Test zamienników do drukarek atramentowych

Producenci drukarek dokładają wszelkich starań, aby użytkownicy decydowali się na zakup wyłącznie oryginalnych wkładów atramentowych. Pomysłowe zabezpieczenia, wysoka jakość oraz akcje promocyjne nie są jednak w stanie przesłonić czynnika, jakim jest cena. W tym momencie do gry wkraczają producenci zamienników do drukarek, oferujący produkty tańsze niż oryginalne wkłady. Prezentujemy test najpopularniejszych zamienników do drukarek HP i Canon.


Najczęstszą motywacją do zakupu nieoryginalnego atramentu jest chęć redukcji kosztów wydruku. Wielu producentów zamienników oferuje nie tylko tańsze, ale również powiększone – w porównaniu z oryginalnymi – pojemniki z tuszem. To obietnica oszczędności.

Test zamienników do drukarek atramentowych
Nieoryginalne tusze nie są bezmarkowe. Logo producenta powinno być więc pierwszą rzeczą, na jaką zwrócimy uwagę przed zakupem. Jeśli ktoś zdecydował się firmować produkt swoją marką, to istnieje prawdopodobieństwo, że dołożył starań, aby był on odpowiedniej jakości. Co więcej, znając producenta, możemy skorzystać z dwuletniej gwarancji na pojemniki z tuszem. Nie brakuje również producentów, którzy oferują przedłużoną bądź nawet dożywotnią gwarancję. Zazwyczaj są to marki zaliczane do ścisłej czołówki. Jakość wykonania i bezpieczeństwo użytkowania to dwa podstawowe czynniki, które powinny być brane pod uwagę podczas dokonywania zakupowych decyzji. Trzecim elementem jest jakość tuszu, którą jednak trudno określić samodzielnie bez informacji z wiarygodnych źródeł, takich jak testy w prasie branżowej. Jakość samego atramentu może się zmieniać w cyklu produkcyjnym i nie należy sugerować się rezultatami sprzed kilku lat.

Test zamienników do drukarek atramentowych

Co w testach

Test zamienników zaczęliśmy od sprawdzenia wkładów odpowiadających serii HP650. To wkłady przeznaczone do pracy w urządzeniach z niskiej i średniej półki cenowej. Pełen zestaw obejmuje dwa pojemniki: z atramentem czarnym oraz z atramentem w trzech kolorach. Instalacja jest stosunkowo prosta i nie niesie za sobą ryzyka rozlania tuszu. Firma HP bardzo poważnie podchodzi do tematu oryginalności. Jeśli korzystamy z nieoryginalnego atramentu, powinniśmy się spodziewać dużej ilości komunikatów wyświetlanych przez oprogramowanie drukarki. Wymagane będzie potwierdzenie, że nieoryginalny tusz jest wykorzystywany ze świadomością wszelkich niedogodności. Najistotniejszą z nich jest brak gwarancji na drukarkę uszkodzoną podczas użytkowania zamienników.

HP ostatnio zmienia swoje podejście do tematu zamienników. Kilka lat temu producent złożył głośne sprawy o naruszenie własności intelektualnej w zakresie technologii produkcji natrysków tuszu oraz działań marketingowych. Aktywność HP odbiła się wtedy również na polskim rynku, skutkując wycofaniem kilku linii produktowych u największych producentów zamienników. Najwidoczniej jednak metoda kija przestała się sprawdzać wobec rozwoju dystrybucji z mniej płochliwych rynków azjatyckich. Obecnie HP mocno stawia na zachęcanie użytkowników do używania oryginalnych tuszy i tonerów, m.in. poprzez organizowanie konkursów i programy partnerskie.

Listę testowanych zamienników HP650 otwierają produkty polskich marek Activejet i Black Point. Doświadczone marki od lat stanowią trzon wszelkich testów atramentów. Uwzględniliśmy też szwajcarską markę eco jet, wyróżniającą się niskimi cenami i foliowym pakowaniem produktów. Zestawienie uzupełnia jedyny w teście tusz regenerowany z oferty TeleForceOne (patrz ramka „Zamienniki regenerowane”).

