Test: najlepsze programy Internet Security

Pakiet Internet Security nie stanowi już tylko prostego połączenia antywirusa i firewalla. To kompleksowy system, który w równym stopniu chroni zarówno twoje pliki i komputer, co twoją internetową prywatność.


Zmieniają się metody stosowane przez cyberprzestępców, a wraz z nimi zmienia się oprogramowanie zapewniające ochronę. Do przeszłości należą czasy, gdy twórcy wirusów mieli na celu zdemolowanie zainfekowanych komputerów.

Obecnie złośliwe oprogramowanie służy do wyłudzania prywatnych danych, przejmowania tożsamości internetowej lub wykorzystywania przejętej maszyny do dalszych ataków. W każdym z tych przypadków w interesie atakującego jest, aby atak pozostał jak najdłuższej niezauważony.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus na Androida - przegląd antywirusów na system Android 2023
  • Wirus w systemie. Oto 15 oznak jego obecności

Coraz więcej zagrożeń

Codziennie powstaje kilkadziesiąt tysięcy nowych zagrożeń, przez co tradycyjne metody wykrywania złośliwego oprogramowania, gdzie program antywirusy pobiera co jakiś czas bazy sygnatur z serwera producenta, nie są już wystarczające. Stąd krok w stronę technologii przetwarzania w chmurze.

W takim modelu zagrożenie wykryte na komputerze jednego użytkownika jest od razu zgłaszane do serwerów producenta i porównywane ze zgłoszeniami od pozostałych użytkowników. Tam jest analizowane i w razie potrzeby błyskawicznie blokowane. Jak do tej pory najodważniej nową technologię wykorzystała firma Panda Security, która wydała w zeszłym roku bezpłatny program antywirusowy Panda Cloud Antivirus, działający wyłącznie w chmurze, co oznacza że cała analiza podejrzanych plików odbywa się na serwerach Pandy.

Zmieniły się także metody ataku. Coraz częściej wykorzystywane są tego specjalnie przygotowane strony WWW. To wszystko sprawia, że nowoczesne pakiety Internet Security muszą być jeszcze bardziej wszechstronne, niż kiedykolwiek wcześniej. W tych najlepszych znajdziesz narzędzia służące do szyfrowania plików, przechowywania haseł i tworzenia automatycznych kopii zapasowych na serwerze producenta. Standardem stało się już dodawanie wtyczek do przeglądarek internetowych, które ostrzegają przed podejrzanymi stronami WWW. W tym roku producenci oprogramowania poszli o krok dalej, wprowadzając pierwsze mechanizmy analizujące pliki pobierane ze stron internetowych jeszcze zanim zostaną one zapisane na dysku twardym komputera.

TOP 10

Test: najlepsze programy Internet Security

Użytkownicy pakietu BitDefendera mają do swojej dyspozycji Sejf Plików - zaszyfrowany kontener widoczny w systemie jako oddzielny dysk, w którym można bezpiecznie przechowywać pliki.

BitDefender Internet Security 2010 już na starcie zaskakuje na plus kreatorem konfiguracji, który pozwala dopasować ustawienia programu do preferencji użytkownika - dostępny jest zestaw ustawień stworzony pod kątem graczy komputerowych oraz dzieci. BitDefender oferuje także aż trzy rodzaje interfejsu: początkujący, średni i ekspert. Program zawiera rozbudowane funkcje kontroli tożsamości. Można tutaj skorzystać z predefiniowanych ustawień zmienianych suwakiem lub skonfigurować wszystkie opcje samodzielnie. Obecny jest także tryb gry, który sprawia, że komunikaty programu nie przeszkadzają w grze, a także tryb laptopa, zmniejszający obciążenie komputera, gdy ten pracuje na bateriach. Unikalną funkcją jest narzędzie do szyfrowania plików. Możesz za jego pomocą utworzyć zaszyfrowany kontener, zwany tutaj sejfem plików, zawierający wiele różnych plików.

Kaspersky Internet Security to jeden z liderów, stale rozszerzany o kolejne interesujące dodatki. W wersji na rok 2010 znajdziesz bezpieczną strefę, czyli tzw. piaskownicę służącą do bezpiecznego uruchamiania podejrzanych programów. Działają one wówczas w chronionym środowisku (stąd określenie "piaskownica"). Z kolejnych dodatków należy wymienić wirtualną klawiaturę, wyświetlaną na ekranie, dzięki czemu można w ten sposób oszukać programy szpiegujące. Pakiet Kasperskiego został także wyposażony w pełni funkcjonalny moduł kontroli rodzicielskiej oraz narzędzie do tworzenia dysku ratunkowego.

