Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki


Skype

Informacje: skype.com/intl/pl

Pobierz: Skype 5.0.0.105 Beta

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Główne okno programu Skype

Skype to jeden z najbardziej znanych komunikatorów na świecie. Wykorzystywany jest głównie przez osoby wykonujące międzynarodowe połączenia telefoniczne. Cechuje się bardzo rozbudowanym interfejsem. W praktyce korzystanie z tego szybko działającego programu jest jednak bardzo łatwe. Skype dostępny jest po polsku dla użytkowników wszystkich popularnych systemów operacyjnych. Nie wyświetla reklam, co należy uznać za ogromna zaletę. Obsługuje jednak wyłącznie własny, zamknięty protokół i nie pozwala na rozmowy z użytkownikami innych aplikacji.

Zobacz również:

  • Twój WhatsApp otrzyma pięć nowych funkcji. Zobacz, jak się zmieni
  • Będzie można archiwizować czaty z różnych serwisów

Wyglądu programu nie da się zbytnio modyfikować. Korzystająca z niego osoba ma za to do dyspozycji mnóstwo ciekawych wtyczek zwiększających funkcjonalność.

Gadu-Gadu

Informacje: gg.pl

Pobierz: Gadu-Gadu 10.1.1.11119

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Gadu-Gadu 10 z dużą liczbą reklam

Gadu-Gadu to najpopularniejszy komunikator w Polsce. Korzysta z niego 7 milionów ludzi (żródło: Gemius). Ma spore wymagania sprzętowe i spowalnia system operacyjny. Sporo punktów do liderów traci w kategoriach ergonomii. Korzystający z niego użytkownik jest skazany na oglądanie sporej liczby reklam.

Gadu-Gadu działa w systemie operacyjnym Windows oraz na różnych platformach mobilnych. Nie współpracuje z innymi sieciami. Oferuje jednak wszystkie istotne funkcje. Pozwala na przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo i zaawansowane zarządzanie kontaktami. Korzysta z alternatywnych skórek. Nie da się jednak instalować w programie wtyczek.

Miranda

Informacje: miranda-im.org

Pobierz: Miranda

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Wsparcie Gadu-Gadu w Mirandzie

Miranda to najuboższy komunikator w naszym zestawieniu. Ma bardzo prosty, wręcz prymitywny interfejs i może sprawiać kłopoty mniej zaawansowanym użytkownikom. Ideą działania programu jest udostępnianie dodatkowych funkcji za pomocą wtyczek. Czyni to z programu ogromnie elastyczne narzędzie. Przyjęty w naszym teście sposób oceny powoduje że ten multikomunikator znalazł się w środku stawki. Jeżeli jednak uznać wtyczki za pełnoprawne funkcje aplikacji to awansowałaby ona do czołówki tabeli.

Po zainstalowaniu wtyczki Miranda oferuje na przykład polski interfejs. Z kolejnym plug-inem pojawiają się zaawansowane funkcje głosowe i wideo. W podobny sposób program obsługuje protokół Gadu-Gadu. Szyfrowanie natomiast, obejmuje jedynie komunikację między użytkownikami Mirandy i nie działa z poszczególnymi protokołami.

Który program wybrać

Nasz test nieoczekiwanie wygrał Spik. Nie jest to najpopularniejszy komunikator ale należy przyznać, że spisuje się bardzo dobrze. Jest prosty w konfiguracji, wygodny w obsłudze, oferuje wiele różnych funkcji i działa z różnymi sieciami. Różnorodność wersji umozliwia jego instalację na urządzeniach przenośnych i korzystanie przez stronę WWW. Szeroka oferta skórek pozwala dostosować wygląd do własnych potrzeb a dostęp do kanałów informacyjnych na szeroki kontakt ze światem. Ważne jest również to, że działa szybko, stabilnie i że użytkownik może liczyć na częste aktualizacje.

Warte uwagi są również Pidgin i Tlen. Ten pierwszy wtedy, gdy nie zależy ci na komunikacji głosowej oraz wideo, drugi gdy nie przeszkadzają ci wyświetlane reklamy. Jeżeli zamierzasz korzystać głównie z połączeń głosowych oraz dzwonić na tradycyjne telefony zainstaluj Skype. Program w tych kategoriach jest bezkonkurencyjny. Oferuje ponadto doskonałą jakość połączeń.

Użytkownicy, których nie przeraża kłopotliwa konfiguracja i długotrwałe instalowanie oraz konfigurowanie różnych dodatków, a oczekują maksymalnej elastyczności powinni zdecydować się na Mirandę. Ogromna liczba wtyczek powoduje, że program wykona praktycznie każde zadanie.

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Test komunikatorów