Testujemy tunery DVB-T

Tunery DVB-T powoli stają się centrami multimedialnymi, potrafiącymi nie tylko odbierać naziemną telewizję cyfrową, ale również odtwarzać filmy, muzykę czy zdjęcia. Oczywiście najważniejszy jest poprawny odbiór cyfrowej telewizji, dlatego sprawdziliśmy, które z nich spełniają oficjalne wymogi dla tego typu urządzeń, określone przez Ministerstwo Infrastruktury. Spośród nich wybraliśmy najlepsze modele o najkorzystniejszym stosunku ceny do możliwości.


Modeli tunerów DVB-T jest na rynku bardzo dużo. Obecnie każda z firm "produkujących" akcesoria komputerowe ma w swojej ofercie przynajmniej kilka tego typu urządzeń. Najczęściej są to podstawowe konstrukcje, czyli popularne set-top-boxy i tańsze tunery w obudowie z zintegrowanym gniazdem SCART, które producenci przeznaczają do starszych telewizorów CRT. Coraz więcej jest też urządzeń z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG 4, które kuszą możliwością oglądania naziemnej telewizji cyfrowej np. na dworze czy w samochodzie.

Sprawdź, co kupujesz

Producenci dostrzegli okazję szybkiego zarobku i zarzucili rynek całą gamą urządzeń do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Wszystkie wyposażone są w tunery DVB-T MPEG 4, co według ich wytwórców powinno wystarczyć do oglądania cyfrowej telewizji naziemnej. Nie jest to prawda. Sam tuner służy tylko do odbioru sygnału wideo, a do kompletnego odbioru telewizji potrzebny jest jeszcze dźwięk i tu występują największe problemy. Jeżeli urządzenie z tunerem DVB-T MPEG 4 nie obsługuje kodeków audio MPEG-2 Warstwa II (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus), to nie usłyszysz ścieżki dźwiękowej programu TV.

Minimalne wymagania dla tunera DVB-T

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie tych wymagań, przygotowane na podstawie upoważnienia zawartego w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne, określa podstawowe parametry, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizji cyfrowej, aby poprawnie odebrać i zdekodować sygnały wizji i fonii cyfrowego naziemnego sygnału telewizyjnego nadawanego z terytorium RP. Są to:

• dla sygnału wizji: obsługa formatu SDTV i HDTV kodowanych w systemie MPEG-4 część 10 (dokładniej H.264/AVC);

• dla sygnału fonii: obsługa formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku dookólnego 5.1, kodowanych w systemie MPEG-2 Warstwa II i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, trzeba również zwracać uwagę na to, jaki format sygnału wideo tuner obsługuje. Powinien odebrać również obraz w rozdzielczości HD niezależnie od tego, czy masz telewizor LCD, czy CRT. Jest to bardzo ważne, gdyż wciąż wiele osób mających starszy telewizor CRT z niską rozdzielczością uważa, że wystarczy kupić tańszy tuner DVB-T, zgodny ze standardem SDTV. To błąd, ponieważ wówczas nie obejrzą obrazu w programach nadawanych w rozdzielczości HD. Natomiast posiadacze dekoderów HDTV i telewizorów o niższej rozdzielczości tego problemu nie będą mieli, ponieważ obraz zostanie przeskalowany automatycznie.

Powyższych dylematów pewnie by nie było, gdyby Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydawało dla tunerów DVB-T certyfikaty potwierdzające spełnienie minimalnych wymogów. Niestety na razie nie zanosi się na to, dlatego dokładnie sprawdź, czy wybrany przez ciebie tuner spełnia oficjalne wymagania, które znajdziesz w ramce "Minimalne wymagania dla tunera DVB-T".

Syndrom déjà vu

Większość testowanych przez nas modeli tunerów DVB-T to tanie konstrukcje, które kupisz za mniej niż 200 zł. Staraliśmy się wybrać modele różniące się od siebie, ale wśród najtańszych zauważysz sporo podobnych do siebie. Mają takie same obudowy i wyposażenie, teoretycznie też możliwości, jednak gdy im się bliżej przyjrzeliśmy, okazało się, że działają jednak trochę inaczej. Głównie chodzi o odtwarzanie różnych formatów plików multimedialnych i komfort obsługi. Powodem jest to, że producenci modyfikują wewnętrzne oprogramowanie urządzeń. W efekcie działają one nieco inaczej (np. w inny sposób wyświetlają polską czcionkę).

Blow DVB-T 4705HD - obracana głowica pozwla na dowlone ustawienei tunera.

Blow DVB-T 4705HD - obracana głowica pozwla na dowlone ustawienei tunera.

Wsparcie producentów

Komfort obsługi tunerów DVB-T w dużym stopniu zależy od aktywności producenta, czyli tego jak często aktualizuje on oprogramowanie do sprzedawanych urządzeń. Jest to istotne z uwagi na dużą ilość różnorakich formatów wideo, kodeków i standardów, które nie zawsze są poprawnie obsługiwane przez odtwarzacz. Producent, który dba o swojego klienta, często je eliminuje, publikując nową wersję oprogramowania na swoich stronach internetowych. W trudniejszej sytuacji są osoby, które trafiają na produkt, którego oprogramowania producent nie aktualizuje. Nie jest to jednak sytuacji beznadziejna, pamiętajmy, że w większości przypadków są to powielane konstrukcje i czasami wystarczy skorzystać z oprogramowania do innego urządzenia. W większości przypadków to działa, choć istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu, a wówczas producent może odmówić naprawy gwarancyjnej.

Tanie maluchy

Każde z testowanych przez nas urządzeń wyposażone jest w elektroniczny przewodnik po programach (EPG), którym steruje się za pomocą pilota. Odpada więc konieczność zakupu programów telewizyjnych. Po podłączeniu do tunerów zewnętrznych nośników USB, np. dysku czy popularnych pamięci, będzie można nagrywać programy telewizyjne (funkcja PVR). Większość urządzeń pozwala również na zatrzymywanie oglądanych programów (Time shift). Jest więc pełna funkcjonalność popularnych nagrywarek czy odtwarzaczy multimedialnych. Do szczęścia brakuje jedynie wbudowanych kart sieciowych, których w tanich tunerach DVB-T (do 200 zł) praktycznie brak. Są za to w sieciowych odtwarzaczach multimedialnych, które coraz częściej wyposażone są w tunery DVB-T, pełną gamę kodeków audio i często mają własną pamięć lub możliwość zainstalowania dysku HDD.

WIWA HD-90

WIWA HD-90

W tych tanich tunerach DVB-T najbardziej nam się podobają szerokie możliwości odtwarzania różnorakich formatów audio (najczęściej MP3, OGG, WMA, WAV), wideo (AVI, MPEG, MKV, WMV, TS, MOV i wiele innych) czy zdjęć (JPEG, BMP, PNG). Zawdzięczają to specjalnym chipsetom ARM, optymalizowanym pod kątem odtwarzania multimediów. Najczęściej wyposażone są w RISC-owe procesory i własną pamięć RAM. W tym wypadku im wyższe są te wartości, tym mniej problemów z odtwarzaniem filmów full HD o wysokim bitrate. Sprawdzając wielkość pamięci (najczęściej informacja na pudełku), sprawdź, w jaki sposób producent opisuje wbudowaną pamięć. Gdy jest to "Mb", wówczas do chodzi o megabity, a nie megabajty (MB).

tunery DVB-T

tunery DVB-T