Test myPhone Luna II

myPhone Luna II to zdecydowanie jeden z najlepszych smartfonów kosztujących mniej niż 1000 zł. Jego cechy charakterystyczne to świetna jakość wykonania, ładny wygląd oraz bardzo duży wyświetlacz idealny do konsumpcji multimediów.


myPhone Luna II pod kątem designu to po prostu majstersztyk. Nigdy wcześniej w tak tanim sprzęcie (około 700 zł) nie spotkałem się z równie ładną bryłą. Nawet przód urządzenia różni się od innych smartfonów - zastosowany tu czarny materiał pokryty szkłem sprawia wrażenie zrobionego na wysoki połysk. Dodatkowo na krawędziach urządzenia można zobaczyć srebrne paski, które nie są czymś standardowym. Ten sam pasek znajduje się po dwóch stronach krawędzi, a pomiędzy nimi znajduje się czarny, nieco mniej błyszczący plastik. Tył obudowy składa się z dwóch części.

Centralna to czarny plastik pokryty szkłem, zaś dookoła niego znajdują się ścięte na płasko krawędzie. Całość prezentuje się naprawdę imponująco, ale ma pewne wady. Tego typu obudowa powoduje, że telefon natychmiastowo zbiera odciski palców. Nie można za to w żaden sposób przyczepić się do jakości wykonania. Jego obudowa jest naprawdę dobrze spasowana i nie skrzypi podczas używania go. Jeszcze jakiś czas temu nie można byłoby pomyśleć, że jest to sprzęt tak tani, kosztujący zaledwie 1000 zł.

Wyświetlacz

myPhone Luna II to bardzo duże urządzenie, które jest wyposażone w 5,7-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, co przekłada się na szczegółowość na poziomie 386 ppi. Nie sposób zobaczyć na nim pojedynczych pikseli, przynajmniej dopóki używa się smartfonu w standardowy sposób. Ekran cechuje się bardzo dobrym odwzorowaniem kolorów oraz wystarczającą jasnością, która może być regulowana automatycznie lub w sposób ręczny. Wyświetlacz ten, przede wszystkim ze względu na ogromne rozmiary, idealnie nadaje się do oglądania filmów. Jeżeli szukacie sprzętu, na którym w pociągu, autobusie lub na siłowni będziecie mogli obejrzeć ulubiony serial, jest to sprzęt stworzony dla Was.

Podzespoły i wydajność

myPhone Luna II nie jest jednym z najszybszych urządzeń na rynku, ale smartfon ten można określić jako wystarczający dla zdecydowanej większości użytkowników. Zastosowane podzespoły wystarczają do wszystkich podstawowych zastosowań, takich jak przeglądanie sieci, konsumpcja multimediów oraz komunikacja. Są one na tyle dobre, że sprzęt podczas używania nie tylko się nie zacina, ale też radzi sobie z większością gier. Oczywiście znajdą się tytuły, które będą klatkować, ale ich liczba jest ograniczona.

Za wydajność urządzenia odpowiada procesor MediaTek MT6753 wyposażony w osiem energooszczędnych rdzeni Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz oraz układ graficzny ARM Mali-T720. Współpracuje on z 2 GB RAM oraz 16 GB pamięci flash, którą można rozszerzyć za pomocą karty pamięci microSD. Te elementy są rynkowym standardem w tej cenie. Dodatkowo, urządzenie wspiera szybką łączność LTE i obsługuje dwie karty SIM. W myPhone Luna II znalazły się też modułu Wi-Fi w standardzie 802.11n oraz Bluetooth w wersji 4.0. Nie są one najnowsze, ale na pewno można uznać je za wystarczające, zwłaszcza w tej półce cenowej. Urządzenie ładuje się za pomocą standardowego portu microUSB.

Oprogramowanie

myPhone Luna II działa pod kontrolą zeszłorocznego systemu Android 6.0 Marshmallow. Dodano do niego nakładkę autorstwa myPhone’a, która jest wzbogacona o kilka zbędnych programów, których niestety nie da się usunąć. Szkoda, że myPhone nie zdecydował się tu na zastosowanie absolutnie czystego systemu Android, ale skoro nawet duże przedsiębiorstwa się nie decydują na taki krok, trudno wymagać tego od stosunkowo małej firmy pochodzącej z Polski.

Aparat

Testowany telefon ma zaskakująco dobre aparaty. Z tyłu zastosowano model z matrycą o rozdzielczości 13 Megapikseli, który dodatkowo został wyposażony w dwie diody błyskowe. Wykonywane nim fotografie będą absolutnie wystarczające dla zdecydowanej większości użytkowników. Robiąc zdjęcia w dobrych warunkach oświetleniowych można spodziewać się należytej plastyki obrazu, wiernie oddanych barw oraz małej ilości szumów. Aparat ten nada się do uwiecznienia nawet dynamicznych scen, jest to zaleta bardzo dobrze działającego autofocusu.

Z przodu zastosowano standardową kamerę z matrycą o rozdzielczości 5 Megapikseli. Robione nim zdjęcia są brzydsze niż w przypadku tylnego aparatu, ale chyba nikt nie spodziewał się innego scenariusza. Aparat ten mimo wszystko prezentuje się dobrze w swojej klasie i nada się do wykonywania autoportetów, znanych także jako selfie.

Akumulator

myPhone Luna II ma niewymienny akumulator o pojemności 3400 mAh. Wystarcza on na używanie telefonu przez cały dzień, od rana do nocy. Najbardziej oszczędni użytkownicy będą w stanie ładować go nawet co dwa dni, jednak będą musieli zrezygnować z przeglądania sieci przez kilka godzin dziennie, a także ograniczyć granie oraz oglądanie filmów. Mimo wszystko należy uznać to za dobry rezultat, ponieważ obecnie wiele urządzeń ma problemy z wytrzymaniem nawet jednego dnia bez podłączenia do ładowarki. Szkoda, że sprzęt ten nie wspiera żadnego standardu szybkiego ładowania. Uzupełnienie energii w tak dużym akumulatorze trwa bowiem stosunkowo długo, niemal dwie godziny. Nie pozwala to szybko podładować sprzętu w sytuacji awaryjnej.

Podsumowanie

myPhone Luna II to bardzo dobre urządzenie, z którego po prostu chce się korzystać. Jest bardzo ładne, świetnie wykonane, a jego podzespoły prezentują się bardzo dobrze i radzą sobie ze zdecydowaną większością zadań. Nie sposób cokolwiek zarzucić też aparatowi. Jeżeli szukacie naprawdę dużego urządzenia, które świetnie nada się do przeglądania stron internetowych oraz oglądania filmów i nie będzie przy tym kosztować zbyt dużo, myPhone Luna II jest naprawdę świetną propozycją.# Kupując smartfon kosztujący około 1000 zł należy bardzo poważnie wziąć pod uwagę właśnie ten model, jeżeli oczywiście odpowiada wam jego naprawdę pokaźny rozmiar.