Test laptopów do 2500 zł

Ceny komputerów przenośnych ciągle spadają - już teraz w cenie 3000 zł można kupić świetne laptopy do pracy i rozrywki. Najchętniej kupowanymi notebookami pozostają jednak modele nieco tańsze, w cenie 2-2,5 tys. złotych. Sprawdziliśmy ich możliwości, ale bez taryfy ulgowej - potraktowaliśmy je tą samą procedurą testową, co bardziej zaawansowane konfiguracje.

Laptopy w cenie około 2000 zł zawdzięczają swoją popularność nie tylko przystępnej cenie, ale również sporym możliwościom i bardzo dobremu stosunkowi ceny do możliwości. Już dawno minęły czasy, gdy tyle kosztowały modele o topornych, nijakich obudowach i marnej wydajności. Znaczne obniżenie cen podzespołów spowodowało, że nawet na laptopach w cenie do 2500 zł można pograć w nowe gry. Oczywiście nie na każdym, ale jest sporo modeli, które oferują dobrą wydajność za rozsądne pieniądze. Jeśli zależy ci na konstrukcjach do pracy na wyjazdach, możesz wybierać spośród małych laptopów z ekranem o 11-13-calowej przekątnej, wyposażonych w energooszczędne podzespoły i świetnie nadających się do pracy na zewnątrz. To nie wszystko, bo za 2500 zł można kupić również cienkie i stylowe konstrukcje, np. Samsunga NP310E5C z dodatkową pamięcią SSD i w obudowie, która w najgrubszym miejscu ma zaledwie 1,5 cm.

Jak najdłużej na baterii

Laptopy w cenie do 2500 zł można podzielić na dwie grupy. W pierwszej mieszczą się konstrukcje najtańsze, w cenie nawet poniżej 2000 zł, które najczęściej wykorzystują zintegrowany w procesorze układ graficzny. Druga grupa to droższe modele, wyposażone w dodatkowe karty graficzne, które poprawiają osiągi laptopa w grach. Laptopy z pierwszej kategorii bez problemów nadają się do pracy z pakietami biurowymi czy do odtwarzania filmów. Nawet najtańsze i najwolniejsze z nich, zawierające podstawowe modele procesorów (Asus X501U z procesorem AMD E2-1800), radzą sobie z odtwarzaniem filmów Full HD o wysokiej przepływności (bitrate), a że są wyposażone w HDMI, bez problemów można je podłączyć do telewizora. Co istotne, układ graficzny zintegrowany z procesorem wydłuża czas pracy laptopa na baterii, zmniejszając ilość pobieranego prądu. Dlatego laptopy z takim procesorem, nawet gdy są wyposażone w małe akumulatory o pojemności 2200 mAh, na baterii działają długo (Acer Aspire V5-571P - 2200 mAh - 285 minut w teście MobileMark Reader). Jeżeli chodzi o czas pracy na baterii, najlepszy okazał się laptop MSI S30. Podczas testu odtwarzania filmu w rozdzielczości 720p wytrzymał ponad siedem godzin. To świetny wynik, zwłaszcza że dzięki niewielkim wymiarom idealnie nadaje się do pracy na zewnątrz.Tanie laptopy do zabawy

Sporo laptopów wyposażonych w dodatkowe karty graficzne pozwala grać nie tylko w starsze tytuły, takie jak "Crysis", ale i nowsze, jak "Skyrim" czy "Battlefield 3". Oczywiście nie oczekujmy, że laptopy te umożliwią zabawę z wszystkimi graficznymi fajerwerkami - aby zachować odpowiednią płynność, trzeba ograniczyć liczbę wyświetlanych detali. Jednak należy mieć cały czas w pamięci, że kosztują do 2500 zł, a jeszcze do niedawna w tej cenie do kupienia były konstrukcje nadające się jedynie do pracy z pakietami biurowymi.Najlepsze pod względem wydajności w grach okazały się konstrukcje z procesorem Intel Core i3 i kartą graficzną Nvidia GeForce 630. W takie konfiguracje wyposażone zostały dwa laptopy uczestniczące w teście (Lenovo G580 i zwycięzca naszego testu Lenovo P580, którego kuypisz za około 2000 zł). Oba w teście 3DMark06 uzyskały ok. 8500 pkt czyli prawie trzykrotnie więcej niż przeciętny laptop z układem Intel GMA 4000 (ok. 3000 pkt). Tuż za nimi uplasował się laptop Toshiba Satellite C855-212 (3DMark06 - 6971 pkt), wyposażony w procesor Intela z rodziny Core i3 i układ graficzny AMD Radeon HD 7610M.Jakość i wyposażenie

Laptopy do 2500 zł w większości wykonane są z tańszych materiałów, ale i tak mile zaskakują jakością wykonania i dobrym wyposażeniem. Oczywiście są konstrukcje, które wybijają się ponad przeciętność, np. laptopy Lenovo czy niewielki, ale świetnie się prezentujący Asus X201E. Co istotne, większość laptopów uczestniczących w teście okazała się równie dobrze wyposażona, jak ich droższe odpowiedniki. Dwa modele (Lenovo P580 i G580) mają dyski o pojemności jednego terabajta, co pozwala na zgromadzenie sporej ilości danych. Prawie wszystkie miały zamontowane przynajmniej jedno gniazdo USB 3.0, które warto wykorzystać do podłączenia wydajnych dysków zewnętrznych wykorzystujących ten interfejs. Warto też wspomnieć o laptopie Acera V5, który jako jedyny miał podświetlaną klawiaturę i dotykowy ekran o szerokich kątach widzenia. Jest więc w czym wybierać.

