The Sims Medieval - recenzja

The Sims Medieval (The Sims Średniowiecze) jest spełnieniem marzeń wielu graczy o symulatorze życia osadzonym w świecie fantasy. Wykracza on znacznie poza to, co oferuje większość strategii utrzymanych w tym klimacie. Nowa część The Sims traci jednak sporo magii, która towarzyszyła tej serii od początku.

Nie wiem czemu tak wielu twórców chce umieszczać akcję gier fabularnych w średniowieczu. Według wszelkich informacji był to czas pełen głodu, zarazy, wojen i niepokojów religijnych. Jednak podobnie jak miliony innych osób, które odwiedzają wirtualne średniowieczne jarmarki czy też oglądają serial Tudorowie, również i ja jestem zafascynowany wiekami średnimi.

Podobają mi się takie tytuły jak Cywilizacja czy seria Total War. Gram w nie tylko po to, by przenieść się w czasie i poczuć magię charakterystyczną dla innych okresów. Można by pomyśleć, że po latach oglądania fałszywego Henryka VIII będę zachwycony grą The Sims Średniowiecze. Nawet, jeśli jest to po prostu 3 odsłona serii ze zmienionymi grafikami.

Zobacz również:

  • Aktualizacja The Sims 4 - koniec z zaniedbywaniem małych dzieci

Jak się jednak okazało, The Sims Medieval nie jest jedynie odmienionym The Sims 3. Nie jest to nawet gra z serii The Sims, w tradycyjnym rozumieniu słowa "seria". Zamiast bezcelowego sandboxu (czy też domku dla lalek), w The Sims Średniowiecze mamy do czynienia z wieloma zadaniami, usystematyzowaną fabułą (początek, środek i zakończenie), a nawet z jasno określoną rolą przypisaną graczowi: stajemy się Bogiem.

Cechą charakterystyczną zabawy w The Sims był brak rzeczy koniecznych do zrealizowania. W The Sims Medieval, głos Patricka Stewarta pojawiający się w otwierającym grę filmiku, przekonał mnie że tu także będzie podobnie. Mogę bowiem kontrolować różnych bohaterów (monarchę, rycerza, szpiega, czarodzieja, barda, medyka, kowala, kupca lub jednego z dwóch kapłanów), by pokierować rozwojem królestwa w wybranym przez siebie kierunku.

The Sims Medieval - recenzja

The Sims Średniowiecze

Każda postać jest tak samo grywalna jak w przypadku Simów znanych nam doskonale z pozostałych odsłon. Można nimi kierować, kazać im by jedli i spali, doprowadzić ich do stanu zakochania i... wiele więcej. Jednak prócz tej tradycyjnej dla The Sims rozgrywki, w Średniowieczu będziemy również wypełniać specyficzne zadania czy prace, które każdy z wymienionych wcześniej bohaterów musi wykonać w ramach roli jaka przypadła mu w średniowiecznej społeczności. Przykład: jako monarcha możemy wziąć udział w polowaniu na dzika. Co gorsza, od czasu do czasu będziemy także zmuszeni wysłuchiwać rozmaitych petycji naszych poddanych. Z kolei bard będzie musiał porozmawiać z trzema innymi Simami, by zdobyć inspirację do napisania poematu. Dopiero potem będzie mógł dokonać próby uwodzenia.