Test tanich laptopów do 2500 zł

Przetestowaliśmy kilkanaście nowych modeli tanich laptopów. Okazuje się, że można na nich uruchamiać nie tylko podstawowe aplikacje, ale też multimedia, a nawet gry. Pozytywnie zaskakuje również jakość wykonania, dlatego zanim kupisz nowy komputer przenośny - i przepłacisz - przeczytaj nasz test i ranking najlepszych laptopów do 2500 zł

Test tanich laptopów

Zobacz nasz ranking: Najlepsze tanie laptopy - luty 2012!

Laptopy w cenie do 2500 zł mogą służyć i do pracy, i do zabawy. Co prawda, matryce w tak tanich laptopach są nie najlepszej jakości i mają niewielką rozdzielczość, ale za to po podłączeniu laptopa do telewizora można oglądać za ich pomocą film w rozdzielczości Full HD. Na niektórych uruchomisz nawet najnowsze gry.

Jakość wykonania oraz możliwości testowanych laptopów bywają różne, najważniejsze jest jednak, że za tę cenę dostępne są modele, które świetnie się prezentują i są starannie wykonane - chociażby Lenovo Essential G570 czy Dell Vostro 3555. Bardzo cieszy, że takich modeli jest coraz więcej, bo konkurencja w tej kategorii sprzętowej jest duża i byle jaka wydajność nie zachęci potencjalnego klienta do wydania 2500 zł. Tanie laptopy, rzecz jasna, nie zastąpią konstrukcji dla graczy, ale możliwość pogrania w "BattleField 3" czy "Skyrima" na maszynie za taką jest .

Wyposażenie tanich laptopów

Kupujący tani laptop często nie zwracają uwagi na to, w jakie gniazda i interfejsy jest wyposażony - kierują się tylko wydajnością zastosowanego procesora i układu graficznego. To poważny błąd, bo tanie laptopy powinny być też dobrze wyposażone. Oczywiście wodotrysków typu podświetlanej klawiatury czy napędu Blu-ray w nich nie znajdziesz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że laptop, w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, nie jest przystosowany do dalszej rozbudowy, dlatego np. brak gniazda VGA czy HDMI może w przyszłości mocno przeszkadzać, gdy zajdzie potrzeba podłączenia do laptopa monitora czy telewizora.

Niezbędne gniazda i interfejsy w laptopie do 2500 zł to: trzy USB 2.0, po jednym HDMI i VGA oraz bezprzewodowa karta WLAN zgodna ze standardem 801n. Dodatkowe wyposażenie, na które warto zwracać uwagę to: szybki interfejs USB 3.0, który pozwoli skorzystać z możliwości najnowszych dysków zewnętrznych, interfejs Bluetooth, za pomocą którego będzie można skomunikować laptop z bezprzewodową klawiaturą, myszą i telefonem bez zajmowania gniazda USB. Kolejny aspekt wymagający uwagi to pojemność twardego dysku, która nie powinna być mniejsza niż 320 GB (optymalna wielkość to 500 GB).

Równie ważne jest rozmieszczenie dodatkowych gniazd. Jeżeli masz do wyboru kilka podobnych laptopów, to sprawdź jak rozlokowano w nich poszczególne porty. Nie powinny być położone bardzo blisko siebie, co jest nagminne zarówno w małych, jak i dużych konstrukcjach. Chodzi o to, by podłączenie np. kabla HDMI nie ograniczało lub nie blokowało całkowicie dostępu do pobliskiego gniazda USB.

Stylowe laptopy za 2500 zł

Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zarówno wyglądem, jak i jakością wykonania testowanych laptopów. Oczywiście nie wszystkich, ale są konstrukcje, które wybijają się ponad przeciętność. Nam spodobały się szczególnie: Lenovo G570 ze stylową i świetnie wykonaną obudową, HP Pavilion Dv6, który pod względem jakości wykonania oraz stylistyki w niczym nie ustępuje znacznie droższym konstrukcjom, oraz Dell Vostro 3555, który zachwyca prostą i stylową obudową. Takich modeli jest oczywiście więcej, jak chociażby Asus X53S czy Acer 5755G.

Zdarzają się, co prawda, niedociągnięcia (np. w laptopie Lenovo Z570 ostra krawędź źle dopasowanego fragmentu plastikowej obudowy może podrapać ręce), jednak w porównaniu do urządzeń biorących udział w poprzednim teście tanich laptopów widać, że ich wydajność oraz jakość wykonania wzrastają. Oby tak dalej!

Lenovo G570

Lenovo G570

Stylowe laptopy za 2500 zł

Tani laptop do gier

Jeszcze do niedawna laptopy w cenie do 2500 zł poddawaliśmy tylko podstawowym testom, bo na większości z nich nie dało się nawet uruchomić nowych gier. Teraz, z uwagi na wyraźny wzrost wydajności tanich laptopów i stosowanych w nich zintegrowanych układów graficznych, znacznie ciekawsze jest odniesienie do najnowszych gier. Nikt bowiem nie oczekuje, że taki laptop może je obsłużyć również do tego celu, ale okazuje się, że to błąd. Nie spodziewaj się zawrotnych osiągów, ponieważ zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i szybkości pracy laptop za 2500 zł to zaledwie namiastka rasowej konstrukcji dla graczy, jednak jak pokazują nasze testy, na niektórych z nich można pograć.

Podstawowym warunkiem jest w miarę szybki układ graficzny. Nie musi być najwydajniejszy spośród obecnie dostępnych konstrukcji, bo rozdzielczość ekranów w laptopach do 2500 zł jest nieduża (1366 x 768 pikseli). Najlepszy wybór to układ Nvidia GeForce GT 540M lub AMD Radeon 6740G2 (czyli połączenie zintegrowanego układu graficznego Radeon HD 6620G i karty Radeon HD 6650M). W grach korzystających z DirectX 10 taki tandem świetnie sobie radzi, w starszych, z DX9, aktywna jest tylko jedna karta graficzna.

AMD Cross Fire

AMD Cross Fire

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, które z tych rozwiązań jest wydajniejsze i lepiej spisuje się w grach. Zależy to od wielu czynników, w tym od wydajności zainstalowanego w laptopie procesora. AMD oferuje jednostki wielordzeniowe, ale o niezbyt szybkim taktowaniu (AMD A8 3500M; 4 rdzenie; nominalne taktowanie 1,5 GHz), które świetnie spisują się w aplikacjach potrafiących wykorzystywać wielordzeniowość procesorów. Procesory Intela z rodziny Core i3 i Core i5, najczęściej montowane w laptopach do 2500 zł, mają dwa rdzenie (Core i5 2410M; 2,3 GHz), ale charakteryzują się wyższym taktowaniem zegarów, dlatego według nas są bardziej uniwersalne. Lepiej też spisują się w grach, do których szybkie procesory lepiej się nadają niż wielordzeniowe.

Najlpesze w naszym teście laptopy do gier to Asus X53SV z procesorem Intela Core i5 2430M i kartą graficzną Nvidii GeForce 540M, który bez problemów radzi sobie nawet z najnowszymi grami. W takie tytuły jak Skyrim czy Crysis pogramy nawet z detalami ustawionymi na wysokie. To cieszy, bo rzadko, która osoba spodziewa się takich wyników po laptopie za niecałe 2500 zł.

Tanie laptopy do gier

Tanie laptopy do gier

Tani laptop długo działający na baterii

Wybierając tani laptop do pracy w domu, można się kierować tylko wydajnością procesora i układu graficznego. Jeżeli zależy ci również na jak najdłuższym czasie pracy na baterii, musisz zwrócić uwagę na pojemność akumulatora i zapotrzebowanie laptopa na prąd. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej pod tym względem spisują się konstrukcje wyposażona w średniej klasy procesor (Intel Core i3, lub Core i5) i zintegrowany układ graficzny. W wypadku laptopów z dedykowanym układem graficznym sprawdzają się konstrukcje wyposażone w technologie potrafiące wyłączyć wydajniejszą kartę graficzną, gdy laptop działa na baterii.

AMD Dynamic Switchable Graphics

AMD Dynamic Switchable Graphics

Zarówno Nvidia, jak AMD mają własne rozwiązania - Nvidia Optimus i AMD Dynamic Switchable Graphics - i z powodzeniem stosują je również w tanich laptopach. W praktyce najlepsza i najmniej kłopotliwa okazuje się technologia Optimus, która działa automatycznie, bez wiedzy użytkownika. Rozwiązanie AMD wymaga często jego ingerencji, bo trzeba zdecydować, z którego układu graficznego ma korzystać uruchamiany program czy gra. Świetnym przykładem takie laptopa jest Samsung NP300E5A-S03PL , który na baterii działał ponad sześć godzin.

Tanie ideały

Testując laptopy do 2500 zł, staraliśmy się skupić na najlepszych konstrukcjach każdego producenta. Wybierając model na podstawie naszych testów, pamiętaj, że każdy z opisywanych jest przedstawicielem danej serii. Dlatego zawsze można go kupić z lepszym lub wolniejszym procesorem lub pojemniejszym dyskiem twardym.

Zapraszamy do naszego rankingu tanich laptopów 2012!