Test ultrabooka Acera z kartą NVIDIA Kepler. AMD powinno się bać...

Acer zaprezentował na zakończonych niedawno targach CeBIT nowy ultrabook noszący oznaczenie Aspire Timeline Ultra M3-581TG. Co interesujące, urządzenie, które korzysta z niedostępnej jeszcze na rynku 28-nanometrowej karty graficznej NVIDIA Kepler, zostało właśnie przetestowane przez serwis Anandtech.

Aspire Timeline Ultra M3-581TG

Najnowszy ultrabook Acera - model Aspire Timeline Ultra M3-581TG - jako pierwszy na świecie korzysta z karty graficznej NVIDII (konkretnie modelu GeForce GT 640M) zbudowanej w oparciu o 28-nanometrowy układ o kodowej nazwie Kepler (GK104). W informacji prasowej możemy przeczytać, że dzięki niej powinien on sobie bez problemu poradzić z ustawionymi na maksimum detalami w grze Battlefield 3.

15,6-calowy komputer potrafi wyświetlić obraz w rozdzielczości 1366 x 768 pikseli i pozwala na wybór pomiędzy kilkoma różnymi konfiguracjami: najwydajniejsza oferuje procesor Intel Core i7-2637M oraz 6 GB pamięci RAM. Warto też dodać, że użytkownik ma możliwość zainstalowania 500-gigabajtowego dysku hybrydowego lub dysku SSD o pojemności 256 GB oraz skorzystania z napędu DVD.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
  • Najtańsze karty graficzne - skorzystaj z wyjątkowych okazji! [20-03-2023]
  • Polecane zestawy komputerowe – marzec 2023

Co ważne, Acer przekonuje również, że ultrabook M3-581TG zdolny jest do pracy z dala od gniazdka elektrycznego nawet przez osiem godzin.

Testy wydajności

Jak już wspomnieliśmy, ultrabook korzysta z 28-nanometrowej karty graficznej GeForce GT 640M. Została ona wyposażona w 384 procesory CUDA (1250 MHz), 128-bitowy interfejs pamięci, GPU pracujący z częstotliwością 625 MHz oraz 1 GB pamięci DDR3 (1800 MHz).

Powstaje pytanie, jaka właściwie jest jej wydajność? Odpowiedzi na nie postarał się udzielić redaktor serwisu Anandtech, który przetestował nowy komputer Acera m.in. w tym kierunku.

W podsumowaniu napisał:

"Biorąc pod uwagę wszystkie informacje jakie uzyskaliśmy mamy powód stwierdzić, że GT 640M to potężny GPU i na pewno znaczący krok do przodu w porównaniu do bazującego na Fermi GT 540M. Przy rozdzielczości 768p, nawet z pamięciami DDR3, 640M niewątpliwie zapewnia wspaniałe doznania podczas grania, które obiecuje NVIDIA. Przy rozdzielczościach wyższych karta potrzebuje jednak większej przepustowości pamięci. Czuję, że 640M może naprawdę zabłysnąć z pamięciami GDDR5"

Dziennikarz zwraca ponadto uwagę na niski pobór mocy karty NVIDII i dobrze działającą technologię Optimus. Wyraźnie też ostrzega firmę AMD stwierdzając, że "powinna ona wziąć się w garść", gdyż GT 640M ze względu na osiągi i zużycie energii stanowi obecnie najlepszy wybór spośród wszystkich mobilnych GPU z segmentu mainstream.

Jeżeli jesteście zainteresowani dokładnymi wynikami testu ultrabooka Acera (nie sprowadzają się one jedynie do grafiki) znajdziecie je tutaj.

NVIDIA Kepler

Pierwsza karta graficzna z układem Kepler, GeForce GTX 680, powinna prawdopodobnie pojawić się na rynku już za kilka dni, dokładnie 23 marca.

Zapraszam do zapoznania się z nieoficjalnymi informacjami na temat możliwości nadchodzących 28-nanometrowych konstrukcji NVIDII.

Dostępność i cena

Aspire Timeline Ultra M3-581TG powinien trafić na rynek europejski jeszcze w tym miesiącu. Obecnie jest już dostępny w Singapurze w cenie zaczynającej się od 1035 dolarów.

________________

Bardzo podoba mi się ten "rozciągnięty" ultrabook. Mieszane uczucia budzi jednak z mojej strony zastosowanie napędu DVD. Wolałbym się go pozbyć, co pozwoliłoby zmniejszyć wagę oraz (być może) grubość urządzenia.