Test usług hostingowych. Sprawdź, gdzie założyć stronę

Komercyjny pakiet usług hostingowych to koszt 100 - 1000 zł rocznie. Za tę kwotę otrzymamy miejsce na stronę internetową, zestaw skrzynek poczty elektronicznej oraz możliwość rejestracji własnej domeny. Sprawdziliśmy, jaką ofertę na rok 2011 przygotowali najwięksi dostawcy hostingu w Polsce.


Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Google Polska (w okresie VII-IX 2009 r.) blisko 81% firm w Polsce korzysta z Internetu. 71% firm wykorzystuje w kontaktach biznesowych pocztę elektroniczną, a blisko połowa z nich ma także swoją stronę internetową.

Jednocześnie oznacza to, że druga połowa przedsiębiorstw nie ma własnej wizytówki w Sieci. Z myślą o tych, którzy już są i o tych, którzy dopiero będą obecni w Internecie przygotowaliśmy wielki przegląd planów hostingowych. Sprawdzamy parametry usług, ich ceny oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ofertę dla siebie.

Zobacz również:

  • Recenzja: cyber_Folks

Podstawowe parametry

Serwer wirtualny lub inaczej hosting współdzielony to usługa polegająca na wynajęciu miejsca na stronę WWW, skrzynek poczty elektronicznej oraz konta na serwerze FTP. Klient może zarejestrować własną domenę i używać jej w ramach serwera. Zarządzanie usługami odbywa się z poziomu panelu administracyjnego i nie wymaga żadnej wiedzy technicznej. Obsługę techniczną serwera zapewnia dostawca hostingu.

Podstawowe parametry charakteryzujące serwer wirtualny to rodzaj obsługiwanych technologii internetowych, pojemność konta, limit transferu danych, liczba i rozmiar baz danych oraz liczba skrzynek pocztowych. To właśnie na te elementy oferty warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Pojemność konta i transfer

Pojemność konta określa maksymalną ilość danych, jaką możemy przechowywać i udostępniać na serwerze. W przeglądzie uwzględniliśmy oferty o pojemności konta od 5GB (Domena.pl, oferta Profit; Ogicom, Biznes Start) aż do 250 GB (OVH, Business). Przeciętnie wykupując miejsce na serwerze wirtualnym otrzymasz od 10 do ok. 50 GB przestrzeni dyskowej. Warto przyjąć, że na prostą stronę firmową potrzebować będziesz nie więcej niż kilka gigabajtów. Nieco więcej przestrzeni dyskowej warto zarezerwować sobie, jeśli zamierzasz publikować dokumenty, specyfikacje, zdjęcia, materiały multimedialne lub firmy.

Przestrzeń dyskowa na serwerach udostępnianych przez AZ.pl, Domeny.pl, Agnat, Home.pl, Kei.pl, Nazwa.pl oraz Ogicom jest współdzielona między poszczególne usługi. Oznacza to, że klient samodzielnie wskazuje jaką część dysku przeznaczy na serwis WWW, skrzynki pocztowe, dodatkowe konta FTP, a niekiedy także bazy danych.

Spadające ceny transferu doprowadziły do tego, że ten czynnik nie ma już takiego przełożenia na koszt usługi hostingowej, jak jeszcze kilka lat temu. Oferowane przez firmy limitu transferu wynoszące z reguły minimum kilkadziesiąt gigabajtów miesięcznie są wystarczające dla małych i średnich serwisów internetowych.

Bazy danych

Współczesne aplikacje internetowe przechowują informacje w bazie danych. W połączeniu z językiem PHP najczęściej stosowaną bazą jest MySQL, rzadziej PostgreSQL lub SQLite. Liczba dostępnych baz MySQL waha się - w zależności od planu taryfowego - od kilku do kilkudziesięciu. Na rynku znajdziesz także oferty z nielimitowaną liczbą dostępnych baz.

Istotniejszym parametrem wpływającym na wybór planu hostingowego jest maksymalny rozmiar pojedynczej bazy. W planie OVH Personal jest to tylko 25 MB. Mimo to, klienci OVH mogą wykupić dodatkowe bazy o większym rozmiarze lub skorzystać z usługi Prywatny serwer. W tym drugim wariancie klient wykupuje dostęp do serwera MySQL, na którym może tworzyć dowolną liczbę baz o nieograniczonym rozmiarze - nie może jednak przekroczyć ustalonego limitu obciążenia maszyny.