Testujemy największą kartę świata

Do redakcyjnych testów trafiła nietuzinkowa karta graficzna - model Gigabyte GV-3D1-68GT jest prawdopodobnie największą kartą jaką można kupić. Wyposażono go w dwa procesory NVIDIA GeForce 6800 GT zainstalowane na jednej płytce laminatu. O mały włos gabarytami przegrałby z monstrum Asusa wyposażonym w dwa procesory GeForce 6800 Ultra. Szkopuł w tym, że Asus mając już gotowy produkt mogący trafić na półki sklepowe, rozmyślił się i wycofał kartę z oferty. Integracja dwóch procesorów na jednej karcie ma swoje plusy. Oprócz oczywistego - zwiększenia wydajności generowania grafiki 3D, równie istotne jest obniżenie kosztów produkcji, a co za tym idzie niższa cena finalnego produktu. Jedno jest pewne, kupić nie kupić popatrzeć warto - bo jest na co.

Karta Gigabyte'a robi wrażenie przede wszystkim specyfikacją i gabarytami. Co prawda, jak wspomnieliśmy we

Karta graficzna Asusa wyposażona w dwa procesory GeForce 6800 Ultra

Karta graficzna Asusa wyposażona w dwa procesory GeForce 6800 Ultra

wstępie widzieliśmy jeszcze większe, wręcz gigantyczne prototypy (na zdjęciu możecie zobaczyć model Asusa), lecz z różnych względów produkty te nie trafiły do sprzedaży. Asus wycofał się w ostatniej chwili ze swoim podwójnym GeForce 6800 Ultra. Stało się to praktycznie w dzień premiery układów GeForce 7800 GTX, które nie ma co ukrywać ( i co było pewnie bezpośrednią przyczyną zaniechania szalonego pomysłu tajwańczyków) dużo lepiej nadają się do takich konstrukcji. Ze względu na nowocześniejszy proces technologiczny 0,11 mikrona, procesory te wydzielają mniej ciepła niż GF 6800 GT. Dzieje się tak pomimo zdecydowanie większej ilości tranzystorów z których składa się jednostka obliczeniowa. W efekcie można było stworzyć kartę szybszą, a jednocześnie mniej prądożerczą i chłodzoną ciszej przez niski radiator z wentylatorem i systemem rur cieplnych.

Gigabyte stawia na monstrum

Karta gigant - 2xGeForce 6800 GT i 4 wyjścia monitorowe

Karta gigant - 2xGeForce 6800 GT i 4 wyjścia monitorowe

Gigabyte nie wystraszył się pomysłu z podwójnym procesorem, z tym, że postawił na model GeForce 6800 GT. Modele te są niewiele wolniejsze od Ultry, a pozwalają na pracę ze znacznie mniejszym i cichszym układem chłodzenia. Gigant Gigabyte'a wyposażony jest w ogromny, miedziany radiator pokrywający górną część laminatu. Po środku radiatora znajduje się masywny wentylator odprowadzający ciepło obierane z dwóch procesorów. Mniejszy, lecz także ponadwymiarowy radiator znalazł się na spodzie karty. Także z nim zintegrowano, drugi, mniejszy wentylator.

Spód karty wyposażono w mniejszy, lecz także imponujący układ chłodzenia

Spód karty wyposażono w mniejszy, lecz także imponujący układ chłodzenia


Zobacz również