Testujemy komputer - PCMark 04

Futuremark udostępniło nową wersję jednej z najpopularniejszych aplikacji do testowania wydajności komputerów PC. PCMark 04 sprawdza wydajność procesora, dysku twardego, układu graficznego oraz innych elementów peceta. Wyniki testów można przeglądać wertując szczegółowe raporty, a wydajność swojego peceta porównać z wynikami udostępnionymi w Sieci przez inne osoby.

PCMark 04 analizuje wydajność nie tylko biorąc pod uwagę konfigurację sprzętową peceta. Równie istotne są sterowniki które mogą zwiększać, bądź zmniejszać prędkość działania naszego „blaszaka”. Benchmark został zaprojektowany tak aby w jak największym stopniu symulować czynności wykonywane przez użytkowników w codziennej pracy z pecetem.

Kluczowe składniki PCMarka 04 to:

-Test systemu: zestaw aplikacji emulujących typowe zadania wykonywane przez użytkownika domowego. W ich skład wchodzi obróbka grafiki, plików dźwiękowych, kompresja i dekompresja, sprawdzanie pisowni w edytorze tekstów.

-Test procesora: zawiera testy obciążające w największym stopniu procesor – obróbkę grafiki, dźwięku, plików wideo, skanowanie systemu na obecność wirusów, kompresję i kodowanie plików, sprawdzanie poprawności pisowni.

-Test pamięci: bada wydajność podsystemu pamięci. Zawiera testy na zapis, kopiowanie i losowy dostęp do bloków danych w pamięci podręcznej pierwszego i drugiego poziomu oraz w pamięci operacyjnej.

-Test podsystemu graficznego: bada wydajność układu graficznego w zadaniach 2D i 3D.

-Test dysku twardego: bada wydajność m.in. na podstawie takich symulacji jak start systemu operacyjnego Windows XP, wgrywanie aplikacji, kopiowanie plików.

PCMark 04 występuje w dwóch wersjach – do użytku domowego (PCMark 04 Pro) oraz komercyjnego (PCMark 04 Business). Ich ceny to odpowiednio 19,95 i 199,95 USD.

Dostępna jest także wersja darmowa, która pozwala jedynie na uzyskanie sumarycznego wyniku wydajności peceta. Wyniki poszczególnych testów dostępne są jedynie dla użytkowników wersji komercyjnych. Wersje tę możecie pobrać z naszego serwera FTP: http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2306/PCMark.04.html

Aplikacja wykorzystuje kod programów takich jak: DivX, Powerstrip, F-Secure, Havok.

Informacje:

http://www.futuremark.com


Zobacz również