Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Płyty CD i DVD to idealne nośniki do archiwizacji danych. Aby je sprawnie nagrywać niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Przetestowaliśmy osiem najpopularniejszych aplikacji do wypalania płyt.


Wprowadzanie na rynek coraz większych dysków twardych i coraz tańszych pamięci USB nie zachwiało popularnością optycznych krążków. Większość sprzedawanych dziś komputerów nadal jest wyposażana w uniwersalne nagrywarki CD/DVD. Są niedrogie i pomagają w archiwizacji dużych ilości danych. Przetestowaliśmy osiem programów umożliwiających nagrywanie płyt.

Dobierając aplikacje do testów kierowaliśmy się przede wszystkim kryterium popularności. Nie ograniczaliśmy się jedynie do rozwiązań bezpłatnych. Jednym z celów było między innymi sprawdzenie, czy darmowe programy do nagrywania płyt mogą konkurować z komercyjnymi odpowiednikami. Zrezygnowaliśmy z testowania usług mało znanych i źle ocenianych.

Ashampoo Burning Studio 9.21

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Kreatory nagrywania w programie Ashampoo Burning Studio ułatwiają niedoświadczonemu użytkownikowi korzystanie z programu

Ashampoo Burning Studio 9 to, obok Nero, najbardziej rozbudowany program do nagrywania płyt w naszym zestawieniu. W przeciwieństwie do konkurenta Ashampoo znacznie mniej obciąża system operacyjny i jest wygodniejszy w obsłudze.

Aplikacja bez problemu radzi sobie z nagrywaniem płyt z empetrójkami, standardami CD Audio, DVD Video czy Video CD. Szybko i sprawnie kasuje nośniki wielokrotnego zapisu, nie niszczy krążków nawet przy wysokich prędkościach nagrywania. Obsługuje kilka znanych formatów obrazów płyt.

Wśród dodatkowych modułów warto wymienić rozbudowany edytor etykiet, mechanizm kopiowania danych z płyty na płytę czy kreator dysków startowych. Ashampoo Burning Studio 9 nie ma narzędzi diagnostycznych i informacyjnych.

Nero Multimedia Suite 10

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Podstawowy moduł nagrywania płyt w Nero 10 okazuje się kłopotliwy w obsłudze

Nero to jeden z najpopularniejszych programów do nagrywania płyt. W ciągu ostatnich lat przekształcił się w prawdziwy kombajn umożliwiający projektowanie okładek czy odzyskiwanie danych z uszkodzonych krążków. To bogactwo opcji ma jednak swoją cenę. Aplikacja potrzebuje nawet 1,5 GB miejsca na dysku.

Dodatkowo wymaga pobrania z Internetu kilku opcjonalnych komponentów systemu Windows z Microsoft .NET Frameworkiem 3.5 na czele. To sprawia, że na starszych maszynach z systemem XP i wolniejszych łączach instalacja może trwać nawet godzinę. Dodatkowo Nero mocno obciąża system operacyjny.

Nero jest dobrym narzędziem dla osób, które potrzebują zaawansowanych opcji nagrywania. Radzi sobie z obrazami płyt, szybko kasuje krążki wielokrotnego zapisu, tworzy mieszane kompilacje CD Audio i danych. Ma wbudowany program do projektowania okładek i dysponuje narzędziami diagnostycznymi.

CDBurnerXP

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Interfejs CDBurneraXP przypomina Eksploratora Windows

CDBurnerXP to darmowy program do wypalania płyt, który - wbrew nazwie - działa także w nowszych wersjach systemu Windows. Aplikacja jest dostępna po polsku, oferuje przejrzysty i nowoczesny panel pozwalający na szybkie stworzenie kompilacji plików. Jego największą wadą jest stosunkowo duże obciążanie systemu.

CDBurnerXP świetnie radzi sobie z nagrywaniem klasycznych płyt CD/DVD, krążków CD Audio i DVD Video, a także zapisywaniem obrazów (niestety obsługuje wyłącznie format ISO). Oferuje także kilka dodatkowych funkcji - na przykład możliwość kopiowania płyty na płytę (pod warunkiem posiadania dwóch napędów) czy projektowania okładek. Aplikacja szybko i sprawnie prezentuje też podstawowe informacje o nośnikach i zainstalowanych czytnikach CD/DVD.

