Test monitorów z ekranami IPS - najlepsze modele

Dotąd monitory z ekranami IPS były poza zasięgiem przeciętnego użytkownika. Ostatnio ich cena znacznie jednak spadła, a wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych jak panele PLS Samsunga sprawiło, że będzie jeszcze przystępniejsza. Wyraźnie widać to po tabletach, w których jeszcze do niedawna tylko najdroższe dysponowały ekranem IPS a teraz tego typu ekrany można znaleźć w modelach w cenie poniżej 900 zł. Czas na rewolucję w monitorach.

Oczywiście, specjalistyczne monitory dla zawodowców z funkcją sprzętowej kalibracji i najlepszymi matrycami ciągle będą bardzo drogie, jednak dobrej jakości matryce IPS są dodawane już do monitorów w cenie poniżej 1000 zł, a to już poziom bardzo atrakcyjny.

Rodzaje matryc

Różnice w technologii wytwarzania matryc przekładają się na możliwości, jakość generowanego obrazu i oczywiście cenę monitorów. Popularne matryce aktywne zbudowane są z tranzystorów cienkowarstwowych (ang. thin film transistor, TFT), które gromadzą i przechowują ładunki elektryczne, zapobiegając ich rozlewaniu na inne piksele. Taki tranzystor przekazuje odpowiednie napięcie tylko do jednego kryształu, co zmniejsza smużenie i rozmycie obrazu. Obecnie stosuje się właściwie wyłącznie matryce aktywne, które zastąpiły pasywne matryce.

Najpopularniejsze są tanie monitory wykorzystujące matryce wykonane w technologii TN (Twisted Nematic). Charakteryzują się przyzwoitą szybkością działania (krótkim czasem reakcji) i przeciętną jakością generowanego obrazu. W efekcie są szybkie (przejścia pomiędzy stanem piksela szary-do-szarego są w ich wypadku bardzo niskie i wynoszą nawet 2 ms), mają wysoki kontrast i  nadają się do gier oraz multimediów. W zastosowaniach profesjonalnych, gdzie wymagane jest dobre odzwierciedlenie barw, równomierność podświetlenia, szerokie kąty widzenia, są praktycznie nieprzydatne. Dlaczego? Wynika to z ich budowy, a dokładnie własności kryształów, które nie zawsze są ułożone idealnie równolegle względem siebie. W efekcie nierównoległe ustawienie kryształów powoduje rozproszenie światła, które przechodzi przez ciekły kryształ pod niewłaściwym kątem, co w momencie patrzenia na monitor z boku objawia się przekłamaniem kolorów i osłabieniem kontrastu.

Rozwiązaniem tego problemu są droższe w produkcji matryce IPS  (In Plane Switching), w których dzięki jednolitemu ułożeniu kryształów wyeliminowano efekt rozpraszania światła, co zwiększyło kąty widzenia (średnio o 60 stopni w każdym kierunku niż w przypadku matryc TN). Wadą tych wyświetlaczy w porównaniu do technologii TN jest to, że są one wolniejsze. Obecnie monitory z ekranem IPS są najchętniej wykorzystywane przez zawodowców, a ich cena sięga nawet powyżej 5 tysięcy złotych.

Rozwiązaniem kompromisowym okazują się matryce MVA / PVA. Technologię PVA opracował Samsung, natomiast MVA i WVA opatentowali inni znaczący producenci matryc LCD - Fujitsu i CMO. Zasada działania jest w zasadzie taka sama, a różnice w nazewnictwie spowodowane są kwestiami praw patentowych. Panele tego typu mają bardzo szerokie kąty widzenia (minimum 170 stopni w obu płaszczyznach), są jednak wolniejsze od popularnych TN-ek.

Co w testach?

W naszym zestawieniu znalazły się głównie monitory z matrycami IPS, ale nie zabrakło też monitora wykorzystującego panel VA (Benq FW2420). Matryca VA w porównaniu do "zwykłych" wyświetlaczy TN oferuje znacznie szersze kąty widzenia oraz wierniejsze odwzorowanie barw. Zależało nam na dużej różnorodności, dlatego zdecydowaliśmy się na prezentację różnych monitorów, zarówno tych najtańszych (Iiyama Prolite XB2374HDS-B1 w cenie około 700 zł) jak i droższych przeznaczonych dla zawodowców i wyposażonych w funkcję sprzętowej kalibracji. Wśród tych ostatnich niewątpliwy prym wiodą dwie firmy: NEC i Eizo. Na nas jednak największe wrażenie zrobił monitor Samsunga S27B970D, który oferował nową matrycę Super PLS o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli), czujnik mierzący natężenie światła i dopasowujący jasność ekranu oraz sensory wygaszające ekran gdy nikt przed nim nie siedzi.

