The Sims: Gwiazda

Zostań gwiazdą rocka, top-modelem lub słynnym aktorem i przekonaj się, jak zabawna (i straszna) może być droga do kariery.


Zostań gwiazdą rocka, top-modelem lub słynnym aktorem i przekonaj się, jak zabawna (i straszna) może być droga do kariery.

Twoje Simy miały już wszystko: pieniądze, piękne domy, romanse i robiły kariery. Trzeba jednak było ich tak nie rozpieszczać, bo teraz nagle zachciało im się sławy!

Żądni rozgłosu

W najnowszym dodatku do popularnej gry The Sims, Simowie robią karierę sceniczną. Nic jednak nie dzieje się samo, zarówno oni jak i gracz muszą się zdrowo napracować. Taka jest cena sukcesu. Po stworzeniu i zameldowaniu Sima w nowym domu, udajesz się do Centrum Showbiznesu. To nowa dzielnica pełna rozrywek i okazji do zabłyśnięcia. Aby twój Sim nie był jedynie biernym obserwatorem zazdrośnie zerkającym na rodzące się talenty, musisz znaleźć mu agenta. Przydaje się więc nowa gazeta, w której ogłaszają się impresariowie. Można w niej też znaleźć plotki i dowiedzieć się, kto jest ważną osobistością. Pisemko ma jednak pewien minus: oprócz niego otrzymujesz także zwykłą prasę i w krótkim czasie przed domem rośnie stos gazet. Zważywszy ile czasu zajmuje Simowi wyrzucenie czegoś do kosza, to prawdziwe utrapienie.

The Sims: Gwiazda

Gwiazda muzyki może mieć w domu własne studio, aby popisywać się przed znajomymi.

Wróćmy do showbiznesu. Aby Sim podnosił swoje kwalifikacje sceniczne, warto kupić mu popiersie Shakespeare'a z podręczną szafką na książki i czaszką do ćwiczenia monologów. Pomocne okazują się też inne obiekty służące rozwijaniu umiejętności, szczególnie charyzmy. Jest ona niezbędna do przyciągania publiki. Występ bez widzów to żaden występ. Udany nagradzany jest nie tylko uznaniem, ale także pieniędzmi. Warto też poświęcić nieco uwagi kondycji fizycznej. Gwiazdor powinien być napakowany. No i jeśli chcesz śpiewać, musisz często występować. Na początek najlepszy jest klub Kameroka. Są tu aż dwie sceny dostępne dla początkującego idola.

Gwiazdy dla gwiazdy

Każdy Sim robiący karierę w branży otrzymuje po pół gwiazdki za odnoszone sukcesy. Ich liczbę sprawdzasz w oknie pracy. Im więcej gwiazdek - tym poziom sławy jest wyższy. Rosną rzesze fanów i coraz więcej jest miejsc, w których możesz spróbować swoich sił. Początkujący mogą jedynie wygłaszać monologi na scenie barowej, opowiadać dowcipy i śpiewać w klubach karaoke. Poziom pierwszej całej gwiazdki otwiera ci drogę do studia nagraniowego. Następne - jeszcze wyżej: do opery simmydlanej. Aż do filmu, aż do gwiazd... Dostępne stają się też wybiegi słynnych kreatorów mody i studia produkujące wspaniałe teledyski. Grywasz w scenach dziedziczenia w serialach, a na planie filmowym odgrywasz momenty walki i śmierci. Nie da się ukryć, że chwile, w których reżyser zadaje pytania i krytykuje, są niezwykle zabawne. Im dalej zabrniesz w karierze, tym piękniejsza limuzyna wozi cię do Centrum. Zdobywasz też prestiżowe nagrody.

Galeria sław

The Sims: Gwiazda
W robieniu kariery pomocni są ludzie spotykani w Centrum. Niektórzy udzielają dobrych rad, na przykład asystentka Linda. Bardzo przydatny jest snobizm. Im więcej masz sławnych przyjaciół i wiernych fanów, tym krótsza droga do sukcesu. Warto plotkować i zdobywać informacje, aby umacniać swoje "plecy". Warto też być łaskawym dla wielbicieli. Przydaje się również zaczepianie paparazzich. Nie ma to jak zdjęcie w brukowcu! Ciekawą i nową postacią w grze jest kamerdyner: zmywa, sprząta, gotuje, wzywa fachowców, przynosi gazetę. To pożyteczny, ale niestety bardzo drogi luksusowy służący. Wyjątkowo intratne są znajomości z reżyserami, aktorami, słynnymi fotografami i kreatorami. Kontakty z nimi mogą zaprowadzić Sima daleko. W nawiązywaniu znajomości pomaga książka telefoniczna dzieląca ludzi na sławnych i nieznanych.

Ogromną atrakcją dzielnicy są słynne gwiazdy rozdające autografy. Będziesz zaskoczony, że w epoce, w której Simy kupują komputery, spotykają też samą... Marylin Monroe! Ale to jeszcze nic: sesję zdjęciową prowadzi osobiście Andy Warhol!

Kreatywni...

...także znajdą coś dla siebie. Po staremu budujesz domy dla Simów, masz też do dyspozycji nowe wystroje wnętrz. Przede wszystkim rozszerzono ofertę tekstur ściennych. Teraz naprawdę jest w czym wybierać. Są też nowe podłogi i dachy domów. Uatrakcyjniono ogródek: na swojej działce rozmieszczasz oczka wodne albo projektujesz brzeg jeziora. Jest też nowy, niewymagający nawożenia trawnik i inne, choć drogie obiekty. Jeśli twój Sim jest sławny i bogaty, może mieć nawet akwalung czy bar tlenowy. Ekscentryczność gwiazd nie zna granic. Gracze mogą też ściągać dodatkowe obiekty z odpowiednich stron internetowych. Instrukcja dołączona do gry skieruje cię pod właściwy adres. Niestety, dzielnicy Showbiznesu nie możesz modyfikować.

Stare wady

Niby wszystko jest w porządku, ale do kilku elementów gry mam poważne zastrzeżenia. Idol szybko się męczy i dłuższe przebywanie w Centrum wywołuje jego protesty. Bohater musi spać. Są też inne potrzeby, których zaspokajanie wymaga pieniędzy, a początkujący gwiazdor zarabia mało. Niedogodności te wynikają z ogólnej mechaniki The Sims. Może druga część będzie mniej rygorystyczna pod względem potrzeb Simów.Instalacja jest nieco skomplikowana, a dodatek zajmuje na dysku prawie tyle samo, ile pełna wersja nowej gry. Minusów jest sporo, ale gra ogólnie nie jest najgorsza.

Fakty

  • ponad 150 nowych obiektów

  • nowa dzielnica

Wszystkie nasze Simy

Dodatków do The Sims było tyle, że trudno się w nich połapać. Dlatego podajemy listę wszystkich wydanych w naszym kraju.

The Sims. Gra podstawowa. Tworzysz bohaterów i organizujesz im życie, zarówno zawodowe, jak

i domowe i towarzyskie.

The Sims: Światowe życie. Masz do dyspozycji wiele nowych stylów architektonicznych i mnóstwo obiektów. Ponadto dodano 5 ścieżek rozwoju zawodowego i niebanalne wydarzenia losowe.

The Sims: Deluxe Edition. Wydanie zawierające grę podstawową i pierwszy dodatek. Wszystko to wzbogacone w nowe wizerunki Simów i dodatkowe obiekty.

The Sims: Balanga. Koncentrujesz się na wydawaniu przyjęć. Masz do dyspozycji wszelkie osoby i obiekty uatrakcyjniające imprezy.

The Sims: Randka. Organizujesz życie uczuciowe swoich podopiecznych. Zabierasz ich do dzielnicy o atmosferze sprzyjającej miłosnym schadzkom.

The Sims: Wakacje. Zabierasz Simy na urlop na Wakacyjną Wyspę. Jest ona pełna wszelakich atrakcji.

The Sims: Zwierzaki. Udajesz się do dzielnicy sklepów zoologicznych i kupujesz domowych ulubieńców. Simowie poświęcają czas zabawie i opiece nad zwierzakami.

Straszna historia

Mój Sim przeżył dramat, który nawet w jego świecie powinien zapełnić całe szpalty brukowca. Oto skrócony przebieg wydarzeń:

Bohater piął się szybko w górę, poświęcając czas karierze, lecz doskwierała mu samotność, szczególnie że mieszkał w pustej dzielnicy. Dodałam mu więc miłą sąsiadkę. Gdy przyszła z wizytą, przemęczony idol nagle zasnął na trawniku. W tym czasie złoczyńca wyniósł z domu mikrofalówkę i krzesło. Za ostatnie pieniądze odkupiłam sprzęty.

Następnego dnia smutny Sim umówił się z sąsiadką. W chwili, gdy dziewczyna zadzwoniła do drzwi, w kuchni wybuchł pożar! Zanim mój bohater ugasił ogień, lodówka spłonęła doszczętnie, a zniecierpliwiona sąsiadka odeszła. Sim usiadł na odzyskanym krześle i zapłakał nad swoją rozpaczliwą samotnością. Nie wiem, czy zdawał sobie sprawę, że grozi mu także śmierć głodowa. Błagam, opiekujcie się swoimi Simami lepiej niż ja!

Malwina Kalinowska