Test monitorów 27 cali

Jeżeli jeszcze nie wymieniłeś monitora na nowy, to zbliżające się mistrzostwa mogą być dobrym pretekstem do tego. Postanowiliśmy zaprezentować najlepsze monitory z wbudowanym tunerem telewizyjnym, które można kupić zamiast telewizora, oraz modele z ekranami o 27-calowej przekątnej.

Monitory z ekranami o 27-calowej przekątnej i matrycami TN to idealny wybór dla wszystkich miłośników meczów piłkarskich. Ich czas reakcji jest bardzo krótki, wynosi 1-5 ms, dlatego praktycznie nie występuje smużenie. Dodatkową zaletą tych matryc jest ich niska cena. Odbywa się to wszystko kosztem jakości obrazu (w porównaniu do matryc wykonanych w technologiach VA i IPS), ale do codziennych zastosowań, np. oglądania filmów czy transmisji sportowych, tego typu monitory w zupełności wystarczą. Alternatywą jest konstrukcja BenQ EW2730V, z matrycą VA. Charakteryzuje się nieco dłuższym czasem reakcji (8 ms), ale za to ma szersze kąty widzenia (178 stopni w pionie i poziomie) i lepsze odwzorowanie kolorów.

Wadą monitorów z matrycami TN są niewielkie kąty widzenia. Nawet siedząc na wprost ekranu, z niewielkiej odległości dostrzeżesz przebarwienia w okolicy prawego i lewego brzegu. Tej wady pozbawione są monitory z droższymi matrycami VA i IPS, które z kolei są wolniejsze (przy szybszych ruchach kamery obraz smuży).

monitory 27

monitory 27

# Co wybrać?#

Oferta monitorów 27-calowych jest dużo bogatsza niż modeli z tunerami telewizyjnymi. Najdroższe modele kosztują ponad 1500 zł (Samsung S27B750), najtańsze nieco ponad 800 zł (AOC e2795Vh – 899 zł). W środku plasują się konstrukcje za około 1200 zł (Philips, LG), które oferują całkiem przyzwoite parametry i dobry stosunek ceny do możliwości.