W wypadku drukarek Canona na materiał testowy zostały wybrane tusze z serii 570 / 571. Zestaw testowy obejmował 4 pojemniki z atramentami (C, M, Y, BK), pominięty został dodatkowy tusz czarny, wykorzystywany jedynie podczas wydruku zdjęć. Instalacja tuszów Canona może być bardziej problematyczna niż w przypadku HP. Jednocześnie ich konstrukcja sprawia, że łatwo o pobrudzenie się atramentem. Canon nie podziela agresywnej polityki HP w sprawie stosowania nieoryginalnego tuszu. Zachętą dla kupujących ma być po prostu wysoka jakość produktu. W zestawieniu pojawiły się propozycje od marki Activejet, Blackpoint, eco jet oraz Asarto.

Procedura testowa

Weryfikacji poddaliśmy proces instalacji oraz ogólną jakość kasetek z atramentem. Jako że w teście znalazły się uznane marki, nie zostały odnotowane jakiekolwiek poważniejsze problemy w tym zakresie – nie licząc problemów z wkładem eco jet. Najwydajniejszy i najbardziej opłacalny spośród testowanych zamienników do Canona uzyskałby wyższą notę końcową, gdyby nie trudności w montażu zasobnika i ryzyko pobrudzenia sobie rąk tuszem.

Drugim testowanym elementem był sposób współpracy zamienników z drukarką (urządzenia wykorzystane w teście to HP Deskjet Ink Advantage 4645 oraz Canon MG5750). W tym wypadku obyło się bez awarii. Oczywiste są natomiast problemy drukarek z rozpoznawaniem stanu pozostałego atramentu, szczególnie że znaczna część producentów oferuje kasetki o powiększonej pojemności.

Najważniejszą częścią testu jest weryfikacja faktycznej wydajności zamienników. Testy były przeprowadzane na dwóch próbach, a wyniki uśredniane. W przypadku niespójnych wyników weryfikowaliśmy trzecią próbkę. Wydajność została zweryfikowana na podstawie ciągłego wydruku dokumentu o mieszanej treści, opracowanego w redakcji. Na podstawie tego testu weryfikowana była liczba wydrukowanych stron do wyczerpania tuszu. Ponadto każdy atrament był ważony przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu. Pozwoliło to na weryfikację faktycznej ilości atramentu oraz stopnia jego zużycia. Ostatnim elementem jest analiza jakości wydruków oraz ich odporności na ścieranie.

Testy zostały ukończone bez znaczących komplikacji, stąd wysokie oceny wszystkich poddanych testom zamienników. Wszystkie przetestowane produkty nadają się do bezpiecznego i sprawnego użytku. Kalkulacja odpowiedniego stosunku opłacalności do oferowanych rezultatów pozostaje sprawą do rozstrzygnięcia na podstawie indywidualnych preferencji. Najlepszego wyboru pomoże dokonać nasza tabela testowa.

Zamienniki regenerowane

Obok „normalnych” zamienników odnajdziemy również takie z dopiskiem „Remanufactured”: to tak zwane tusze regenerowane. Mają zalety, ale również wady występujące w oryginałach. Pozornym atutem może być właściwy odczyt stanu atramentu przez drukarkę. Jednakże chociażby w przypadku drukarek HP oznacza to, że drukarka samodzielnie wykryje, kiedy tusz powinien się skończyć, i nakaże jego obowiązkową wymianę. Często okazuje się, że na teoretycznie zużytym pojemniku można bez problemu wydrukować kilka dodatkowych stron. Przez wzgląd na taką charakterystykę na rynku nie występują również regenerowane pojemniki z atramentem o zwiększonej pojemności. Atramenty regenerowane wykorzystują używane, oryginalne chipy. Mają one ograniczoną żywotność, więc istnieje zwiększone ryzyko problemów z nawiązaniem komunikacji z drukarką. Zaletą powinna być w tym wypadku w szczególności cena, jednak nie jest to regułą. Nie oznacza to, że regenerowane tusze są złym wyborem. Na rynku działa kilka firm, które ściśle kontrolują jakość swoich regenerowanych tuszów przed wypuszczeniem na rynek.

CANON ASARTO AS-C570

Test zamienników do drukarek atramentowych

Produkty ASARTO przewodzą naszej klasyfikacji zamienników dla tuszów Canon 570. Kasetki są dostarczane w charakterystycznych czarno-czerwonych kartonikach. Pierwszym zauważalnym wyróżnikiem jest starannie opracowana instrukcja instalacji. Dużym atutem okazuje się dożywotnia gwarancja. Szczytem dbałości o dobro konsumenta jest gwarancja na urządzenia drukujące, nadawana na czas wykorzystywania w nich tuszy ASARTO. Wysoka jakość, sprawna konstrukcja i troska o klienta to czynniki, które przesądziły o doskonałym wyniku w teście.

