Tetris ma 20 lat!

W miniony weekend swoje dwudzieste urodziny świętowała jedna z najpopularniejszych gier komputerowych w historii - informuje serwis Pravda.ru. Autorem Tetrisa - gry polegającej na odpowiednim układaniu zsuwających się klocków - jest rosyjski programista Aleksey Pazhitnov, który, co ciekawe, przez pierwsze 10 lat po jej stworzeniu nie otrzymał za to żadnego wynagrodzenia.

Pazhitnov (który obecnie mieszka i pracuje w USA - stąd zamerykanizowanie nazwiska) opowiedział dziennikarzom Pravda.ru historię powstania Tetrisa - okazuje się, że gra powstała właściwie przypadkiem. W 1985 r. Aleksey Pazhitnov miał 30 lat i zajmował się programowaniem - obszarem jego zainteresowań była sztuczna inteligencja. Pewnego dnia postanowił stworzyć komputerową wersję planszowej gry Pentamino - maksymalnie uprościł jej zasady, ograniczył liczbę dostępnych klocków i... tak powstał Tetris. Nazwa pochodzi od słowa tetra (ponieważ każdy klocek składa się z czterech modułów) i przyrostka -is, który miał sprawić, że nazwa będzie łatwiejsza do zapamiętania.

W Tetrisa grano nawet na... budynkach! (fot. Engadget.com)

W Tetrisa grano nawet na... budynkach! (fot. Engadget.com)

Początkowo Tetris nie cieszył się zbyt dużą popularnością - przede wszystkim dlatego, że znany był tylko w Związku Radzieckim. Kilka lat później, gdy gra "wyemigrowała" do USA, Europy Zachodniej i Japonii, nastąpiła prawdziwa eksplozja jej popularności (głównie dzięki pojawieniu się jej na platformie GameBoy). Niestety, przez pierwsze 10 lat Pazhitnov nie zarobił na Tetrisie ani grosza - ponieważ prawa do gry przejęła Radziecka Akademia Nauk (w której autor był zatrudniony w czasie, gdy stworzył program). Dopiero w 1995 r. udało mu się odzyskać prawo do zysków ze sprzedaży licencji - przynosi mu to wciąż imponujące dochody, ponieważ Tetris stał się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych gier instalowanych w telefonach komórkowych.

Przy okazji opowieści o początkach Tetrisa, Pazhitnov wspomniał również wydarzenie, które przekonało go, że jego gra stała się naprawdę kultowa: "Pamiętam, rozmawiałem kiedyś z młodym Japończykiem, który w pewnym momencie poprosił, żebym podpisał mu cartridge z Tetrisem. Gdy to zrobiłem, on po prostu wkleił go do swojej konsoli. To było największe docenienie mojej pracy, jakie mógłbym sobie wyobrazić".

Więcej informacji:

http://www.pravda.ru