Testy antywirusów: reputacja ma znaczenie

Programy antywirusowe, które korzystają z mechanizmów opartych na badaniu reputacji lepiej wykrywają złośliwe oprogramowanie od oprogramowania konkurencyjnego, nie wyposażonego w taką technologię.

Zobacz także:

Panda Cloud Antivirus to pierwszy program antywirusowy oparty na modelu cloud computing, przeznaczony dla użytkowników indywidualnych. Korzyści wynikające z radykalnej zmiany koncepcji są widoczne już podczas instalacji, która trwa o wiele krócej niż instalacja tradycyjnych antywirusów i nie wymaga restartu systemu. Wykrywanie zagrożeń odbywa się w tzw. chmurze, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie komputera, nie jest wymagana lokalna baza sygnatur wirusów i odpada konieczność jej ciągłej aktualizacji.

Więcej informacji: Panda Cloud Antivirus - darmowy antywirus

Testy dziewięciu programów antywirusowych przeprowadziła firma NSS Labs. Aplikacje wystawiono na działanie ponad 3 tys. serwisów, o których wiadomo, że aktywnie wgrywają złośliwe oprogramowanie na komputery. W przypadku dwóch pakietów autorstwa Trend Micro i McAfee okazało się, jak dużą rolę grają mechanizmy analizy reputacji, które znacząco pomogły blokować złośliwe oprogramowanie.

Według Ricka Moy’a, prezesa NSS, w testach lepiej wypadają systemy antywirusowe, które są dostarczane wraz z mechanizmami analizy reputacji.

"Nie wszystkie programy antywirusowe są takie same" - powiedział Moy. "Między oprogramowaniem do wykrywania złośliwego oprogramowania są olbrzymie różnice, a mechanizmy oparte na analizie reputacji mają tutaj bardzo duże znaczenie."

W przypadku oprogramowania Trend Micro Internet Security i McAfee Total Protection, NSS porównał ich działanie z wyłączonym i włączonym mechanizmem analizy reputacji. W przypadku produktu Trend Micro odnotowano poprawę wykrywalności o 23 proc., dla McAfee wyniosła ona 8 proc.

W sumie najlepiej w testach NSS wypadł pakiet Trend Micro Internet Security, który wykrył 96,4 proc. szkodliwego oprogramowania. Drugie miejsce zajął Kaspersky Internet Security, także korzystający z mechanizmów opartych na analizie reputacji. Jednak podczas testów specjaliści NSS nie mogli go wyłączyć, by przekonać się, jak dużą rolę odgrywa przy wykrywaniu złośliwego oprogramowania.

Mechanizmy oparte na badaniu reputacji stały się nowym ważnym obszarem walki ze złośliwym oprogramowaniem. "Istnieje wiele szkodliwych programów, które nie są wykrywane, gdyż zmieniają się za każdym razem dla nowego odwiedzającego" - uważa Carey Nachenberg z firmy Symantec.

Oto cztery najlepsze programy, które w testach NSS wykryły największy odsetek złośliwego oprogramowania:

1. Trend Micro Internet Security 2009 / 96,4%

2. Kaspersky Internet Security 2009 / 87,8%

3. Norton Internet Security 2009 / 81,8%

4. McAfee Total Protection Suite 2009 / 81,6%

Więcej informacji: NSS Labs