Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World: oj, chyba nie!

W Sieci pojawiły się pierwsze opinie użytkowników testujących udostępnioną kilka dni temu wstępną wersję Service Packa 3 dla Windows XP. Twierdzą oni zgodnie, że dodatek ten wyraźnie zwiększa wydajność systemu - z niezależnych testów wynika, że nawet o 10%. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się pakietowi SP3 RC1, zainstalować go na naszej platformie testowej i zbadać, czy rzeczywiście widać aż taką różnicę wydajności. Różnicę sięgającą 10 procent trudno uznać za błąd pomiarowy, ale za efekt placebo - i owszem.

Testerzy: SP3 przyspiesza Windows XP - PC World: oj, chyba nie!
Testy takie przeprowadzone zostały przez amerykańską firmę Devil Mountain Software, która specjalizuje się m.in. w sprawdzaniu i porównywaniu wydajności systemów operacyjnych. Z przeprowadzonych przez nią analiz wynika m.in. że aplikacje z pakietu MS Office działają w Windows XP SP3 o 10% szybciej niż w Windows XP SP2. Warto zaznaczyć, iż ta sama firma opublikowała niedawno porównanie wydajności Windows Vista bez SP1 i z nim - z tych testów wynikało, że Vista z dodatkiem działa wolniej, niż bez niego.

Pozytywne zaskoczenie

"Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, że zainstalowanie trzeciego Service Packa dla Windows XP sprawia, iż system ten działa wyraźnie szybciej niż Win XP SP2" - komentuje Craig Barth z Devil Mountain Software.

Zobacz również:

  • Microsoft chce zmodernizować system Windows 10, ale po co?
Co nowego w SP3 dla Windows XP?

Wśród nowości, które do leciwego już (premiera odbyła się w 2001 r) Windows XP wprowadza trzeci pakiet dodatków i poprawek warto wymienić przede wszystkim:

@ nowa wersja programu Remote Desktop Connection,

@ poprawiona obsługa sieci bezprzewodowych,

@ mechanizm Network Access Protection (znany z Windows Vista),

@ nowe komunikaty pomocy,

@ ponad 1000 drobnych poprawek dla różnych komponentów systemu.

Więcej informacji na temat dodatku znaleźć można w tekście "Service Pack 3 dla Windows XP - marzenia kontra brutalna rzeczywistość".

Badanie wydajności systemu z SP3 polegało na uruchomieniu pakietu testowego OfficeBench w systemie Windows XP z zainstalowanymi dodatkami - najpierw SP2, później SP3. Maszyną testową był notebook z procesorem Intel Core 2 (taktowanym zegarem 2 GHz) oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Testowano pakiet MS Office w wersji 2007.

Co to jest efekt placebo?

Efekt placebo to fenomen z pogranicza psychologii i fizjologii organizmu. Polega on na tym, że pacjent zdrowieje wierząc w skuteczność medykamentów, podczas gdy lekarz przepisał mu jedynie obojętne dla zdrowia substancje (glukozę w pigułkach, roztwór soli fizjologicznej itp.).

Z efektem placebo wiążą się tak niebywałe doniesienia, że niekiedy trudno w nie wierzyć. Naukowo potwierdzono, że tabletki czerwone leczą lepiej niż białe. To nie koniec: w pewnym schorzeniu dróg oddechowych operacja polegająca na lekkim nacięciu skóry i wmawianiu pacjentowi, że został wyleczony, daje stuprocentowe (100%) szanse na wyzdrowienie. W wypadku rzeczywistej interwencji chirurgicznej, skuteczność wynosi już tylko 96 procent!

Więcej o na ten temat w artykule "Efekt placebo: droga glukoza działa lepiej niż tania glukoza"

"SP3 był do tej pory opisywany przez Microsoft głównie jako uaktualnienie naprawiające drobne błędy - tak więc to niezapowiedziane zwiększenie wydajności wydaje się miłym dodatkiem" - mówią przedstawiciele DMS.

XP szybszy od Visty

Co ciekawe, Windows XP SP3 jest wyraźnie szybszy nie tylko od Win XP SP2 - wydajnością znacznie przewyższa również Windows Vista SP1 (aczkolwiek zaznaczyć trzeba, że wszystkie analizy dotyczą wersji testowych SP3 i SP1).

Microsoft na razie nie skomentował tych doniesień - warto jednak przypomnieć, że po opublikowaniu wyników pierwszych testów DMS (porównujących wydajność Visty i Visty SP1) przedstawiciele koncernu tłumaczyli, że porównywanie gotowego produktu z testową wersją dodatku do niego nie jest optymalną metodą sprawdzania wydajności oprogramowania.

Kiedy wersja finalna?

Przypomnijmy, że oficjalne testy wersji RC (release candidate - "kandydat do wersji finalnej) SP3 dla Windows XP rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu. Bierze w nich udział ok. 15 tys. osób. Trzeci SP dla Windows XP będzie jednocześnie ostatnim znaczącym uaktualnieniem dla tego popularnego OS-u. Z zapowiedzi Microsoftu wynika, że jego premiera planowana jest na pierwszą połowę przyszłego roku - aczkolwiek firma zastrzega, że termin ten jest "elastyczny". Wiadomo już, że Microsoft chce w pewnym momencie opublikować wersję testową SP3, która dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych (a nie jedynie zarejestrowanych testerów) - nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.

Aktualizacja: 27 listopada 2007 18:14

Tekst został uaktualniony o benchmarki przeprowadzone na komputerze z Core Duo i 2 GB pamięci RAM.