Test programów do synchronizacji danych

Komputer w domu i w pracy, laptop, telefon komórkowy, przenośny dysk - pliki, nad którymi pracujesz, mogą być zapisane w wielu miejscach. Aby wszystkie były aktualne, trzeba je regularnie synchronizować. Sprawdziliśmy, co warte są najpopularniejsze programy do synchronizacji danych.


Do pobrania:

Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile

Zobacz też:

GoodSync to świetny program do synchronizacji danych między pecetami. Jest szybki, bezpłatny i nie obciąża komputerów.

SmartSync jako jedyny program w zestawieniu pozwala tworzyć i przywracać kopie zapasowe. Jest jednak drogi.

Allway Sync uznawany za jeden z najlepszych programów do synchronizacji w naszym teście zdobył trzecie miejsce.

Nasz test podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej uwzględniliśmy najpopularniejsze narzędzia do synchronizacji plików pomiędzy Windows a różnymi urządzeniami, na przykład innymi komputerami, dyskami zewnętrznymi czy odtwarzaczami multimedialnymi - ale nie telefonami komórkowymi, ani palmtopami.

Innymi słowy, w pierwszej grupie testowej znalazły się programy, których działanie nigdy nie wykracza poza ramy jednego systemu operacyjnego - konkretnie Windows (w różnych wersjach).

Oczywiście dysk przenośny czy pamięć USB mogą być odczytywane w dowolnych systemach operacyjnych (o ile obsługują systemy plików FAT/FAT32 bądź NTFS), jednak te nośniki same w sobie są "bezsystemowe".

Druga część testu objęła aplikacje do synchronizacji danych między Windows a systemami mobilnymi: Windows Mobile i iPhone OS.

Do testu wybraliśmy programy, które automatycznie monitorują i synchronizują zmodyfikowane pliki. Godnych uwagi jest jedynie kilka, choć na rynku można znaleźć sporo o zbliżonej funkcjonalności. Odrzucone zostały na przykład aplikacje do tworzenia i synchronizacji kopii zapasowych, jak również wyszukujące różnice w zawartości wskazanych folderów.

Wybór programów do synchronizacji danych w systemach mobilnych jest bardzo ograniczony - w praktyce zdani jesteśmy tylko na to, co oferują producenci sprzętu. Dlatego w naszym teście w tej kategorii znalazły się jedynie trzy pozycje.

Co i jak zsynchronizujesz

Wszystkie aplikacje przeszły test w sieci lokalnej bez problemów i w podobnym czasie. Nie każdej udało się za to zsynchronizować dane po połączeniu urządzeń przez Wi-Fi. Nie poradziły sobie z tym SyncToy i SmartSync, mimo że ich producenci deklarują obsługę sieci bezprzewodowej.

Żadna aplikacja nie pozwala też na synchronizację przez popularny w laptopach interfejs Bluetooth. To dość poważne niedopatrzenie producentów.

Wszystkie przetestowane programy synchronizują dane w komputerze i na dyskach przenośnych. Niektóre, jak GoodSync, obsługują nawet połączenie za pomocą specjalnych, zakończonych dwiema wtyczkami męskimi typu A kabli USB (określanych również mianem kabli transferowych bądź Laplink).

Najdłuższą listą synchronizowanego sprzętu mogą pochwalić się zdobywcy dwóch pierwszych miejsc - GoodSync i SyncToy. Obsługują połączenia między komputerami, dyskami zewnętrznymi, kartami pamięci czy odtwarzaczami multimedialnymi.

SyncToy poprawnie rozpoznaje nawet dyski sieciowe NAS. Najgorzej w tej kategorii wypadają programy komercyjne - nie współpracują z macierzami, urządzeniami multimedialnymi ani telefonami.

Jak testowaliśmy

Testowane programy instalowaliśmy na komputerach pracujących pod kontrolą Windows 7 w wersji 64-bitowej oraz Windows XP z dodatkiem SP3. W Windows 7 korzystaliśmy z 64-bitowych odmian aplikacji, o ile były dostępne.

W trakcie testu programów do Windows sprawdziliśmy, z jakimi urządzeniami potrafią współpracować. W obu testowanych grupach zbadaliśmy, czy działają wszystkie metody synchronizacji, czy jest dostępny harmonogram zadań, czy program potrafi szyfrować i kompresować dane oraz czy automatycznie rozpoznaje i synchronizuje dane z klientów pocztowych. Ocenialiśmy także funkcje dodatkowe, np. dostępność wersji przenośnych programów, które sprawdzają się podczas częstych podróży. Na pozytywną ocenę mogły też liczyć różne filtry oraz kreatory ułatwiające pracę.

Test programów do synchronizacji danych

Test programów do synchronizacji danych w Windows