Norton to jedna z największych marek wśród programów zabezpieczających. Najnowsze wydanie pakietu Norton Internet Security 2010 odróżnia się od konkurencji nie tylko wyglądem (interfejs programu utrzymany jest w ciemnych kolorach), ale również prędkością działania. Aplikacja instaluje się błyskawicznie i od razu jest gotowa do działania, bez potrzeby restartowania komputera. W trakcie pracy nie obciąża komputera, zrywając tym samym z niechlubną tradycją przerośniętych pakietów Nortona z poprzednich lat. Nowy Norton został wyposażony w moduł Norton Safe Web, który odpowiada za sprawdzanie reputacji witryn internetowych. Surfowanie po stronach internetowych ułatwia także menadżer haseł Norton Identity Safe.

Test: najlepsze programy Internet Security

Nowa wersja pakietu Kasperskiego została wyposażona w wirtualną piaskownicę, która pozwala na uruchomienie dowolnego programu w kontrolowanym środowisku, gdzie nie zagrozi on stabilności całego systemu.

McAfee Internet Security 2010 przynosi całkowicie odmieniony w porównaniu z poprzednimi wersjami programu interfejs użytkownika. Teraz jest on jeszcze prostszy w użyciu, a wszystkie opcje dostępne są w głównym oknie programu. Produkt firmy McAfee doskonale radzi sobie z zagrożeniami czyhającymi na internautów przeglądających groźne strony WWW. Standardowemu modułowi sprawdzania reputacji witryn McAfee SiteAdvisor towarzyszy teraz innowacyjny mechanizm Web Download Protection sprawdzający podejrzane pliki zanim zostaną one pobrane ze strony internetowej na dysk twardy. Producent kusi wliczonym w cenę zakupu abonamentem na usługę kopii zapasowych online - do dyspozycji użytkownika oddano 2 GB miejsca na serwerze.

Poprzednie wersje Panda Internet Security miały opinię powolnych i zasobożernych. Wersja 2010 zrywa jednak z tą niechlubną tradycją, czego dowodem jest jeden z lżejszych pakietów Internet Security na rynku. To prosty w użyciu i funkcjonalny pakiet, idealny dla użytkowników którzy nie przepadają za grzebaniem w opcjach. Brak tutaj oddzielnego modułu kontroli rodzicielskiej, jest za to menu gdzie można zablokować innym użytkownikom komputera dostęp do konkretnych stron WWW. Dodatkowym atutem jest narzędzie do tworzenia kopii zapasowych - zarówno na dysku lokalnym, jak i online - każdy posiadacz pakietu otrzymuje do dyspozycji 2 GB miejsca na serwerze internetowym.

Polski pakiet G Data Internet Security 2010 przeszedł w porównaniu z poprzednim wydaniem niewielką zmianę interfejsu. Moduł antywirusowy składa się z dwóch skanerów - podstawowego i pomocniczego, co jest ukłonem w stronę posiadaczy mocniejszych komputerów, którzy mają wolne zasoby mocy w systemie. W pakiecie G Data nie zabrakło także modułu kontroli rodzicielskiej.

Pakiety G Data od zawsze wyposażano w ciekawe dodatki. Tutaj jest to niszczarka plików, dzięki której można usunąć konkretne pliki z dysku, bez obaw o to, że ktoś będzie w stanie je odtworzyć.

Test: najlepsze programy Internet Security

Oprogramowanie Nortona sprawdza plik pobierane ze stron WWW zanim jeszcze zostaną one zapisane na dysku.

Pakiet F-Secure Internet Security 2010 stawia duży nacisk na funkcję kontroli rodzicielskiej. Już w trakcie instalacji użytkownik może skonfigurować ten moduł, określając czy użytkownikami komputera będą dzieci czy nastolatki oraz w jakich godzinach mogą korzystać z Internetu i jakie treści mogą oglądać. Dostęp do tych ustawień ma tylko rodzic, ponieważ na końcu kreatora ustalane jest hasło dostępu.

Producent wyposażył program w dodatek Browsing Protection przeznaczony do przeglądarek internetowych, który wskazuje bezpieczne strony WWW. F-Secure Internet Security ma także bardzo przyjazny i logicznie ułożony interfejs, chociaż bardziej wymagający użytkownicy mogą odczuć brak zaawansowanych opcji. Z jednej strony to dobrze, bo program nie komplikuje prostych spraw, ale z drugiej strony użytkownik może chcieć móc ustawić więcej parametrów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: