The ShootAR - polska smartfonowa gra FPS w rzeczywistości rozszerzonej

Firma Future Reality Games poinformowała, że zamierza udostępnić użytkownikom smartfonów grę z gatunku FPS nosząca tytuł The ShootAR. Co istotne, będzie ona wykorzystywała technologię rzeczywistości rozszerzonej.


Augmented Reality - każdy miał z nią do czynienia

Tak zwana "rzeczywistość rozszerzona" (Augmented Reality) to system stanowiący połączenie rzeczywistego obrazu rejestrowanego przez nasz wzrok z wirtualnymi elementami generowanymi przez komputer. Co interesujące, praktycznie każdy z nas miał już z nim do czynienia. Jest on bowiem np. wykorzystywany przez sportowe stacje telewizyjne podczas transmisji zawodów pływackich. Linia, która poprzedza zawodników i demonstruje obecnie obowiązujący rekord, to właśnie komputerowo stworzony element Augmented Reality. Zrestą podobnie jest w przypadku kolorowych linii na skoczni narciarskiej prezentujących m.in. minimalną odległość, którą należy pokonać, aby (teoretycznie) wyjść na prowadzenie.

The ShootAR - smartfonowy paintball

To właśnie z tej technologii ma korzystać polska gra z gatunku FPS tworzona od 8 miesięcy przez firmę Future Reality Games. Jej tytuł to The ShootAR, natomiast przeznaczenie - rynek smartfonów pracujących pod kontrolą systemów iOS, Android i Bada.

Gra korzysta z informacji dostarczanych przez odbiornik GPS oraz elektroniczny kompas i pozwala na wieloosobową zabawę. Jej uczestnicy obserwują na ekranie swojego smartfona obraz z wbudowanego w niego aparatu cyfrowego, na który nakładane są różne obiekty generowane przez grę takie jak wskaźnik dostępnej amunicji, czy też informacja o aktualnie wykorzystywanej broni.

The ShootAR - "strzelankowy" marketing

Co interesujące, twórcy gry pracują również nad jej marketingowym wykorzystaniem.

Na czym miałoby to polegać? Otóż gra w podstawowej wersji będzie oferowana bezpłatnie. Opłaty (Future Reality Games przekonuje, że niewielkie) będą natomiast pobierane za dodatkowe wyposażenie i inne elementy zwiększające możliwości graczy. Twórcy gry przewidzieli jednak także inną możliwość ich zdobycia.

"Pracujemy nad rozwiązaniami, które umożliwią graczom uzyskiwanie korzyści w grze w formie premii za zakupy różnego rodzaju produktów i usług w rzeczywistych sklepach. Planujemy wykorzystać grę jako efektywne narzędzie marketingowe" - tłumaczy Dariusz Żołna, prezes Future Reality Games.

Zobacz zwiastun gry The ShootAR:

Wkrótce ruszają testy wersji beta

Niestety obecnie nie jest znana data premiery nowego mobilnego FPS-a. Jego producent deklaruje jednak, że wkrótce za pośrednictwem strony internetowej www.theshootar.com i profilu na Facebooku rozpocznie się nabór chętnych do testowania gry w wersji beta.