Testy wysokoprzepustowych łączy

Telekomunikacja Polska zaoferuje pierwszym abonentom ze stolicy usługi internetowe o prędkości 50 Mb/s. Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, z nowymi usługami eksperymentuje też na jednym z lubińskich osiedli Telefonia Dialog.

Choć Telekomunikacja Polska zapowiada dalszy rozwój technologii i komercyjne wdrożenie usługi na koniec 2008 r., wysokie koszty wymiany miedzianych linii powodują, że operatorzy nie wiedzą jeszcze za ile będą mogli sprzedawać nowe usługi i czy znajdą się na nie chętni. Na razie inwestycje w światłowody mają więc dla polskich operatorów charakter marketingowy i dają miano firm innowacyjnych - uważa Jan Karasek z firmy konsultingowej KPMG.

Budowę nowych sieci może zahamować brak usług, które w pełni korzystałyby z możliwości wysokoprzepustowych łączy - czytamy w dzienniku. Telewizja wysokiej rozdzielczości, która mogłaby być motorem rozwoju wysokoprzepustowych usług, będzie jeszcze niedostępna dla abonentów usług wideo w sieciach telekomunikacyjnych przez długi czas.