Test monitorów 3D

Przetestowaliśmy najlepsze monitory pozwalające na wyświetlanie obrazu 3D. Porównaliśmy ich możliwości jakość generowanego obrazu i wybraliśmy najlepsze konstrukcje w różnych przedziałach cenowych.

Na pierwszy rzut oka monitory 3D nie różnią się od zwykłych ekranów. Najpopularniejsze są modele z podświetlaną krawędziowo matrycą TN (diody LED) produkowane raczej z myślą o szybkim działaniu niż jakości generowanego obrazu. Matryce 3D znacznie jednak się różnią możliwościami od tych stosowanych w standardowych monitorach. W zależności od tego jaką producent wybierze technologię, ekrany w monitorach 3D cechują się dużą szybkością (120 Hz – technologia aktywna 3D) lub są wyposażone w specjalne filtry polaryzacyjne (3D pasywne). Chcąc więc wybrać monitor do oglądania filmów w 3D musimy zdecydować się na określoną technologię, bo różnice w sposobie działania pomiędzy nimi są dosyć duże, chociaż efekt końcowy jest zbliżony.

#Metoda polaryzacyjna

Zasada działania tego efektu jest dosyć prosta. Klatka filmu 3D zawiera obraz zarówno dla prawego, jak i dla lewego oka, występujące naprzemiennie w sąsiadujących liniach ekranu. Nałożony na ekran filtr polaryzuje światło emitowane przez poszczególne linie w przeciwnych kierunkach. Do uzyskania efektu 3D potrzebne są jeszcze specjalne okulary z analogicznie ustawionymi filtrami, które sprawiają, że  jedno oko widzi wyłącznie linie spolaryzowane lewoskrętnie, a drugie prawoskrętnie. W ten sposób każde oko widzi tylko przeznaczone dla niego obrazy, co sprawia, że oglądany ruchomy obraz jest obrazem trójwymiarowym. Problemem technologii polaryzacyjnej jest spadek rozdzielczości obrazu o połowę. Zaletą – niski koszt okularów i brak konieczności ich zasilania. Dodatkowo ta metoda nie jest podatna za zakłócenia wynikające z charakterystyki pracy oświetlenia jarzeniowego. Jest to znacznie prostsza i tańsza metoda uzyskania efektu 3D od technologii migawkowej.

Metoda migawkowa#

Tą metodę wybrało większość producentów telewizorów, projektorów i monitorów jako dającą najlepsze efekty w domowych zastosowaniach. Ogólna zasada oczywiście się nie zmieniła, ale aby uzyskać możliwość przesyłania nieco innego obrazu do każdego oka zastosowano całkiem inny sposób. Obrazy są wyświetlane naprzemiennie na ekranie (jeden z obrazów przeznaczony jest dla oka prawego, drugi dla lewego), a okulary o szkłach ciekłokrystalicznych odsłaniają na przemian synchronicznie lewe i prawe oko.  Dlatego w tej technologii tak kluczowe jest zastosowanie szybkich monitorów 120 Hz, ponieważ obraz w rzeczywistości przesyłany jest do każdego oka z „bezpieczną” częstotliwością 60 Hz (standardowa dla monitorów LCD). Co znacznie ogranicza możliwość powstawania dyskomfortu podczas oglądania obrazu 3D. Metoda ta daje lepszej jakości obraz, który nie traci na rozdzielczości, ale zastosowanie okularów ciekłokrystalicznych powoduje, że spada jego jasność, dlatego nowe monitory 3D wykorzystujące tą technologię oferują wyższą jasność od przeciętnych modeli (Samsung SyncMaster S27A950D – 323 cd/m2).

monitory

monitory

Do testów zebraliśmy prawie wszystkie dostępne modele monitorów 3D. Niektóre z nich to starsze konstrukcje jak np. Asus VG236H, ale są ciągle dostępne w sprzedaży.