn

Test kolorowych drukarek laserowych - którą wybrać?

OKI C530dn

Najmocniejszą stroną OKI C530dn są szybkość drukowania i umiarkowane koszty eksploatacji. Także cena jest niższa niż modeli z grupy, którym nie ustępuje parametrami. Ma tańszą siostrę C510dn, wyposażoną w wolniejszy procesor i pozbawioną obsługi PCL i PostScriptu. Obie wyposażono w karty sieciowe, dupleks i port USB.

LED-y zamiast lasera

Test kolorowych drukarek laserowych - którą wybrać?

Werdykt PC Worlda

Nietypowy jest sposób generowania ładunku na bębnie elektrofotograficznym. Zamiast promienia lasera używa się światła z rzędu diod LED. W zgodzie z oszczędnościową tendencją bęben i toner są wymieniane osobno. W OKI zamontowano jeden nad drugim, dlatego nie można ich wyjmować w dowolnej kolejności, ale to nie utrudnia wymiany. Takie komplety są cztery, do każdego z kolorów podstawowych. Barwy nanosi się jednocześnie na poziomy pas transmisyjny, a stamtąd przekazuje wielokolorową mozaikę na papier. Tak jak inne konstrukcje tandemowe, OKI zajmie więcej miejsca na biurku, ale zadowala się dostępem tylko od frontu i ścianki tylnej, z której otwiera się podajnik wielofunkcyjny, przydatny do grubszych nośników. Imponuje zakres obsługiwanych rozmiarów papieru, od wizytówki aż po wstążki metrowej długości.

Zgodnie ze specyfikacją, OKI C530dn szybko drukuje w czerni i równie sprawnie tematy z udziałem koloru. Wydruki w dużej rozdzielczości i ze skomplikowanymi barwami powstają szybko. Wyjątkiem jest fotografia, która zamuliła procesor drukarki. Wydruki z grupy trudniejszych nie zachwycają jakością. Niektóre kolory różnią się od oryginału, szarości uciekają w stronę czerwieni, już w 300 dpi zaczynają być widoczne piegi z barw podstawowych, zamazywane są drobniejsze szczegóły. Cieniowania także są nie najlepsze, na dodatek inaczej renderowane wzdłuż i w poprzek kartki.

TEST: OKI C530dn