Zanim kupisz laptop

Trzeba pamiętać o tym, że laptop, w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, nie jest przystosowany do dalszej rozbudowy, dlatego np. brak gniazda VGA czy HDMI może w przyszłości mocno przeszkadzać, gdy zajdzie potrzeba podłączenia do laptopa monitora czy telewizora. Dlatego kupując nawet najtańszy laptop warto zwrócić uwagę nie tylko na jego wydajność, ale i wyposażenie. Niezbędne gniazda i interfejsy to przynajmniej jedno gniazdo USB 3.0, dwa gniazda USB 2.0, po jednym HDMI i VGA oraz bezprzewodowa karta WLAN zgodna ze standardem 801n. Dodatkowe wyposażenie, na które warto zwracać uwagę to: Bluetooth, za pomocą którego będzie można skomunikować laptop z bezprzewodową klawiaturą, myszą i telefonem bez zajmowania gniazda USB. Kolejny aspekt wymagający uwagi to pojemność twardego dysku, która nie powinna być mniejsza niż 320 GB (optymalna wielkość to 500 GB).

Lenovo IdeaPad P580 - najlepszy zakup

Lenovo P580

Lenovo P580

Ekran (cale / piksele) 15,6 / 1366 x 768

Procesor   Intel Core i3 2328M

Karta graficzna Nvidia GeForce 630M + Intel HD 4000

Dysk (typ / pojemność w GB)       HDD / 1000

Cena: ok 2000 zł

Obudowa z dobrego tworzywa wygląda nowocześnie i jest starannie wykonana. Z bliska urządzenie zyskuje jeszcze bardziej, bo widać, że chociaż do jego budowy użyto niezbyt drogich materiałów, to producent zadbał o wykończenie detali. Co istotne, to praktyczna konstrukcja, na której nie będą widoczne odciski palców czy mikrorysy. Duża klawiatura wyposażona w oddzielną część numeryczną i wyspowe klawisze sprawiają, że praca na tym modelu jest bardzo komfortowa. Jest tu również dobrej jakości touchpad, który działa szybko i precyzyjne.

Ekran ma 15,6-calową przekątną, więc jest dosyć duży. Pociąga to za sobą spore wymiary obudowy (376 x 245 x 34 mm). W porównaniu do konstrukcji z ekranem o 13,3-calowej przekątnej jest też dosyć ciężki - waży 2,6 kg. To maszyna raczej do pracy stacjonarnej niż w terenie.

Notebook Lenovo to jeden z dwóch najwydajniejszych laptopów z naszego zestawienia - model G580, także produkcji Lenovo, mimo identycznej konfiguracji ma nieco inną obudowę. Główna w tym zasługa udanego mariażu procesora Intela (Core i3 2328M) i dodatkowej karty graficznej Nvidia GeForce 630M. Taki tandem okazuje się optymalny w laptopach do 2500 zł, jeżeli chodzi o wydajność.

Lenovo P580 w teście 3DMark06 uzyskał dobry wynik 8496 pkt, czyli prawie czterokrotnie więcej niż Samsung NP310E5C-U01PL z układem graficznym Intela zintegrowanym z procesorem. Przekłada się to na wyniki w grach, bo jak się okazuje, na tym laptopie bez problemów pograsz nie tylko w starsze i wymagające gry jak "Crysis", i to przy detalach ustawionych na średnie (42 kl./s), ale również w nowsze, np. "Battlefield 3" (średnie ustawienia - 27 kl./s), oczywiście przy pełnej rozdzielczości ekranu (1366x768 pikseli).

Kolejną mocną stroną tego laptopa jest duża pojemność dysku, która wynosi aż 1000 GB! To całkiem sporo i pozwoli na zgromadzenie dużego zbioru zdjęć czy też rodzinnych filmów. Dodatkową zaletą jest czytnik kart SD, który umożliwia szybkie przekopiowanie zdjęć z karty pamięci na dysk.

Werdykt PC Worlda

+ starannie wykonana stylowa obudowa

+ dobra wydajność

+ dobre wyposażenie

- błyszczący ekran

Acer Aspire V5-571P - dotykow ekran

Aspire V5-571P

Aspire V5-571P

Ekran (cale / piksele) 15,6 / 1366 x 768

Procesor   Intel Core i3 2377M

Karta graficzna Intel HD 3000

Dysk (typ / pojemność w GB)       DD / 500

Cena: ok 2500 zł

Aspire V5-571P to jeden z niewielu laptopów w cenie do 2500 zł, który wyposażono w dotykowy ekran. Nie jest to jego jedyna zaleta, bo producenta należy pochwalić również za konstrukcję obudowy, która jest praktyczna i starannie wykonana. Nie będą na niej widoczne odciski palców czy mikrorysy, jest przy tym odpowiednio sztywna i ma nowoczesną stylistykę. Warto też wspomnieć, że laptop ma podświetlaną klawiaturę z wyspowymi klawiszami i oddzielną częścią numeryczną. Podświetlenie przydaje się w czasie pracy nocą lub w niedostatecznym oświetleniu. Istotne jest również to, że podczas przeglądania stron internetowych czy korzystania z pakietów biurowych praktycznie nie słychać, że laptop pracuje.

Laptopy do testów dostarczyła firma:


Zobacz również