Test wydajności: iPad kontra iPhone i iPod touch

Z materiałów prasowych Apple wynika, że iPad ma bardzo krótki czas reakcji. Producent iPada chwali go także za wyjątkowo długi czas pracy na baterii. Czy jednak tablet osiąga tak dobre wyniki w praktyce? Przedstawiamy konfrontację wydajności iPada z iPodem touch i iPhonem.


W materiałach demonstracyjnych Apple'a iPad zdaje się mieć bardzo krótki czas reakcji. Ponadto producent chwali się wyjątkowo długim czasem pracy na baterii. Jednak czy jest w stanie osiągnąć tak dobre wyniki w praktyce? Czas na konfrontację wydajności iPada z iPodem touch i iPhonem.

Czas pracy na baterii

Apple twierdzi, że bateria iPad'a pozwala przez 10 godzin serfować w Internecie, oglądać filmy i słuchać muzyki. Podłączyliśmy iPada do naszej sieci bezprzewodowej i skopiowaliśmy do niego z MacBooka Pro hit kinowy wypożyczony z iTunes Store. Gdy film został wgrany, zainicjowaliśmy jego odtwarzanie i w tym momencie odłączyliśmy całkowicie naładowanego iPada od zasilania. Zanotowaliśmy dokładną godzinę.

Zobacz również:

  • Studencie, szykuj się na nowy rok akademicki! Oto najlepsze tablety na studia w 2023 roku

Po upływie czterech godzin i piętnastu minut poziom naładowania baterii spadł o 30 procent. Co parę godzin ponownie inicjowaliśmy odtwarzanie filmu od początku. Gdy minęło w sumie 11 godzin i 25 minut, iPad przerwał odtwarzanie, wyświetlił na chwilę ekran startowy i zakończył działanie.

Szacunkowe dane czasu pracy na baterii w wielu wypadkach są ustalane w badaniach przy optymalnych warunkach. Nasz test wymagał dużo wydajności, a mimo to wydaje się, że Apple bardzo wstrzemięźliwie wycenił osiągi iPad'a, zważając na to, że urządzenie wytrzymało 85 minut dłużej, niż podał producent.

Ten sam test przeprowadziliśmy w końcu 2009 r. na iPodzie touch drugiej generacji, który wg danych Apple'a pozwala przez 6 godzin oglądać film bez konieczności ponownego ładowania baterii. Tymczasem w teście iPod touch odtwarzał film przez 4 godziny i 53 minuty, zanim zakończył działanie.

Oprócz tego zbadaliśmy, ile czasu trwa pełne naładowanie baterii iPad'a. Zajęło to 4 godziny przy zachowaniu optymalnych warunków, a więc gdy iPad był wyłączony i podłączony do swojej ładowarki 10 W.

Musimy się przyznać, że poddaliśmy się, próbując ustalić, jak długo wytrzymuje bateria, gdy iPad jest wykorzystywany tylko do odtwarzania muzyki (niczym iPod). Po nieustannym odtwarzaniu muzyki przez ponad 43 godziny indykator poziomu naładowania wskazywał, że zostało jeszcze 71 procent.

Wydajność w teście aplikacji

Test wydajności: iPad kontra iPhone i iPod touch

iPad, iPod touch i iPhone w teście porównawczym

Aby ustalić, jak wydajność iPada ma się do innych urządzeń z systemem iPhone OS, przetestowaliśmy go, konfrontując z wynikami różnych wersji iPoda touch i iPhone'a. Zaktualizowaliśmy środowisko iPoda touch 64 GB do najnowszej wersji iPhone OS 3.1.3, po czym wgraliśmy nieodzowne aplikacje do iPada. W czterech spośród sześciu testów iPad okazał się najbardziej wydajnym urządzeniem, zaś najnowszy iPod touch i iPhone 3GS zajęły po pierwszym miejscu w jednym teście.

Największą różnicę wydajności zaobserwowaliśmy podczas otwierania stron internetowych. Wczytanie witryny nytimes.com trwało w iPadzie 11,1 sekundy, a więc ponad dwa razy krócej niż jego najbliższy rywal iPhone 3GS. W tym ostatnim otworzenie wspomnianej witryny pochłonęło 22,8 sekundy. iPod touch zajął trzecią pozycję, choć okazał się najszybszy w rozruchu.

iPad uzyskał zaskakująco lepszy wynik od iPoda touch w dwóch testach uruchamiania aplikacji. Uruchomienie gry Peggle pochłonęło w nim o 29 procent mniej czasu, a uruchomienie Star Defense 27 procent mniej czasu niż u najbliższych rywali. iPhone 3GS okazał się najszybszy w teście uruchamiania PCalc Lite, za to trochę wolniejszy w uruchamianiu Peggle. Lepiej poradził sobie w teście uruchamiania Star Defense (co zajęło mu 20,6 sekund), plasując się pomiędzy wynikami iPoda i iPada.

iPad zaimponował ponadto w teście benchmarkowym WebKit Sunspider JavaScript w przeglądarce internetowej Safari. Wykonanie go trwało 10,1 sekundy, a więc o jedną trzecią mniej czasu niż w iPod touch i iPhone 3GS.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: