Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World: oj, chyba nie!

W Sieci pojawiły się pierwsze opinie użytkowników testujących udostępnioną kilka dni temu wstępną wersję Service Packa 3 dla Windows XP. Twierdzą oni zgodnie, że dodatek ten wyraźnie zwiększa wydajność systemu - z niezależnych testów wynika, że nawet o 10%. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pakietowi SP3 RC1, zainstalować go na naszej platformie testowej i zbadać, czy rzeczywiście widać aż taką różnicę wydajności. Różnicę sięgającą 10 procent trudno uznać za błąd pomiarowy, ale za efekt placebo - i owszem.

Testy takie przeprowadzone zostały przez amerykańską firmę Devil Mountain Software, która specjalizuje się m.in. w sprawdzaniu i porównywaniu wydajności systemów operacyjnych. Z przeprowadzonych przez nią analiz wynika m.in. że aplikacje z pakietu MS Office działają w Windows XP SP3 o 10% szybciej niż w Windows XP SP2. Warto zaznaczyć, iż ta sama firma opublikowała niedawno porównanie wydajności Windows Vista bez SP1 i z nim - z tych testów wynikało, że Vista z dodatkiem działa wolniej, niż bez niego.

Pozytywne zaskoczenie

"Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, że zainstalowanie trzeciego Service Packa dla Windows XP sprawia, iż system ten działa wyraźnie szybciej niż SP2" - komentuje Craig Barth z Devil Mountain Software.

Co nowego w SP3 dla Windows XP?

Wśród nowości, które do leciwego już (premiera odbyła się w 2001 r) Windows XP wprowadza trzeci pakiet dodatków i poprawek warto wymienić przede wszystkim:

@ nowa wersja programu Remote Desktop Connection,

@ poprawiona obsługa sieci bezprzewodowych,

@ mechanizm Network Access Protection (znany z Windows Vista),

@ nowe komunikaty pomocy,

@ ponad 1000 drobnych poprawek dla różnych komponentów systemu.

Więcej informacji na temat dodatku znaleźć można w tekście "Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość".

Badanie wydajności systemu z SP3 polegało na uruchomieniu pakietu testowego OfficeBench w systemie Windows XP z zainstalowanymi dodatkami - najpierw SP2, później SP3. Maszyną testową był notebook z procesorem Intel Core 2 (taktowanym zegarem 2 GHz) oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Testowano pakiet MS Office w wersji 2007.

Co to jest efekt placebo?

Efekt placebo to fenomen z pogranicza psychologii i fizjologii organizmu. Polega on na tym, że pacjent zdrowieje wierząc w skuteczność medykamentów, podczas gdy lekarz przepisał mu jedynie obojętne dla zdrowia substancje (glukozę w pigułkach, roztwór soli fizjologicznej itp.).

Z efektem placebo wiążą się tak niebywałe doniesienia, że niekiedy trudno w nie wierzyć. Naukowo potwierdzono, że tabletki czerwone leczą lepiej niż białe. To nie koniec: w pewnym schorzeniu dróg oddechowych operacja polegająca na lekkim nacięciu skóry i wmawianiu pacjentowi, że został wyleczony, daje stuprocentowe (100%) szanse na wyzdrowienie. W wypadku rzeczywistej interwencji chirurgicznej, skuteczność wynosi już tylko 96 procent!

Więcej o na ten temat w artykule "Efekt placebo: droga glukoza działa lepiej niż tania glukoza"

"SP3 był do tej pory opisywany przez Microsoft głównie jako uaktualnienie naprawiające drobne błędy - tak więc to niezapowiedziane zwiększenie wydajności wydaje się miłym dodatkiem" - mówią przedstawiciele DMS.

XP szybszy od Visty

Co ciekawe, Windows XP SP3 jest wyraźnie szybszy nie tylko od Win XP SP2 - wydajnością znacznie przewyższa również Windows Vista SP1 (aczkolwiek zaznaczyć trzeba, że wszystkie analizy dotyczą wersji testowych SP3 i SP1).

Microsoft na razie nie skomentował tych doniesień - warto jednak przypomnieć, że po opublikowaniu wyników pierwszych testów DMS (porównujących wydajność Visty i Visty SP1) przedstawiciele koncernu tłumaczyli, że porównywanie gotowego produktu z testową wersją dodatku do niego nie jest optymalną metodą sprawdzania wydajności oprogramowania.

Kiedy wersja finalna?

Przypomnijmy, że oficjalne testy wersji RC (release candidate - "kandydat do wersji finalnej) SP3 dla Windows XP rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Bierze w nich udział ok. 15 tys. osób. Trzeci SP dla Windows XP będzie jednocześnie ostatnim znaczącym uaktualnieniem dla tego popularnego OS-u. Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że jego premiera planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku - aczkolwiek firma zastrzega, że termin ten jest "elastyczny". Wiadomo już, że Microsoft chce w pewnym momencie opublikować wersję testową SP3, która dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych (a nie jedynie zarejestrowanych testerów) - nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Aktualizacja: 27 listopada 2007 18:14

Tekst został uaktualniony o benchmarki przeprowadzone na komputerze z Core Duo i 2 GB pamięci RAM.