Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Usunąłeś przez przypadek ważne pliki? Bez paniki, prawdopodobnie odzyskasz je w całości za pomocą programu do odzyskiwania danych. Który z nich jest najlepszy? Tego dowiesz się z naszego testu.


Przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych i najlepszych programów do odzyskiwania danych. Uwzględniliśmy zarówno takie, które odzyskują przypadkowo usunięte pliki, jak i te odczytujące dane z fizycznie uszkodzonych nośników. Pominęliśmy natomiast narzędzia specjalistyczne, na przykład służące do odzyskiwania jedynie plików graficznych.

R-Studio

Program nadaje się zarówno do odzyskiwania przypadkowo usuniętych plików, jak i ratowania uszkodzonych nośników. Oprócz standardowych nośników doskonale radzi sobie także z płytami CD i DVD.

Konfiguracja i obsługa programu są łatwe, choć czasami można się natknąć na niezrozumiałe opcje.˛

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Konfiguracja programu R-Studio jest skomplikowana i może zająć dłuższą chwilę.

Początkujący nie będzie z pewnością wiedział co oznacza na przykład "wypełnianie uszkodzonych sektorów".

Wydajność R-Studio jest średnia. Program działa szybko jedynie z dużymi plikami - empetrójkami, archiwami ZIP i filmami. Co ważne, odzyskaną w teście muzykę i klipy wideo można było bez problemu odtwarzać.

Unstoppable Copier

Darmowy program przeznaczony zarówno do przywracania usuniętych plików, jak i odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków.

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Unstoppable Copier w trakcie procesu przywracania plików.

Ma mało nowoczesny interfejs i błędy w polskiej wersji językowej. Jest pozbawiony kreatorów, co powoduje, że w niektórych sytuacjach bywa trudny w obsłudze. Działa ze średnią szybkością.

Mimo niewątpliwych niedociągnięć Unstopable Copier oferuje niezłą funkcjonalność i jest bardzo skuteczny. Obsługuje dyski optyczne, a większość odzyskanych przez niego plików otwiera się prawidłowo.

TestDisk/PhotoRec

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

PhotoRec ma archaiczny, DOS-owy interfejs.

Ten zestaw narzędzi przyda się do naprawiania uszkodzonych dysków bądź partycji (TestDisk) oraz odzyskiwania usuniętych plików (PhotoRec). Drugie narzędzie, wbrew nazwie, obsługuje nie tylko formaty graficzne, lecz większość będących w powszechnym użytku (rozpoznaje 320 rodzajów plików).

Obydwa programy mają archaiczny, prymitywny, DOS-owy interfejs. Wprawdzie oferują kreator konfiguracji, ale jego obsługa jest kłopotliwa a funkcje opisane niezrozumiale. Zaletą narzędzi jest to, że nie wymagają instalacji, więc mogą zostać bez problemu uruchomione z pendrive’a, jeśli na przykład uszkodzeniu uległ systemowy twardy dysk.

Recuva

Test: najlepsze programy do odzyskiwania danych

Tryb zaawansowany Recuvy wyświetla dodatkowe informacje o plikach.

Program bardzo łatwy w użyciu, ale zawiera mało funkcji. Posługując się wbudowanym kreatorem, decydujesz jakie pliki chcesz przywrócić - obrazy, muzykę, dokumenty czy wideo. W zależności od wyboru Recuva odpowiednio optymalizuje swoje działania.

Program zwyciężył w naszym teście szybkości. Przeszukanie za jego pomocą stugigabajtowych partycji trwa niecałe dwie minuty. Niestety zawiódł podczas przywracania plików, zwłaszcza multimedialnych. Odczytał raptem co drugie zdjęcie.

Do pobrania:
  • R-Studio
  • Unstoppable Copier
  • Bad Copy Pro
  • Recover My Files
  • Recuva
  • TestDisk / PhotoRec
  • Easy Recovery
  • Undelete Plus