Testowanie Quarka 5.0

Długo oczekiwana najnowsza wersja popularnego programu DTP, QuarkXPress 5.0, weszła w fazę beta testów.

Najnowsza edycja popularnego programu DTP (desktop publishing) firmy Quark, QuarkXPress 5.0 weszła w fazę testów beta. Do najbardziej 'spektakularnych' nowości oferowanych przez 'piątego Quarka' należy bez wątpienia wprowadzenie systemu warstw (layers) stosowanego w aplikacjach graficznych (m.in. konkurencyjnym Adobe InDesign) i pozwalającego użytkownikom umieszczać obiekty na niewidocznych warstwach, które w zależności od potrzeb mogą być wyświetlane albo ukrywane.

Poza tym QuarkXPress 5.0 oferuje zintegrowany z aplikacją edytor tabel pozwalający tworzyć 'table box' w taki sam sposób jak 'picture box' czy 'text box'. Następnie wystarczy zdefiniować ilość komórek, a ich granice i rozmiary można później modyfikować przeciągając myszką odpowiednie elementy.

XPress 5.0 odczytuje także znaczniki języka XML, co pozwala zdefiniować strukturę publikacji w XML-u i w prosty sposób wydrukować ją z Sieci zachowując wewnętrzną konstrukcję dokumentu. Wprowadzenie XML-a jest częścią planów Quarka związanych ze stworzeniem Quark Digital Media Server (DMS) i zdominowaniem rynku sieciowych i drukowanych publikacji. Użytkownicy QuarkXPressa 5.0 zostali zaopatrzeni także w nowe narzędzia do tworzenia i zapisywania plików HTML i XML (Extensible Markup Language).

Przedstawiciele Quarka nie podali jeszcze oficjalnej daty premiery ostatecznej wersji programu, ale jeśli faza beta testów zakończy się pomyślnie to QuarkXPress 5.0 powinien się pojawić w połowie przyszłego roku.

www.quark.com


Zobacz również