Testy kompatybilności MPEG-4

MPEG-4 Industry Forum (M4IF) ogłosiło, że 29 nowych firm pozytywnie przeszło test zgodności swoich produktów ze standardem MPEG-4.

MPEG-4 Industry Forum (M4IF) ogłosiło, że 29 nowych firm pozytywnie przeszło test zgodności swoich produktów ze standardem MPEG-4. Wśród nich znalazły się m.in.: Philips, Samsung, Apple czy IBM. Wszystkie pomyślnie skończyły trzecią rundę testów, polegającą na dekodowaniu na innym sprzęcie zawartości zakodowanej na pierwotnym. Rzecznik prasowy M4IF powiedział, że to pierwszy tego rodzaju sprawdzian, a także pierwszy, w którym wzięło udział tyle firm. Kolejni producenci już się zgłaszają.

Następnym krokiem w badaniach będzie strumieniowe przesyłanie zawartości. M4IF pracuje również nad certyfikatami zgodności między urządzeniami poszczególnych firm. Taka kompatybilność okaże się ważna w przyszłości, wziąwszy pod uwagę konkurowanie z innymi najpopularniejszymi obecnie technologiami Microsoftu i RealNetworks.

MPEG-4 w pierwszej fazie będzie stosowany w Internecie. Wiadomo że oferuje lepszy obraz niż MPEG-2 przy mniejszym bit-rate. Prawdopodobnie znajdzie zastosowanie w wielu urządzeniach, chociażby w set-top boxach czy telefonach komórkowych. Według przewidywań Sebastiana Moeritza, szefa Dicas Digital Image Coding, MPEG-4 powinien się spopularyzować najpóźniej na początku przyszłego roku.

Wciąż dyskusyjną sprawą jest natomiast system licencjonowania, któremu najsilniej sprzeciwia się Apple. Chodzi o opłaty za transmitowaną zawartość.


Zobacz również