Test telewizorów Full HD


Philips 40PFL8664H

Cena: 4300 zł

Philips 40PFL8664H

Philips 40PFL8664H

Efektowny, dobrze wyposażony, 40-calowy telewizor LCD LED z tylnym podświetleniem Ambilight.

Telewizory z serii 8 należą do najbardziej zaawansowanych w ofercie Philipsa. Wśród nich jest tylko jeden 40-calowy model wyposażony w krawędziowe podświetlenie diodami LED. Zastosowanie tego rozwiązania pozwoliło na zmniejszenie grubości obudowy (tylko 3,9 cm). Na jej tylnym panelu zamontowano system Ambilight Spectra - podświetlenie diodami LED, którego kolor dopasowuje się automatycznie do obrazu prezentowanego na ekranie. Efektowne tylne podświetlenie odbiornika może działać ze stałą intensywnością lub być dynamicznie zmieniane. Urządzenie ma hybrydowy tuner TV pozwalający na odbiór analogowego i cyfrowego sygnału naziemnej i kablowej telewizji (DVB-T, DVB-C), kodowanego w systemie MPEG-4.

Funkcjonalność

Wykonany z bardzo dobrych materiałów, z poprawnie rozmieszczonymi, ale nie podświetlanymi klawiszami.

Wykonany z bardzo dobrych materiałów, z poprawnie rozmieszczonymi, ale nie podświetlanymi klawiszami.

W odbiorniku nie najlepiej rozwiązano kwestię umiejscowienia gniazd audio-wideo. Większość z nich znajduje się z tyłu obudowy, tak więc przy instalacji telewizora na ścianie trzeba się liczyć z koniecznością zapewnienia kilku centymetrów odstępu na podłączenie kabli. Wśród nich jest także złącze Ethernet, które pozwala na podłączenie telewizora do Internetu. Urządzenie wyposażono bowiem w funkcję Net TV, umożliwiającą oglądanie na ekranie telewizora materiałów z zagranicznych serwisów internetowych, m.in. pogodowych (Meteo Group), ze zdjęciami (MyAlbum) czy filmami (YouTube). Co ciekawe, jako jedyny model na rynku, telewizor Philipsa daje także możliwość uruchomienia przeglądarki internetowej i oglądania na ekranie dowolnych stron internetowych. Warto dodać, że odbiornik potrafi również odtwarzać zapisane w komputerze (poprzez sieć komputerową zgodną ze standardem DLNA) czy z podłączonego do gniazda USB dysku (także ze strukturą danych NTFS) pliki audio (MP3, AC3, LPCM, WMA), zdjęcia cyfrowe (JPEG, GIF) i filmy DivX (ale nie z obrazem w wysokiej rozdzielczości).

Obraz i dźwięk

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Urządzenie ma nowoczesną, 40" matrycę LCD Full HD z systemem krawędziowego podświetlenia diodami LED. Zostało wyposażone w rozbudowane układy udoskonalenia obrazu, m.in. Perfect Pixel HD, który dobrze redukuje szumy, poprawia barwy i ostrość, czy zwiększający stabilność i niwelujący smużenie system Clear LCD 100 Hz. Niestety, tak jak w innych telewizorach Philipsa, system 100 Hz nie działa bez uruchamiania funkcji poprawy płynności ruchów Digital Natural Motion, który nawet przy minimalnych ustawieniach sprawia, że obraz staje się nadmiernie wyostrzony, obniża się jego naturalność i pojawia się tzw. efekt teatru telewizji. Telewizor oferuje kilka predefiniowanych ustawień obrazu, z których najlepsze barwy zapewnia tryb Kino. Kolory są żywe, ale trochę za mocno nasycone. Można to jednak poprawić, dokonując kilku zmian w zaawansowanych funkcjach. W stosunku do najnowszych modeli konkurencji, odbiornik oferuje nieco gorszy kontrast. Jednak statyczny kontrast na poziomie 2000:1 to wynik dobry, zapewniający w wyświetlanym obrazie poprawne oddanie czerni. Nawet w trybie Kino urządzenie zapewnia wysoką jasność (ponad 220 cd/m2.), co pozwala komfortowo oglądać wyświetlany na jego ekranie obraz nawet w bardzo nasłonecznionym pomieszczeniu. Pomimo zamontowania w obudowie telewizora dwóch specjalnych przetworników basowych, generowany dźwięk nie jest wysokiej jakości. Trzeba jednak przyznać, że efektownie działa tryb kreacji efektów przestrzennych.

