Testowa beta Firefox 3.6 - zauważalna poprawa wydajności

W przeprowadzonych w naszej redakcji testach testowy build Firefox 3.6 beta osiągnął lepsze rezultaty niż ostatnie stabilne wydanie przeglądarki Mozilli.

W teście ACID3 najnowsza wersja programu uzyskała wynik 94/100, w Futuremark Peacekeeper - 3008, a w benchmarku SunSpider JavaScript - 835. Tymczasem Firefox 3.5.3 wypada gorzej we wszystkich testach (ACID3: 93/100, Futuremark Peacekeeper - 2369, SunSpider - 1048).

Futuremark Peacekeeper i SunSpider JavaScript Benchmark sprawdzają wydajność renderowania kodu JavaScript, przy czym pierwszy z wymienionych bada też szybkość generowania grafik, animacji czy formularzy. W benchmarku SunSpider im niższy uzyskany wynik, tym lepiej.

Zobacz również:

  • Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [20.09.2021]

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom producenta przeglądarka internetowa Firefox 3.6 beta nie zostanie oficjalnie udostępniona w tym tygodniu. Pliki instalacyjne zamieszczone na serwerach Mozilli to wydania RC, kandydujące do miana bety. Pełnoprawne wydanie beta ma się pojawić 21 października. Na razie nie wiadomo, czy ten kilkudniowy poślizg wpłynie na datę udostępnienia ostatecznej wersji Firefoksa, ustalonej na koniec listopada br.

Firefox 3.6 wyposażony jest w silnik Gecko 1.9.2, odpowiedzialny za szybsze renderowanie stron internetowych, zoptymalizowany silnik TraceMonkey obsługujący JavaScript, poprawiony mechanizm przywracania sesji, jak też moduł sprawdzania aktualności zainstalowanych wtyczek.

Jedną z funkcji, która na razie nie pojawiła się w opisywanym wydaniu przeglądarki, chociaż została już zapowiedziana, jest rozpoznawanie przez program położenia urządzenia, na którym jest uruchomiony. Firefox po wykryciu zmiany orientacji urządzenia, np. notebooka, w odpowiedni sposób dostosuje wygląd wyświetlanych danych.

Testowy build przeglądarki Firefox 3.6 można pobrać z serwerów Mozilli.