BlackPoint BPC571 / BPC570

Test zamienników do drukarek atramentowych

Tusze Black Point to drugie zamienniki wyróżnione w teście pierwszym miejscem. Na uwagę w tym wypadku zasługuje wysoka wydajność atramentu oraz wzorowa jakość wydruku grafik i tekstu. Tusze są sprzedawane w kolorowych kartonikach z dołączoną, pobieżną instrukcją. Producent zapewnia dożywotnią gwarancję na swoje produkty oraz deklaruje naprawę lub wymianę drukarki uszkodzonej wskutek użytkowania swoich zamienników.

eco jet ECO-CACLI-571 / ECO-CAPGI-570

Test zamienników do drukarek atramentowych

Co prawda, produkt marki eco jet zajął ostatnie miejsce w teście zamienników tuszów Canona, jednak z uwagi na swoją charakterystykę i tak stanowi niezwykle ciekawy wybór. Przede wszystkim to najwydajniejszy tusz, umożliwiający wykonanie zdecydowanie większej liczby wydruków niż konkurenci. Atutem jest atrakcyjna cena, niemal połowę niższa niż produktów innych marek. Istotnym minusem okazuje się natomiast jakość wykonania. Większa ilość atramentu powoduje jego wyciekanie z gąbkowego wkładu. W efekcie dość łatwo ubrudzić się podczas instalacji. Jednocześnie zamienniki eco jet są sprzedawane w foliowych opakowaniach, co zwiększa potencjalne ryzyko ich uszkodzenia w transporcie.

HP Activejet AH-650BR / AH-650CR

Test zamienników do drukarek atramentowych

Zamienniki tuszów HP marki Activejet należą do najtańszych na rynku. Jednocześnie mają znacząco więcej atramentu niż produkty konkurencyjnych marek. Stosunek jakości i opłacalności jest w tym wypadku idealny. Równie dobrze wypada jakość wydruków zarówno w zakresie nanoszonych grafik, jak i tekstu. Doświadczony producent jako jedyny zdecydował się na dołączenie instrukcji instalacji do swoich zestawów. Pomimo stosunkowo prostej procedury jest to miły ukłon w stronę klienta. Listę zalet uzupełnia 5-letnia gwarancja. Zamienniki są sprzedawane w estetycznych kartonikach z hologramem umożliwiającym weryfikację ich pochodzenia.

Black Point BPH 650BK / BPH 650C

Test zamienników do drukarek atramentowych

Produkty Black Pointa zajęły drugie miejsce w klasyfikacji zamienników tuszów HP. Największą wadą okazała się dość niska wydajność kasetki z tuszem kolorowym. Na uwagę zasługuje natomiast bardzo dobra jakość wydruku grafik oraz wzorowe, podwójne zabezpieczenie newralgicznych elementów. Dużym atutem jest również dożywotnia gwarancja zamienników, obejmująca naprawę lub wymianę drukarki uszkodzonej podczas ich użytkowania. Zamienniki te w gronie produktów alternatywnych dla tuszów HP charakteryzują się najniższą ceną

TelForceOne H-650BR / H-650CR

Test zamienników do drukarek atramentowych

Jedyne tusze regenerowane w teście to dzieło marki TelForceOne, na co dzień wyspecjalizowanej w dystrybucji akcesoriów do urządzeń mobilnych. Tusze są sprzedawane w prostych do otwarcia kartonikach, ozdobionych hologramami ułatwiających identyfikację ewentualnych podróbek. Zestaw obejmuje nasączone alkoholem ściereczki do czyszczenia styków. Niestety, okazują się one niezbędne podczas instalacji. Regenerowane kasetki oferują prawidłowy odczyt poziomu atramentu, co można potraktować jako atut lub utrapienie. Tusze otrzymały wzorowe zabezpieczenie newralgicznych elementów. Zastosowany atrament wyróżnia się wzorową odpornością na ścieranie.

Test zamienników do drukarek atramentowych
Test zamienników do drukarek atramentowych