Telewizor LCD 40" Full HD

Dystrybutor: Philips Poland, www.philips.pl

Wymiary z podstawą: 95,8x62,8x22 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 18 kg

Funkcje: profile obrazu, Pixel Precise HD, 100 Hz, profile dźwięku, wyrównywanie poziomu głośności, odtwarzanie zdjęć cyfrowych i plików audio z dysków USB, DLNA, cyfrowy tuner DVB-T /MPEG-4, Net TV, teletekst, Ambilight Spectra

Złącza: 4 x HDMI (z HDCP), komponentowe, S-Video, 2 x Euroscart, kompozytowe, VGA, 3 wejścia i wyjście audio, słuchawkowe audio, USB, Ethernet, CI, serwisowe, antenowe

Sharp LC-40LE700E

Cena: 4300 zł

Sharp LC-40LE700E

Sharp LC-40LE700E

Energooszczędny telewizor LCD Full HD z pełnym, tylnym podświetleniem diodami LED, oferujący dobrą jakość obrazu.

Przetestowaliśmy 40-calowy odbiornik Sharpa, jednego z czołowych producentów matryc ciekłokrystalicznych (LCD), wykorzystywanych także w telewizorach innych marek. Odbiornik LC-40LE700E ma panel LCD Full HD z serii X-Gen, w którym zastosowano pełne tylne podświetlenie matrycy diodami LED. Urządzenie jest energooszczędne - wyposażono je w specjalne tryby Eco, pozwalające obniżyć pobór energii nawet do poziomu 60 W. Zaletą telewizora jest także to, że został on wyposażony w tuner cyfrowo-analogowy DVB-T, obsługujący sygnał cyfrowej telewizji naziemnej kodowanej w systemie MPEG-4, bo taki będzie nadawany w Polsce. Atrakcyjna stylistycznie obudowa LC-40LE700E wykonana została starannie z wysokiej jakości materiałów. Niestety wyposażona jest w nieobrotową podstawę, a panel LCD oferuje przeciętne kąty widzenia - patrząc na ekran pod kątem 110 stopni, widoczny jest wyraźny spadek czytelności obrazu.

Wyraźny obraz, soczysty dźwięk

Ergonomiczny, bez podświetlanych klawiszy.

Ergonomiczny, bez podświetlanych klawiszy.

Telewizor ma dobrze przygotowane, czytelne polskie menu ekranowe, które umożliwia dokonywanie nawet bardzo zaawansowanych regulacji parametrów pracy odbiornika. Pozwala ono m.in. aktywować funkcję dynamicznej regulacji kontrastu, z której naszym zdaniem nie warto korzystać. Matryca bowiem wyświetla obraz z głęboką czernią, a system jej wzmocnienia negatywnie wpływa na gradację szarości, powodując, że w ciemnych scenach szczegóły przestają być widoczne. Generalnie oferowany przez telewizor obraz ma dobrą jakość. Jest kontrastowy i ostry, z soczystymi, naturalnymi i dobrze zbalansowanymi kolorami.

Werdykt PC Worlda

Werdykt PC Worlda

Odbiornik wyposażony jest w 100 Hz system zwiększania płynności ruchów obiektów prezentowanych na ekranie. Podobnie jak w rozwiązaniach tego typu konkurencji, podwaja liczbę wyświetlanych obrazów na sekundę. Dodatkowe obrazy bezbłędnie generuje zastosowany w tym modelu procesor wideo. Ponieważ układ ten działa sprawnie, a do tego matryca jest szybka (4 ms), w wyświetlanym obrazie, nawet w dynamicznych scenach, nie widać smużenia. Warto dodać, że zastosowany w telewizorze system OPC, dynamicznie regulujący intensywność podświetlenia panelu w zależności od poziomu oświetlenia pomieszczenia, w którym pracuje telewizor, również pracuje bardzo efektywnie. Umieszczone w obudowie telewizora 10 W głośniki tworzą dobrze zbalansowany, soczysty dźwięk, z wystarczająco mocną podstawą basową. Przy oglądaniu filmów warto skorzystać z trybu Surround, który efektownie emuluje dźwięk przestrzenny. Dialogi słyszalne są wyraźnie, a dodatkowo można je uwypuklić, uruchamiając funkcję zwiększenia ich głośności.

Telewizor LCD 40" (16:9) Full HD

Dystrybutor: Sharp Polska, www.sharp.pl

Wymiary: 96,4x66,4x27 cm (szer./wys./gł.)

Waga: 16,2 kg

Funkcje: kilka trybów proporcji obrazu, timer, automatyczna regulacja podświetlania matrycy, obsługa sygnału 1080/24p, 100 Hz, Aquos Link, odtwarzanie cyfrowych zdjęć i plików audio, dysków USB, tryby Eco

Złącza: 4 x HDMI, 2 x Euroscart, komponentowe, kompozytowe, VGA, RS232C, USB, 2 wyjścia i wyjście RCA audio, cyfrowe wyjście audio optyczne, wyjście słuchawkowe, czytnik kart CI