Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Gadu-Gadu stało się w Polsce synonimem komunikatora. Program jednak funkcjonalnością nie dorównuje swojej popularności. Przetestowaliśmy najpopularniejsze na rynku messengery i podpowiadamy czym zastąpić tę kłopotliwą aplikację.


W teście wzięło udział jedenaście programów. Dokonując wyboru kierowaliśmy się przede wszystkim kryterium popularności oraz funkcjonalnością.

Komunikatory musiały działać w systemie Windows (każda z aplikacji została zainstalowana na tej platformie).

Zobacz również:

  • Jak korzystać z WhatsApp na komputerze bez smartfona?
  • Będzie można archiwizować czaty z różnych serwisów

Pominęliśmy programy już nie rozwijane (Konnekt) i funkcjonujące głównie na innych rynkach (jak na przykład popularne niegdyś ICQ).

Idealny komunikator powinien umożliwiać łączenie się nie tylko z dedykowaną mu siecią ale również z konkurencyjnymi. Użytkownika nie interesuje przecież z jakiego programu korzystają jego znajomi. Współpraca z innymi aplikacjami nie powinna się ograniczać jedynie do przesyłania komunikatów tekstowych, a obejmować także rozmowy głosowe oraz wideo.

Komunikator musi być bezpieczny, oferować wiele dodatków i działać na różnych platformach włączając w to urządzenia mobilne.

Najważniejsze funkcje powinny być dostępne szybko i bez konieczności poszukiwania dedykowanych rozwiązań w Internecie. Tak długa lista wymagań powoduje, że program mógłby stać się ociężały oraz niewygodny w obsłudze dlatego ważny jest również przemyślany sposób korzystania z interfejsu.

Jak testowaliśmy

Ocenialiśmy liczbę obsługiwanych protokołów (skorzystały na tym multikomunikatory) oraz rozmów głosowych i wideo. Ważna była wygoda zarządzania kontaktami. Osobno sprawdzaliśmy współpracę z Gadu-Gadu. Większość Polaków korzysta z tego komunikatora i zmieniając program będzie chciała nadal utrzymywać kontakt ze swoimi starymi znajomymi.

Rozpatrując elastyczność komunikatora uwzględniliśmy liczbę obsługiwanych wtyczek oraz skórek. Jeżeli jednak jakaś ważna funkcja dostępna była jedynie po dodaniu wtyczki, przyznaną ocenę dzieliliśmy na pół. Użytkownik oczekuje, że po instalacji programu będzie miał od razu dostępne wszystkie kluczowe funkcje, bez konieczności szukania i pobierania kolejnych plików.

Przyznawaliśmy punkty za obsługę innych platform niż Windows i zwracaliśmy uwagę na to, czy programy wyświetlają reklamy. Ważna była dostępność polskiej wersji językowej oraz wygoda obsługi.

Spik

Informacje: spik.wp.pl

Pobierz: Spik

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Wygodny i szybki interfejs, duża funkcjonalność, obsługa GG - czego więcej potrzeba?

Oferowany przez Wirtualną Polskę Spik występuje w czterech wariantach - do zainstalowania na twardym dysku, niewymagającym instalacji (do przenoszenia na pendrivie), mobilnym oraz wersji online. Program umożliwia przeprowadzanie połączeń głosowych przez Internet w ramach usługi neofon tp. Działa więc podobnie jak popularny Skype.

Mimo że nie należy do najpopularniejszych jest bardzo uniwersalny. Oprócz własnej sieci obsługuje takie protokoły jak Gadu-Gadu, Tlen, ICQ oraz Jabber/XMPP. Wiele osób korzysta z niego do komunikacji w sieci GG. Program oferuje przyjazny kreator, który maksymalnie upraszcza proces konfiguracji i dodawania nowych kont.

Podobnie jak Tlen, Spik jest zintegrowany z portalową pocztą. Użytkownicy mogą korzystać z tego samego loginu podczas pracy z e-mailem i komunikatorem. Czytanie czy usuwanie wiadomości pocztowych może odbywać się z poziomu Spika. Pozwala także subskrybować i odbierać wiadomości z kanałów informacyjnych oraz wysyłać SMSy do użytkowników sieci komórkowych.

Pidgin

Informacje: pidgin.im

Pobierz: Pidgin 2.7.1

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Główny interfejs komunikatora Pidgin

Ten darmowy multikomunikator zajął miejsce w naszym teście wysokie drugie miejsce. Jego największą zaletą jest przyjazny, prosty interfejs i duża elastyczność. Aplikację można bardzo łatwo skonfigurować. Oferuje ona świetny kreator dodawania profili w ICQ, Gadu-Gadu czy XMPP. Dostępny po polsku, działa w Windows, Linuksie i Mac OS-ie X.

Program nie wyświetla żadnych reklam. Za minus należy natomiast uznać kiepską obsługę rozmów głosowych i wideo. Dla przykładu w sieci Gadu-Gadu potrafi przesyłać jedynie komunikaty tekstowe.

Pidgin oferuje rozbudowany i jednocześnie szybki menedżer kontaktów. Informacje o poszczególnych osobach pojawiają się niemal natychmiast w niewielkich dymkach. Multikomunikator można dodatkowo modyfikować dzięki dużej liczbie wtyczek i skórek.

Komunikatory dla innych systemów operacyjnych

Użytkowników systemu Mac OS X powinien zainteresować Adium (pobierz). To macintoshowa wersja multikomunikatora Pidgin. Adium obsługuje takie sieci jak Gadu-Gadu, AIM, ICQ, GTalk czy Jabber, a także inne rozwiązania XMPP.

Fanom Linuksa można polecić Kopete (pobierz), które działa z Jabberem, ICQ, Gadu-Gadu czy IRC. Inne ciekawe rozwiązanie to na przykład Kadu (pobierz), czyli linuksowe Gadu-Gadu. Ten ostatni program jest dostępny również dla Windows jako alternatywa oficjalnego klienta sieci.

Tlen

Informacje: tlen.pl

Pobierz: Tlen

Test komunikatorów: Gadu-Gadu na końcu stawki

Tlen.pl z uruchomionym Gadu-Gadu

Tlen to jeden z głównych rywali Gadu-Gadu. Z programu Grupy o2.pl korzysta ponad pół miliona osób (żródło: Gemius). W porównaniu do GG aplikacja ma znacznie mniejszy apetyt na zasoby systemowe. Oferuje szybki, prosty interfejs i jest całkowicie bezpłatna. Niestety wyświetla reklamy. Naszym zdaniem ich liczba jest za duża.

Tlen działa w systemie Windows, wydano także wersje beta dla Linuksa i Mac OS-a X. Aplikacja obsługuje własny protokół. Umożliwia także rozmowy z użytkownikami GG. Trwają prace nad pełną integracją protokołu XMPP.

Program ma większość typowych dla komunikatorów funkcji - umożliwia przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideo. Menedżer kontaktów jest jednak mało rozbudowany. Tlen obsługuje skórki oraz wtyczki. Ich instalacja jest jednak bardzo kłopotliwa, trzeba je dodawać do programu ręcznie lub za pomocą specjalnej aplikacji.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: