Test telewizorów Full HD


Orion TV32FX555BD

Cena: 2599 zł

Orion TV32FX555BD

Orion TV32FX555BD

Nietypowo wyposażony telewizor LCD Full HD, dysponujący wbudowanym odtwarzaczem Blu-ray.

Orion TV32FX555BD to unikalny model telewizora LCD Full HD, który ma zainstalowany w swojej obudowie odtwarzacz Blu-ray. Takie rozwiązanie eliminuje problem kabli do połączenia obu urządzeń. Ułatwieniem jest także możliwość sterowania ich funkcjami za pomocą tylko jednego dołączanego do urządzenia pilota. Telewizor wyposażony jest w 32-calowy matowy panel LCD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, dzięki czemu sygnał z odtwarzacza nie musi być przeskalowywany. A taki proces zwykle wpływa negatywnie na jakość wyświetlanego na ekranie obrazu.

Blu-ray

Wygodny, choć mógłby mieć większe klawisze.

Wygodny, choć mógłby mieć większe klawisze.

Odtwarzacz Blu-ray, do którego płytę wkłada się do szczeliny napędu, umieszczono w bocznej ściance odbiornika. Tu też znalazły się klawisze pozwalające na podstawową obsługę odtwarzacza, który uruchamia się w ok. 20 s, a czas wczytania płyty Blu-ray włożonej do dość głośno pracującego napędu trwa kolejne 20 s. Regulacja funkcji odtwarzacza za pomocą menu ekranowego jest utrudniona, bo w przeciwieństwie do menu samego telewizora, nie zostało ono przetłumaczone na język polski. Odtwarzacz jest zgodny ze standardem BD 2.0, co oznacza, że po podłączeniu odbiornika złączem Ethernet do Internetu można korzystać z funkcji BD Live (pobieranie dodatków do filmu odtwarzanego z płyty Blu-ray).

Obraz i dźwięk

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

W TV32FX555BD możliwości regulowania parametrów obrazu są ograniczone. Do dyspozycji użytkownika są trzy predefiniowane tryby: standardowy, sportowy (z bardzo wzmocnionym kontrastem i oziębionymi barwami) i filmowy (najlepiej przygotowany), ale warto go również samodzielnie poprawić, korzystając z balansu kolorów. Z kontrastem jest zwykle tak, że wartość mierzona w testach jest o wiele mniejsza od podawanej przez producenta. Tym razem było podobnie. Współczynnik kontrastu statycznego, który miał wynosić 35 000:1, w pomiarach był na poziomie 2300:1. Czy to znaczy, że wynik 12 razy mniejszy od zapowiadanego jest zły? Nic podobnego. Taka wartość realnego kontrastu to dobry wynik, bo wiele modeli LCD konkurencji oferuje niższy. A współczynnik kontrastu decyduje o jakości obrazu. Równomierność podświetlania matrycy jest mocną stroną odbiornika Oriona. Chociaż matryca LCD podświetlana jest tradycyjnymi jarzeniówkami, to równomierność wynosi aż 90%. Atutem ekranu są szerokie kąty widzenia, który oferuje aż 178 stopni w pionie i poziomie. Odbiornik wyposażony jest w dwa głośniki stereo o mocy 10 W każdy, ale nie oferuje dobrego brzmienia. Średnie i wyższe tony są odtwarzane przeciętnie, a basy zdecydowanie za słabo.

Funkcjonalność

Telewizor wyposażony jest w złącze Ethernet pozwalające korzystać z funkcji BDLive i aktualizować oprogramowania urządzenia. W odbiorniku zamontowano tuner, umożliwiający odbiór telewizji analogowej i cyfrowej, w MPEG-4. Podczas testów telewizor sprawnie rozpoznał dostępne kanały DVB-T.

Telewizor LCD 32" (16:9) Full HD

Dystrybutor: Orion Polska, www.orion-poland.pl

Wymiary: 79,6x101x50 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 13,6 kg

Funkcje: wbudowany napęd Blu-ray, BDLive, kilka trybów proporcji obrazu, timer, cyfrowy tuner DVB-T MPEG-4

Złącza: 2 x HDMI 1.3, komponentowe, 2 x Euroscart, S-Video, kompozytowe, PC Input, cyfrowe wyjście audio optyczne, wyjście słuchawkowe, czytnik kart CI, Ethernet

Toshiba 42AV635DG

Cena: 2700 zł

Toshiba 42AV635DG

Toshiba 42AV635DG

42-calowy telewizor Full HD wyposażony w nowy procesor Meta Brain, sprawnie poprawiający szczegółowość obrazu.

Nowy odbiornik LCD Full HD Toshiby wyposażony jest w zintegrowany tuner analogowo-cyfrowy (DVB-T i DVB-C), umożliwiający odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej i kablowej, kodowanej w standardzie MPEG-4. Urządzenie ma wykonaną z przeciętnej jakości plastików obudowę, w której zamontowano nieobrotową podstawę. Na prawej ściance obudowy umieszczono kilka podręcznych gniazd (HDMI, port USB oraz czytnik kart dostępu warunkowego CI), a pozostałe złącza (m.in. 3 HDMI) zamontowano z tyłu.

Dynamiczny kontrast

Wygodny, dobrze wykonany, bez podświetlanych klawiszy.

Wygodny, dobrze wykonany, bez podświetlanych klawiszy.

Zastosowany w odbiorniku dobrej jakości panel LCD, o rozdzielczości 1920x1080 pikseli (Full HD) i czasie reakcji 5 ms, ma matową powłokę antyodblaskową, sprawdzającą się nawet przy bardzo mocnym oświetleniu słonecznym. Matryca LCD, oferująca jasność 500 cd/m2, podświetlana jest tradycyjnymi świetlówkami CCFL. Intensywność ich pracy można samodzielnie regulować lub uruchomić tryb automatyczny (tzw. dynamiczny), wówczas współczynnik kontrastu wzrasta z poziomu 1000:1 do 20 000:1. Uruchomienie dynamicznego kontrastu wyraźnie zwiększa w obrazie poziom czerni, lecz wówczas w ciemnych scenach szczegóły przestają być widoczne. Kąty widzenia panelu nie wzbudzają zachwytu - patrząc na ekran pod kątem 110 stopni, można zauważyć drastyczny spadek kontrastu i przekłamanie barw.

Procesor Meta Brain

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Niewątpliwą zaletą telewizora jest wyposażenie go w zaawansowany procesor wideo Meta Brain, realizujący m.in. funkcję Resolution+, sprawnie poprawiającą szczegółowość obrazu. I to zarówno w przypadku sygnału w standardowej, jak i w wysokiej rozdzielczości. Intensywność jej działania można regulować. Naszym zdaniem, przy wyświetlaniu obrazu Full HD najlepsze efekty daje uruchomienie poziomu 2, a przy standardowym - 3. Urządzenie ma bardzo rozbudowane, czytelne menu, pozwalające użytkownikowi dokonywać precyzyjnych, zaawansowanych regulacji parametrów obrazu. Warto skorzystać z tej możliwości, gdyż fabryczne ustawienia nie są najlepsze - np. w trybie kinowym obraz jest zdecydowanie za ciemny i mało dynamiczny. Generalnie oferowany przez telewizor obraz jest dobrej jakości. Wyświetlane kolory są dobrze nasycone i prawidłowo zbalansowane, zaś czerń jest poprawnie głęboka, chociaż niezbyt zróżnicowana. Warto dodać, że chociaż odbiornik nie został wyposażony w system poprawy płynności ruchu obiektów prezentowanych na ekranie (nawet 100 Hz), w wyświetlanym obrazie efekt smużenia pojawia się sporadycznie - tylko w bardzo dynamicznych scenach.

Telewizor LCD 42" (16: 9) Full HD

Dystrybutor: Toshiba, www.toshiba.pl

Wymiary z podstawą: 100,9x64,9x9 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 18,9 kg

Funkcje: cyfrowa redukcja szumów, profile obrazu, zarządzanie kolorami, zaawansowana obróbka obrazu, dynamiczna regulacja kontrastu, dynamiczna regulacja podświetlenia matrycy, procesor Meta Brain, podwójny tuner telewizyjny analogowy i cyfrowy DVB-T MPEG-4, wyrównywanie poziomu głośności, telegazeta, teletekst, odtwarzanie zdjęć JPEG z dysków USB

Złącza: 4 x HDMI 1.3, komponentowe, S-Video, 2 x Euroscart, 2 wejścia audio RCA, cyfrowe wyjście optyczne, RS-232C, VGA, wyjście słuchawkowe minijack, moduł CI na karty warunkowego dostępu, USB