Testowy WinZip 9.0 już jest

Twórcy cieszącego się dużą popularnością WinZipa udostępnili nową wersję tego znakomitego archiwizera - 9.0 beta. Program można pobrać bezpłatnie w wersji testowej, pozwalającej użytkownikom zapoznać się z wprowadzonymi nowościami, a jest ich całkiem sporo. Są to m.in. udoskonalone algorytmy kompresji i obsługa 256-bitowych kluczy szyfrujących.

W wersji 9.0 beta zmienili zupełnie metodę szyfrowania plików, zapewniając teraz znacznie wyższy stopień bezpieczeństwa niż tradycyjny Zip 2.0. Najnowszy WinZip wykorzystuje 128- oraz 256-bitowy klucz szyfrujący AES. Producent podkreśla przy tym, że korzystanie z nowych funkcji szyfrujących wygląda tak samo, jak w poprzedniej wersji programu. Wprowadzono również pewne udoskonalenia, jak np. szyfrowanie plików znajdujących się już w archiwum ZIP.

Lepsza kompresja

Format Zip został wyposażony w dwie nowości: 64-bitowe rozszerzenie oraz kompresję "enhanced deflate" . Pierwsza z nowości umożliwia tworzenie plików skompresowanych o praktycznie nieograniczonych rozmiarach i zawierających nieograniczoną liczbę plików (ograniczeniem stają się zasoby komputera). Dotychczas WinZip pozwalał na tworzenie plików maksymalnie 4 GB, zawierających do 65,535 skompresowanych plików.

Z kolei funkcja "enhanced deflate" to metoda kompresji danych zapewniająca uzyskiwanie plików o mniejszej, niż dotychczas objętości. Skompresowanych z jej wykorzystaniem plików nie można zdekompresować wcześniejszymi wersjami WinZipa.

Pozostałe nowości to udoskonalony system pomocy, szybki dostęp do najczęściej używanych katalogów, oraz łatwy podgląd zawartości archiwum z poziomu Eksploratora. Twórcy poprawili również interfejs użytkownika.

Więcej informacji i plik do pobrania:

http://www.winzip.com/betawz.cgi


Zobacz również