BurnAware Free 3.0

Jeden z najlepszych programów do nagrywania płyt w naszym zestawieniu. Łączy w sobie wysoką wydajność, wygodną obsługę i wiele dodatkowych funkcji. Wersja darmowa programu jest okrojona w porównaniu z edycjami płatnymi. Brakuje jednak tylko kilku rzadziej wykorzystywanych funkcji. Aplikacja ma polską wersję językową.

BurnAware Free oferuje kilka przydatnych kreatorów. Ułatwiają one nagrywanie płyt audio, płyt MP3, filmów DVD czy obrazów dysków (niestety jedyny obsługiwany format to ISO). Program uzyskuje bardzo dobre czasy zapisu płyt - szczególnie krążków DVD. Świetnie radzi sobie również z kasowaniem dysków RW.

Użytkownik otrzymuje do dyspozycji kreatory pozwalające na tworzenie startowych dysków systemowych CD i DVD, a także podstawowe narzędzia diagnostyczne. Możliwość kopiowania danych z płyty na płytę jest dostępna wyłącznie w komercyjnej wersji BurnAware.

Alcohol 120% 2.0

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Alcohol 120 - moduł kopiowania danych z płyty na płytę

Program łączy zalety aplikacji do nagrywania płyt CD/DVD oraz emulatora napędów optycznych. Alcohol 120% nie pozwala jednak na bezpośrednie nagrywanie plików z twardego dysku. Obsługuje za to dużą liczbę formatów obrazów płyt. Dobrze radzi sobie z kopiowaniem danych z krążka na krążek.

Do zalet programu należy zaliczyć profesjonalnie przygotowaną polska wersję językową oraz małe obciążenie systemu operacyjnego. Alcohol 120% zawiera kilka przydatnych kreatorów, które ułatwiają zarządzanie obrazami oraz innymi formaami. Za jego pomocą nie da się jednak przygotować DVD Video na bazie plików VIDEO_TS czy stworzyć CD Audio z MP3.

Wśród dodatkowych funkcji programu warto wymienić moduł diagnostyczny, który zbiera podstawowe informacje na temat napędu czy włożonej do niego płyty. Aplikacja pozwala na przygotowywanie dysków startowych i mieszanych CD Audio ale pod warunkiem, że użytkownik dysponuje odpowiednią płytą źródłową.

CloneCD 5.3/CloneDVD 2.9

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

Clone CD początkowo wydaje się skomplikowany. Szybko można się jednak do niego przyzwyczaić

CloneCD i CloneDVD to dwa wyspecjalizowane programy do nagrywania płyt. Nie pozwalają one na zapisywanie pojedynczych plików bezpośrednio z twardego dysku. Pozwalają natomiast przenosić pliki pomiędzy dwoma płytami (napędami) albo kopiować dane z krążków na dysk do formatu ISO czy CCD a dopiero potem nagrywać obrazy na płyty.

CloneCD i CloneDVD oferują szybkie, nieobciążające systemu operacyjnego interfejsy. Ich konfiguracja przebiega sprawnie, ale liczba opcji nie jest za duża.

CloneCD nie potrafi tworzyć płyt CD Audio z umieszczonych na dysku plików MP3, AAC czy WMA. Nie jest też możliwe kasowanie nośników w CloneDVD.

CloneCD i CloneDVD nie potrafią zapisywać danych w locie, nie oferują wbudowanych narzędzi diagnostycznych czy modułu do projektowania etykiet. Uzyskują za to dobre rezultaty w testach prędkości nagrywania.

ImgBurn 2.5.1

Test najlepszych programów do nagrywania płyt. Alternatywa dla Nero.

ImgBurna charakteryzuje prosty, dwuczłonowy interfejs

ImgBurn to jeden z najuboższych, ale za to najszybszych programów do wypalania płyt CD oraz DVD. Po instalacji zajmuje na twardym dysku tylko kilka megabajtów i obciąża komputer jedynie w minimalnym stopniu. Ma prosty i przejrzysty interfejs.

Użytkownik na początku musi wybrać, czy chce nagrywać obrazy płyt (formaty IMG, ISO...), czy też zwykłe pliki. Obsługuje praktycznie wszystkie standardy obrazów płyt. Uzyskuje bardzo dobre czasy nagrywania płyt CD i DVD.

ImgBurn ma też kilka wad. Kasowanie płyt jest dość uciążliwe. Procedura ta odbywa się tuż przed nagraniem nowych plików, dlatego ciężko uzyskać czystą płytę (trzeba anulować zapis danych po wyczyszczeniu nośnika).

ImgBurn tworzy startowe płyty systemowe, ale pod warunkiem, że użytkownik dysponuje odpowiednim obrazem na twardym dysku.