Jak testowaliśmy?

Wszystkie monitory poddaliśmy procedurze testowej na tym samym komputerze i w tym samym pomieszczeniu. Monitory były testowane w nominalnych rozdzielczościach, a przed przystąpieniem do pomiarów poddaliśmy je kilkunastominutowemu wygrzewaniu w celu osiągnięcia przez podzespoły urządzeń optymalnych warunków pracy. Dużą uwagę przykładaliśmy do fabrycznej kalibracji monitora i aby móc ją sprawdzić w interfejsie programowym, przywracaliśmy ustawienia fabryczne i wyłączaliśmy wszystkie efekty poprawiające jakość generowanego obrazu. Uzyskane dane były podstawą do wyliczenia oceny wydajności. Na ocenę wydajności wpływ miały także takie parametry jak: równomierność podświetlenia (mierzona w 9 punktach ekranu), kontrast i maksymalna jasność (mierzona przy maksymalnie podświetlonej matrycy).

Oczywiście nie mogliśmy też pominąć kalibracji monitorów przy użyciu systemu kalibracyjno-pomiarowego. Monitory skalibrowane zostały z uwzględnieniem następujących celów: temperatura barw 6500 stopni K, gamma 2.2, jasność 140 cd/m2 (uznawana jako standard do komfortowej długotrwałej pracy przy komputerze. W wypadku monitorów z opcja sprzętowej kalibracji, kalibrowaliśmy je bez podłączania do komputera.

Podczas testu każdemu z monitorów przyznaliśmy pięć ocen w kategoriach: wydajność możliwości, jakość, opłacalność oraz ocena końcowa. Na ocenę możliwości monitora wpływały m.in.: obecność gniazd przyłączeniowych oraz DVI, wyposażenie w funkcję sprzętowej kalibracji, obecność funkcji regulacji parametrów obrazu (min.: ostrość, czujnik oświetlenia zewnętrznego, zoom, skalowanie w środowisku tekstowych systemów operacyjnych), itp. Na ocenę jakości składają się: długość gwarancji, ocena wykonania, stabilność podstawy, subiektywna ocena menu ekranowego.

Ocena końcowa wyliczana jest na podstawie sumy iloczynów w kategoriach: wydajność (waga - 55 %), możliwości (25 %) oraz jakość (20 %). Ocena opłacalności wyliczalna jest iloczynem oceny końcowej oraz średniej ceny wszystkich monitorów w teście, podzielonej przez cenę danego urządzenia (maksymalnie 10 punktów). W wypadku gdy uzyskane oceny wykraczały poza liczbę 10 punktów, wartości te zostały znormalizowane.

Samsung S27B970D

Przekątna (cale)

27
Rozdzielczość (piksele) 2560 x 1440
Tym matrycy PLS
Kontrast 1000:1
Cena

4 000 zł

Samsung S27B970D

Samsung S27B970D

Ten monitor jest dobrą alternatywą dla najlepszych ekranów NEC-a czy Eizo, które polecamy każdemu grafikowi zajmującemu się składem DTP. To co w nim zachwyca, to bardzo wysoka rozdzielczość ekranu, jakość wykonania obudowy i dobra matryca, która sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych szczególnie do programów CAD/CAM i domowych.

Mała plamka i szerokie kąty widzenia sprawiają, że na tym monitor ze świetnie prezentują się wszelkie rysunki techniczne, programy do projektowania. Warto też wspomnieć o grach czy filmach, które wyglądają fantastycznie, chociaż zdajemy sobie sprawę, że rzadko, która osoba może sobie pozwolić na taki monitor do zastosowań domowych. Problem jest też ze znalezieniem filmów o tak wysokiej rozdzielczości, ale gdy już je zdobędziesz to efekt jest świetny.