The Feeble Files

Powstało wiele gier o kosmitach, jednak najczęściej naszym zadaniem było eksterminowanie obcych i rzadko mogliśmy sami wcielić się w rolę mieszkańcy innej planety. Zupełnie inaczej jest w grze Feeble Files gdzie pomagamy małemu zielonoskórnemu stworkowi imieniem Feeble wybrnąć z kłopotów w które wciągnięty został przypadkowo.

Powstało wiele gier o kosmitach, jednak najczęściej naszym zadaniem było eksterminowanie obcych i rzadko mogliśmy sami wcielić się w rolę mieszkańcy innej planety. Zupełnie inaczej jest w grze Feeble Files gdzie pomagamy małemu zielonoskórnemu stworkowi imieniem Feeble (który lubi straszyć ziemian) wybrnąć z kłopotów w które wciągnięty został przypadkowo.

Mały kosmita zamieszkuje planetę którą rządzi okrutny władca Omnibrain. Wszędzie dookoła są kamery obserwujące życie mieszkańców, wszyscy muszą dostosować się też do bardzo ostrego regulaminu. Feeble który dotychczas był "lojalnym obywatelem" (tak Omnibrain nazywa tych którzy przestrzegają jego regulaminu) postanawia stanąć po stronie buntowników, ponieważ popełnił kilka poważnych wykroczeń oraz zakochuje się w Dolores - pięknej rebeliantce. To właśnie wciągnie go w niezwykłą przygodę upchaną na czterech płytkach.

Jak już wspomniałem Feeble zostaje wciągnięty w niezwykłą przygodę i musi doprowadzić do pokonania Omnibraina. Zanim jednak to się stanie będzie odwiedzi wiele miejsc począwszy od swego laboratorium do siedziby rządowej. Nawiąże kontakt z ponad sześćdziesięcioma postaciami. Oczywiście zanim dojdzie do "happy endu" będziemy musieli rozwiązać wiele zagadek. W tym pomoże nam Oracle - niezwykły zegarek Feebla który wciąga wszystkie zabierane przez niego rzeczy oraz posiada encyklopedię w której zawarte są wszystkie ważniejsze hasła zawarte w grze. Skoro jesteśmy już przy zagadkach to trzeba powiedzieć, że większości są one logiczne dobrze przemyślane.

Jeżeli jeszcze się nie zorientowaliście The Feeble Files jest tradycyjną przygodówką typu "point & click" i podobnie jak inne gry firmy AdventureSoft (Simon the Sorceror I i II) nie próbuje porzucić niezbyt modnego ostatnio stereotypu. Mamy więc kilka funkcji takich jak: chodzenie, podnoszenie, akcja, używanie. Dodatkowo podczas gry pokazują nam się nowe możliwości np. gdy jedziemy na gwiezdnym motorze, mieszamy chemikalia czy sterujemy robotem.

Grafika stoi na dobrym poziomie choć nie wystrzega się kilku minusów. Dokładniej tła są "mocno" wyrenderowane i niezbyt dokładne. Dźwięk również nie jest bardzo dobry choć zdecydowanie brakuje polskiej wersji językowej (przynajmniej w postaci tekstów). Muzyka w grze występuje bardzo rzadko i raczej nie stanowi jej mocnego punktu. Pomijając kilka tych minusów oprawa audio - wizualna stoi na przyzwoitym poziomie. Ładnie wyglądające postacie i dobry wyraźny dźwięk podwyższają zawartość gry. Interfejs również jest bardzo intuicyjny (choć są problemy z chodzeniem tzn. Feeble nie zawsze chodzi gdzie mu każemy). Szybko zapoznamy się też z naszym sympatycznym bohaterem i przebrniemy przez te cztery kompakty pełne zabawnych, smutnych i niebezpiecznych zdarzeń.