Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych


Easy Recovery

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Drzewo odnalezionych plików i folderów w programie Easy Recovery.

Easy Recovery to produkt utytułowanej firmy Kroll Ontrack, specjalizującej się w odzyskiwaniu danych. Przeznaczony jest głównie dla firm. W najtańszym wariancie kosztuje ponad 1000 złotych za 20 licencji.

Program nadaje się zarówno do odzyskiwania usuniętych plików, jak i naprawy uszkodzonych dysków. W trakcie przywracania danych można skorzystać z wygodnych kreatorów. Zadanie użytkownika polega jedynie na wskazaniu partycji z poszukiwanymi danymi.

Easy Recovery doskonale poradził sobie z odzyskiwaniem dokumentów z pakietu Office, ale miał kłopoty z bezbłędnym odtworzeniem klipów wideo i plików MP3.

Recover My Files

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Ekran startowy aplikacji Recover my Files z uruchomionym kreatorem.

Program wyróżnia się bardzo łatwym w obsłudze kreatorem (uruchamianym tuż po starcie), który krok po kroku przeprowadza cię przez cały proces odzyskiwania plików i folderów lub całych partycji/dysków.

Recover My Files bardzo dobrze radzi sobie z wyszukiwaniem danych na dysku. Wyświetla zasoby, które zostały usunięte nawet kilkanaście miesięcy wcześniej. Wydajność procesu przywracania jest przyzwoita, ale wiele odzyskanych empetrójek i filmów nie otwiera się.

BadCopy Pro

Jeden z najstarszych programów do odzyskiwania danych, wywodzący się jeszcze z czasów Windows 95. Charakteryzuje się bardzo prostym, wręcz prymitywnym interfejsem. Słynie z oszczędnego wykorzystywania zasobów systemowych. Jego plik instalacyjny ma raptem 870 kilobajtów.

BadCopy Pro jest pozbawiony jednolitego panelu z ustawieniami. Opcje są rozmieszczone w różnych kreatorach, co wprowadza zamieszanie i wydłuża proces konfiguracji. Nie da się skanować wybranych folderów. Można jedynie zdefiniować numery początkowego i końcowego sektora dysku, które zostaną przeskanowane.

Wydajność pozostawia wiele do życzenia. Nie ma szybkiego trybu skanowania, a pełny trwa wiele godzin. Jednak to właśnie na ten tryb jesteś skazany, bo zwykle nie wiadomo, w których sektorach znajdują się konkretne dane.

Undelete Plus

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Informacje o znalezionych usuniętych plikach w programie Undelete Plus.

Program przeznaczony jest do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików z twardych dysków, dyskietek, kart pamięci i pendrive’ów. Nie ma funkcji pozwalających na przywracanie danych z uszkodzonych nośników.

Odpowiednie filtry pozwalają zawęzić kryteria wyszukiwania usuniętych elementów. Można ustalić nazwę, datę modyfikacji czy rozmiary. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie przeszukiwać setek obiektów. Nie można jednak skanować pojedynczych folderów.

Obsługa programu jest uciążliwa. Każdy wykryty plik trzeba kliknąć i dodać do listy odzyskiwanych zasobów. Jeśli użytkownik chce przywrócić kilka tysięcy plików, czeka go wielogodzinna praca.

Który program wybrać?

Najlepiej w teście wypadł komercyjny R-Studio, który oferuje największą funkcjonalność i jest najskuteczniejszy. Jako jedyny odnalazł i odzyskał w całości wszystkie usunięte dane.

Godny polecenia jest też zdobywca drugiego miejsca, darmowy Unstoppable Copier. Niewiele ustępuje możliwościami i efektywnością działania liderowi. Co prawda R-Studio jest nieco szybszy, ale jeżeli nie wymagasz stuprocentowej skuteczności, to chyba nie warto przepłacać.

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Test programów do odzyskiwania danych

Jak testowaliśmy

Programy były instalowane na komputerze Intel Core 2 Duo E8200 @ 2,66 GHz, wyposażonym w 2 GB pamięci RAM, system Microsoft Windows XP SP3 oraz dysk Western Digital Caviar 320 GB.

Do testów przygotowaliśmy pakiet około tysiąca plików. Połowa z nich została usunięta na krótko przed testem, pozostałe usunięto wcześniej pozwalając na nadpisanie zajmowanego przez nie miejsca. Zestaw składał się z plików zapisanych w różnych formatach (graficznych, dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych, muzycznych, wideo) i rozmiarach mniejszych niż 3 MB. Dodatkowy zestaw składający się ze stu plików MP3 i filmów o rozmiarach od 5 do 750 MB posłużył do przetestowania szybkości odzyskiwania dużych plików.

Największą wagę w teście przyznaliśmy efektywności odzyskiwania danych. Sprawdziliśmy, czy odzyskane pliki otwierają się prawidłowo i nadają do użytku. Wydajność określiliśmy, mierząc czas skanowania obydwu zestawów. Oceniając funkcje skupialiśmy się na tych niezbędnych do pracy. Interesowało nas przede wszystkim, czy programy odzyskują pojedyncze pliki i czy potrafią naprawić uszkodzone nośniki.